Bydgoszcz
16C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 17 • L 14
25C
Pon
24C
Wt
27C
Sr
24C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaDOŚĆ! Igranie z ogniem musi się skończyć się dymisją. Albo dymisjami [Dominiczak na dobry weekend]
20.03.2020 | 06:00

DOŚĆ! Igranie z ogniem musi się skończyć się dymisją. Albo dymisjami [Dominiczak na dobry weekend]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Tłumy w autobusach i na przystankach w dobie kwarantanny spowodowanej koronawirusem obserwujemy znacznie rzadziej. Co nie znaczy, że wcale.

Fot. Szymon Fiałkowski

Epidemia koronawirusa wymusza na różnych instytucjach, także na władzach Bydgoszczy, podejmowanie szybkich decyzji. W przypadku podległego ratuszowi Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej problemem jest inny wirus. Wirus bezmyślności.

Zamknięcie szkół, przedszkoli, uczelni, a także instytucji kultury czy wielu sklepów w oczywisty sposób przełożyło się na mniejszą liczbę pasażerów komunikacji miejskiej. To fakt. I to bezsporny. Sam miałem okazję, mimo trzymania dość ścisłej kwarantanny, obserwować to na własne oczy podczas wyjścia na zakupy przy jednej z głównych arterii miasta. Kilka autobusów, pasażerów niewielu. Na przystankach prawie pusto.

I nic więc dziwnego, że początkowe deklaracje dotyczące braku zmian w rozkładach jazdy autobusów i tramwajów zostały szybko zweryfikowane. Najpierw – w kierunku włączenia rozkładów wakacyjnych. A później – wprowadzenia (od środy) we wszystkie dni powszednie rozkładów sobotnich. Z nielicznymi wyjątkami, które objęły cztery linie miejskie oraz większość międzygminnych.

Problem w tym, że zmiana, która nastąpiła od 18 marca, była zrobiona w sposób kompromitujący i sprawia wrażenie robionej bez żadnego nadrzędnego pomysłu. A już na pewno – bez dbałości o tych mieszkańców, którzy – nie mając alternatywy – muszą do pracy dotrzeć komunikacją miejską. Informację o planowanych zmianach kierowcy i motorniczowie otrzymali bowiem już w poniedziałek. Ale gdy właśnie tego dnia chciałem ustalić ich szczegóły, usłyszałem od rzecznika ZDMiKP Tomasza Okońskiego, że decyzja w sprawie ostatecznego kształtu rozkładów jeszcze nie zapadła i trwają rozmowy. Kolejną rozmowę odbyliśmy we wtorek przed godziną ósmą, gdy sprawa miała wyjaśnić się w ciągu godziny. Kolejny telefon – przed dwunastą. I zapewnienie, że o naszych pytaniach drogowcy pamiętają. Wreszcie, decyzja zapadła po godzinie trzynastej we wtorek. A zmiany – przypominam – wprowadzono od środy.

Nie trzeba było być wybitnym planistą i macherem od komunikacji, żeby zauważyć, że cięcia są radykalne i mogą przynieść trzęsienie ziemi. Wycofanie dwóch linii (tramwajowej nr 9 oraz autobusowej nr 62) – to raz. Ale nade wszystko znaczące ograniczenie kursów na kluczowych liniach – choćby opisywanych przez nas: linii nr 64 (obsługujących m.in. zakłady przy ulicy Przemysłowej) czy linii tramwajowych nr 7 oraz 10, które w soboty rozpoczynają kursy kilka godzin później niż w dni powszednie. Ale od rana w środę napływały do nas sygnały również z innych tras i innych linii. W dobie koronawirusa i wszechobecnych apeli o unikanie skupisk ludzi, władze miasta ufundowały pasażerom koronawirusparty.

Wystawiony na pierwszą linię frontu rzecznik Okoński po kilku godzinach musiał powtarzać utarte frazesy rodem z Toruńskiej. „Przyjrzymy się sprawie” albo „to dopiero pierwszy dzień”. Rozumiecie Państwo, ludzie biorący pieniądze za organizację komunikacji miejskiej nie umieją niczego zrobić na modelu teoretycznym, tylko muszą w tak trudnym dla wszystkich okresie testować swoje wątpliwej jakości rozwiązania na żywym organizmie. Granda, skandal i kompromitacja.

Wprowadzone naprędce zmiany, które zachwyciły między innymi radną Koalicji Obywatelskiej Joannę Czerską-Thomas, były kosmetyczne. A wystarczyło zamiast terapii szokowej (mnóstwo ludzi w rozmowach ze mną wskazywało, że nie miało szans dowiedzieć się o tych nagłych zmianach, a drogowcy od lat ignorują nowoczesne rozwiązania dotarcia do mieszkańców np. aplikację Blisko) zastosować tę bardziej subtelną.

Już tłumaczę, o co chodzi. Bardzo prawdopodobne, a niemal pewne jest, że zamknięcie wielu instytucji zostanie wydłużone. A obecny termin graniczny wprowadzony przez rząd – 25 marca wydaje się też mało rozsądny, bo przypada na środek tygodnia. Realnie należy spodziewać się, że status quo zostanie utrzymane do Wielkanocy. Przynajmniej do Wielkanocy. Zamiast podejmować więc nagłe, godzące w wielu ludzi decyzje z dnia na dzień, należało usiąść i spróbować wypracować model, który zapewnia większą obsadę w godzinach wyjazdów do i z pracy, jednocześnie redukując przejazdy w godzinach, gdy faktycznie pojazdy od kilku dni wożą głównie powietrze. Uznanie, że teraz każdy dzień od poniedziałku do piątku to mała sobota obrazuje tylko krótkowzroczną politykę ZDMiKP. Stosowaną zresztą od lat. Nowy model mógłby funkcjonować przez trzy tygodnie. Pod warunkiem oczywiście, że byłby dopracowany. Ten już na pierwszy rzut oka był tykającą bombą.

Pozostaje kluczowe pytanie – kto odpowiada za n-tą już kompromitację drogowców? Przywrócenie tramwajów na Górny Taras – seria pomyłek, rozkład świąteczno-noworoczny – też. Konieczność nieustannych poprawek wprowadza tylko chaos i nie daje mieszkańcom poczucia stabilizacji. Jak mamy zmniejszać liczbę samochodów na ulicach, gdy serwuje się pasażerom rollercoaster?

Wracając do pytania z poprzedniego akapitu – czy ta nieudolność to jeszcze brak nadzoru w samym ZDMiKP i tu powinna spaść głowa zastępcy dyrektora Rafała Grzegorzewskiego czy już brak nadzoru z urzędu miasta? Moim zdaniem, i jedno, i drugie. Lubujący się w modelach przeróżnych dyrektor Grzegorzewski tak rozbudował swoje analizy w kierunku biletów czasowych, że od sławnej zapowiedzi ich wprowadzenia minęły już ponad dwa lata. Po drugie – co robi zastępca prezydenta Rafała Bruskiego Mirosław Kozłowicz? Czy ma jakikolwiek posłuch wśród podwładnych? Moim zdaniem – żadnego. Poznałem go, gdy wiosną 2013 roku obejmował fotel dyrektora ZDMiKP. Sympatyczny, wtedy jeszcze mocno ubezpieczany przez ówczesnego rzecznika ZDMiKP Krzysztofa Kosiedowskiego. Pamiętam, jak pokazywał mi zdjęcia komunikacji w Berlinie. I to tyle. Przez lata niewiele się zmieniło. Nadal jest sympatyczny, ale niesamodzielny. Wywiadów – także nam – udzielał wespół z dyrektorem Grzegorzewskim. Po tylu latach można już chyba nabrać pewności co do obszaru, który się nadzoruje, a jednocześnie nie ignorować zdania ekspertów, prawda? A na razie to pozostaje życzyć panu Kozłowiczowi, żeby odjechał z ratusza na swoim motocyklu. A dyrektor Grzegorzewski, jako miłośnik biegania, niech zrobi sobie przebieżkę obok niego. Byle z dala od bydgoskiej komunikacji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Pięknie wypunktowane poczynania tych pseudofachowców od miejskiej komunikacji.To co ostatnimi czasy robi ta zgraja nieudaczników z ZDMiKP woła o pomstę do nieba.Same ciecia i ograniczenia zamiast rozwoju transportu miejskiego.Mam wrażenie że wszystko to pod cichą aprobatą ratuszowego księcia zza szklanych drzwi -Pana Bruskiego.Wstyd i granda.A łby nie polecą,bo to wszystko klika

Aneta
Aneta
1 rok temu

A zapomniał pan autor dodać, że miasto z jednej strony zredukowało ilość komunikacji w mieście, a wyrzuca pieniądze na opłacanie autobusów dla podbydgoskich gmin. Ja chcę mieć czym dojechać i wrócić z pracy, a dlaczego mam płacić za autobus dla mieszkańca nowej wsi, czy przyłęk, gzie sama będę stała pół godziny w oczekiwaniu na wewnątrz miejski autobus. Ciekawe czy to też nie jest pomysł pana Grzegorzewskiego. Już od dawna należny przewietrzyć ZDMiKP z nieudaczników. Do dymisji!

Darek
Darek
1 rok temu

Brawo! W końcu znalazła się osoba, która ujawniła niekompetencję zarządu ZDMiKP.

Dołożyć to tego jeszcze awarie nowych tramwajów na nowych torach, tory, które potrafią „wystrzelić” w okresie upałow, tablice na przystankach, na których nic nie widać na słońcu i które kosztują znacznie drożej niż normalne, używane w innych miastach, ciągle psujące się biletomaty, zainstalowane dopiero 2 lata temu – kto i w jaki sposób to wszystko odbierał od wykonawców?

Czy na pewno to tylko brak profesjonalizmu i czy nie ma w tym czegoś co bardziej zainteresowało by odpowiedni służby mundurowe?

Klaudia
Klaudia
1 rok temu

Tragedia 67 rano tłok

Swiadomy
Swiadomy
1 rok temu

Takich wlodarzy Bydgoszcz wybrala . Doskonale organizowali parady geyow , Teraz staneli w obliczu prawdziwrgo problemu ktorego nie da sie zmienic idiotuczna ideologia.

Biały
Biały
1 rok temu

Trudno się nie zgodzić, że w ZDMiKP pracują de..le. Chyba, że to kolesie ruskiego. Bym się nie zdziwił.

KASIA
KASIA
1 rok temu

To nic przy tym co robi PKS Bydgoszcz. Tam też zmiany. Teraz już w dni robocze jeżdżą jak w soboty, a weekendy całkiem wolne sobie zrobili. Przecież w weekendy ludzie pracują, a nie każdy ma samochód. Pracownicy szpitali, służby, wodociągi, elektrownie, gazownie, transport, sklepy, fabryki i wiele, wiele innych ciągle pracują i ludzie nie mają jak dojechać do pracy. A kierownik bezczelnie biega po dworcu między pasażerami i wykrzykuje, że kolejne kursy trzeba odwołać, bo mu się nie opłaca. Co mu się nie opłaca? Za miesięczne pieniądze wziął, kursów nie ma, paliwo oszczędzają i co mu w portfelu się nie… Czytaj więcej »

KIEROWNIK DWORCA PKS
KIEROWNIK DWORCA PKS
1 rok temu

Pani KASIU zapraszam Panią na dworzec PKS gdzie będzie mogła Pani zapoznać się z raportami z utrzymania czystości, jej zakresu, częstotliwości a może nawet zgłosić swoje uwagi bezpośrednio personelowi. Oczywiście jak ma Pani tyle cywilnej odwagi. Pokarzę Pani gdzie od tygodnia kierowcy pobierają rękawice. Przy okazji przypomni mi Pani gdzie to ja biegałem po dworcu z informacjami o kursach. Pozdrawiam kierownik dworca Artur Bogusławski

BYD_Man
BYD_Man
1 rok temu

Bydgoszcz, może i chce należeć do największych miast Polski, ale tylko poprzez „Dziwne Event’y” parady i protesty….Jeżeli chodzi o bieżące działanie to ratusz nie ma czasu na nie….W ZDMiKP prezydent chyba tylko na kawę wpada….komunikacji miejskiej nie używa, pieszo po mieście nie chodzi a ITS to chyba tylko dobrze kosztował, bo wpływu na płynność jazdy w mieście nie ma….chyba że destrukcyjny…. Ale może o to chodziło… Z samochodów przenieśmy się na spacery, bo komunikacja miejska wygaszana w celu zwiększenia oszczędności…. Inwestycje miejskie oby jak najmniej bo im więcej tym terminowość spada:):) Uwaga uwaga, proszę zwolnić bo wyprzedzają nas Sosnowiec, Radom… Czytaj więcej »

Katarzyna
Katarzyna
1 rok temu

Po pierwsze gmina nowa wieś wielka dopłaca do Lini międzygminnej, a nad jezioro fajnie się jeździ? A co do PKS zawieszone kursy w sobotę to duży problem, pracownicy handlu pracują teraz w niedzielę wg spec ustawy, już nie wspomnę o służbie zdrowia. Kurs w sobotę rano i powrotny po pracy choć trochę ratował by sytuację, co my mamy zrobić, brać urlop, w takim przypadku rząd żadnej pomocy nie przewidział dla nas. Na stopa nikt nie zabierze – koronawirus, ale zakupy każdy chce zrobić. A dojazd to nie problem pracodawcy, czyli wszyscy mają to gdzieś.

Powiązane treści