Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Gruntówki do utwardzenia i chodniki do naprawienia. ZDMiKP i Kozłowicz podali listę inwestycji na 2024 rok

Dodano: 20.03.2024 | 22:30

Na zdjęciu: Ażury mają pozwolić na szybsze nadrabianie wieloletnich zaległości w utwardzaniu dróg gruntowych.

Fot. ZDMiKP

Wiceprezydent Mirosław Kozłowicz wraz z pracownikami ZDMiKP i zadowoloną mieszkanką utwardzonej niedawno ulicy Janowieckiej wymieniał listę utwardzanych gruntówek i remontowanych chodników. Na realizacje kilku z nich bydgoszczanie czekają od dawna. 

W ostatnich latach udało się nam znacznie przyspieszyć tempo budowy ulic osiedlowych. Liczba mieszkańców ulic gruntowych spadła o połowę. Wybudowaliśmy 50 kilometrów ulic –  twierdzi zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. Na środowej (20.03) konferencji prasowej padły jednak nazwy gruntówek, które są wymieniane od już dawna. Wiceprezydent odpowiedzialny za ZDMiKP zaznacza, że kryteria kolejności wyboru pozwoliły na budowę ulic, z których „korzysta najwięcej bydgoszczan, przy których znajduje się najwięcej budynków”.

Jacek Bartkowiak, zastępca naczelnika wydziału utrzymania i ewidencji ZDMiKP wymieniał nazwy gruntówek, które zyskują nawierzchnię z płyt ażurowych. – Ta technologia pozwala szybko podnieść komfort mieszkańcom i obniża koszt budowy ulicy. Są jednak pewne ograniczenia – nie musimy budować kanalizacji deszczowej, co wymusza ich realizację na terenach o dużej przepuszczalności gruntu – zaczął. Dodajmy, że płyty stabilizowane są opornikami betonowymi, a część utwardzanej ulicy przeznaczona dla pieszych jest wykładana kostką betonową. Obecnie „ażury” pojawiają się na ulicach:

  • Pokładowej (Osowa Góra) – prace na ukończeniu, rozpoczęły się odbiory
  • Indyczej (Osowa Góra) – w trakcie („do końca miesiąca będziemy na jej półmetku”)
  • Mewiej (Osowa Góra) – w trakcie, wykonano 50% zadania
  • Piaski  – w trakcie, wykonywana w ekokostce

Do utwardzenia przeznaczono też ulice Masztową i Sępią (Osowa Góra); prace na nich rozpoczną się w II kwartale, natomiast na Kilowej, Krańcowej i Kolibrowej w drugiej połowie tego roku. Wiosną ekipy budowlane mają pojawić się na Gołębiej (Górzyskowo), a za kilka miesięcy na Młynarskiej, Iglastej, Wieśniaczej, Czorsztyńskiej i Orzechowej (Miedzyń). – Łącznie utwardzimy ażurami około 3,3 kilometrów dróg osiedlowych. Na koniec roku będziemy mieli w Bydgoszczy prawie 100 ulic utwardzonych płytami ażurowymi lub ekokostką – przekonują miejscy urzędnicy.


CZYTAJ WIĘCEJ: Utwardzanie gruntówek w 2024 roku. ZDMiKP musi nadrabiać zaległości


Głównie w technologii ażurowej wykonywane są także ulice wybrane przez mieszkańców w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego: Gersona  (Górzyskowo, podpisana umowa w trybie projektuj i wybuduj), Piaśnicka (Czyżkówko, trwają przygotowania do opracowania dokumentacji) oraz Saska, Szkolna i Piastowa (Stary Fordon, także trwają przygotowania do opracowania dokumentacji).

Na spotkaniu z mediami wystąpiła też Barbara Mickiewicz, mieszkanka ulicy Janowieckiej. To droga, która niedawno została utwardzona ekokostką – po kilkunastu tygodniach konieczne było jednak wykonanie napraw. – Bardzo doceniamy wybudowanie naszej ulicy. To podniosło nam komfort życia. Według mnie budowa szła sprawnie – kwestie, które wyniknęły podczas prac były rozwiązywane. Życzę wszystkim mieszkańcom gruntówek, by byli szczęściarzami i wybudowano im ulice – chwaliła.

Kompleksowe budowy ulic

Drogowcy nadrabiają też zaległości z poprzedniej edycji wieloletniego programu utwardzania, kiedy to budowano ulice w pełnym zakresie. Jak wymieniał Marek Stanek, naczelnik wydziału przygotowania inwestycji ZDMiKP, najbliżej realizacji są ulice Kogucia i Bortnowskiego. – Dla Koguciej uzyskaliśmy już zgłoszenie prac, zatem wykonawca przygotowuje się do rozpoczęcia robót. W przypadku Bortnowskiego prace projektowe jeszcze trwają – dodał. Wybrano też wykonawców ulic Gościeradzkiej i Gradowej: pierwszą wykona konsorcjum Kormostu i Alfy, a drugą Kada-Bis. W drugiej połowie roku ZDMiKP ma zlecić prace na Krynickiej i Kudowskiej (Opławiec), na ukończeniu jest natomiast projekt przebudowy ulicy Krzywej na Miedzyniu.

Równocześnie z miejskimi inwestycjami, prace przy budowie ulic zlecają też stowarzyszenia mieszkańców korzystające z programu 25/75 – miasto dofinansowuje takie projekty na poziomie 75-85% kosztów całego zadania. We współpracy z mieszkańcami nawierzchnia pojawiła się na Tragerów (Miedzyń, zadanie jest po odbiorach technicznych), a obecnie projektowana jest budowa ulic Porzeczkowej oraz Strzegowskiej.

Łącznie na miejski program utwardzania ulic gruntowych trafi w tym roku około 31 milionów złotych. Część z nich udało się wykonać poza tym programem, korzystając ze środków zewnętrznych – dodał Stanek. Pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiły między innymi na realizację ulic Syrokomli i Pogodnej (Wilczak) czy wcześniej Kotowicza.

Trwa wymiana płyt chodnikowych. Gdzie można spodziewać się prac?

Przedstawiciele zarządu dróg wymienili dziś także miejsca, w których trwa przebudowa chodników. Jednym z nich jest odcinek wzdłuż ul. Królowej Jadwigi, na wysokości nowej pierzei stanowiącej część inwestycji Urzecze realizowanej przez dewelopera Budlex – to właśnie ta firma zleciła prace między Naruszewicza a mostem Królowej Jadwigi. Nowe płyty pojawią się także po drugiej stronie ulicy (od Garbary do mostu), w ramach II etapu zadania realizowanego za środki z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Przy okazji wymienione zostanie też oświetlenie – betonowe latarnie zastąpią eleganckie pastorały ze stylowymi oprawami. Dzięki temu ulica pełna odrestaurowanych kamienic jeszcze bardziej zyska na estetyce.

Chodniki będą realizowane według historycznego wzoru – część środkowa jest ułożona z płyt w układzie karo, a po bokach umieszczane są rolki z kamienia. W tym samym układzie przebudowaliśmy kilka innych odcinków chodników w Śródmieściu, m.in. na ul. Cieszkowskiego, Śniadeckich, Pomorskiej, Poznańskiej czy Warmińskiego – dodał Bartkowiak. Drogowcy zlecają także szereg innych, mniejszych remontów – w pierwszej kolejności prace prowadzone są w miejscach wskazanych przez bydgoszczan w aplikacji Dbamy o Bydgoszcz. Drogowcy informują, że dzięki zgłoszeniom odnowiono odcinki chodników w następujących lokalizacjach:

  • ul. Curie-Skłodowskiej (łącznik)
  • Dmowskiego
  • Seminaryjna
  • Łukasiewicza
  • Chłodna
  • Bałtycka (przejście dla pieszych z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych)
  • Galla Anonima (podjazd dla niepełnosprawnych)

W trakcie realizacji są prace przy przebudowie odcinków ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż ul. Pelplińskiej na osiedlu Tatrzańskim z BBO (roboty idą jednak wolno, gdyż od kilku miesięcy pozbawiony nawierzchni jest fragment przy ulicy Taterników); mowa jest także o przebudowie części ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Twardzickiego czy remoncie chodnika przy Nakielskiej na odcinku od Trägerów do Tańskich. Na ukończeniu są także ciągi pieszo-rowerowe w obrębie nowych mostów Kazimierza Wielkiego nad Brdą. W ramach BBO powstaje też odcinek Wielkiej Pętli Fordonu wzdłuż ulic Wierchowej i Geodetów, który będzie służył zarówno rowerzystom, jak i pieszym. – Przygotowujemy się także do remontu schodów przy Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności – dodał zastępca naczelnika.

Bartkowiak zapewnił, że wiosną rozpoczną się kolejne remonty i przebudowy istniejących chodników zlokalizowanych w ponad 20 miejscach na terenie Bydgoszczy – wymienił m.in.

  • Bocianowo (od strony ul. Sowińskiego)
  • Kraszewskiego (odcinki)
  • Skorupki (od skrzyżowania z ul. Grobla do budynku nr 86, ze środków BBO)
  • Skargi (Program BBO)
  • Mazowieckiej (Program BBO)
  • Kostrzyńskiej (przy targowisku Bartodzieje)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cypher_m
Cypher_m
4 miesięcy temu

Z tą Piaśnicką to ciekawa spraw. Roboty zaczęły sie jeszcze przed głosowaniem. Z jednej strony już jest gotowy chodnik i wcale nie wygląda to jak ulica ażurowa, które są w sąsiedztwie. Teraz okazuje się, że jest przygotowywana dokumentacja. Bardzo ciekawe!

Sławek
Sławek
4 miesięcy temu

Ciekawe co z Lubelską, rok temu zawiesili rozpoczęte roboty (chodnik strona parzysta ulicy) bo ponoć wodociągi miały budować kanał deszczowy w związku z wielką inwestycją „miasto-gąbka”, pieniędzy na to nie starczyło wodociągowcom i teraz brak i kanału deszczowego i naprawy chodnika. Pisałem maile do wodociągów i drogowców ale najwyraźniej mają mieszkańców w głębokim poważaniu choć proszą aby się z nimi kontaktować…
Może Pan redaktor się tym zainteresuje, w końcu komu jak komu ale prasie raczej odpowiedzą i nie zbędą jak zwykłego „szaraka”.

Paweł
Paweł
4 miesięcy temu

A Łucka !!!!! Tam jest zaledwie 300metrów . Proszę zróbcie coś z tym