Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Drzewa na Przylesiu idą do wycinki, by mógł powstać parking P&R. Ratusz rozda część z nich i chwali się planowanymi nasadzeniami

Dodano: 27.08.2021 | 18:19

Na zdjęciu: Akcja rozdawania drzew odbędzie się przy skrzyżowaniu Korfantego z Prejsa. Do wycinki przeznaczono część znajdującego się tam drzewostanu, m.in. brzozy.

Fot. Błażej Bembnista

Na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się wycinki drzew pod budowę drogi dojazdowej i parkingu Park & Ride przy pętli Przylesie. Kontrowersje wokół inwestycji sprawiają, że urzędnicy, po naciskach społecznych, zdecydowali się na akcję uratowania części mniejszych okazów. W poniedziałek, 30 sierpnia każdy mieszkaniec będzie mógł zabrać do domu jedno z kilkudziesięciu niewielkich drzew kolidujących z inwestycją. 

Budowa parkingu Park & Ride przy pętli Przylesie – tak jak i pozostałe elementy pierwszego etapu bydgoskiej wersji tego systemu – budzi niezadowolenie społeczne. Realizacja zadania wymusza wycinkę kilkuset drzew – zwłaszcza pod zapisaną w planie miejscowym drogę dojazdową od skrzyżowania Korfantego z Prejsa. – Po zakończeniu inwestycji w tym punkcie miasta będzie mogło parkować około 160 pojazdów. Teren pod inwestycje drogowe został zabezpieczony wiele lat temu – tłumaczy się ratusz.
Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, odpowiedzialny w ratuszu za nadzór nad drogowcami, podał, że w związku z realizacją układu drogowego na potrzeby Park & Ride przewiduje się wycinkę 167 drzew, które wymagały zezwolenia na wycinkę. Ponad 500 drzew, tzw.„samosiejek” nie wymagało już wydania zgód. Mając jednak na uwadze społeczny opór wobec zadania wiceprezydent dodawał, że ZDMIKP analizował możliwość przesadzenia choć części małych drzewek w inne miejsce.

Ratusz wraz z drogowcami postanowili poprawić swój wizerunek i przed rozpoczęciem wycinek i prac ziemnych organizują akcję rozdawania drzewek do przesadzenia mieszkańcom i stowarzyszeniom ekologicznym. Odbędzie się ona w najbliższy poniedziałek, 30 sierpnia od godziny 10:00 do 12:00 u zbiegu ulic Korfantego i Prejsa. To od tego skrzyżowania poprowadzona zostanie wyznaczona w planie miejscowym droga do nowego parkingu, który powstanie naprzeciwko pętli tramwajowej. – Pracownicy ZDMiKP oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy wskażą wszystkim chętnym drzewka do wykopania – zakomunikował urząd miasta.

Drzewa na Przylesiu idą do wycinki, by mógł powstać parking P&R. Ratusz rozda część z nich i chwali się planowanymi nasadzeniami

Zobacz również:

Raport o budowie dróg w Fordonie

Z informacji przekazanej przez magistrat wynika, że przeznaczonych do przekazania będzie kilkadziesiąt niewielkich drzew. – Każdy może przyjść i wybrać sobie drzewko. Pomożemy przy ich wykopaniu i przygotowaniu do przewiezienia. Warto mieć worek lub donicę do zabezpieczenia korzeni oraz ziemi w czasie transportu. Transport drzewek odbywać się będzie we własnym zakresie – przekazują służby prasowe ratusza. Dla tych, którzy w godzinach akcji nie będą mogli odebrać okazów, ratusz ma oznaczyć wszystkie pozostałe drzewka gotowe do przesadzenia czerwonymi wstążkami. – Osoby zainteresowane będą mogły je wykopać i przesadzić jeszcze w godzinach popołudniowych. 31 sierpnia teren zostanie przekazany już wykonawcy robót i wygrodzony – czytamy na stronie urzędu.

Urzędnicy mocno podkreślają, że po wybudowaniu parkingu P&R w jego obrębie ma być zrealizowany duży pakiet nasadzeń zastępczych. – Posadzone zostaną w sumie 334 drzewa; w tym ponad 200 drzew w miejscu prowadzonej inwestycji, a dodatkowe 100 drzew przy ulicy Korfantego – informuje ratusz. Według planów, nowe nasadzenia mają być realizowane po obu stronach Korfantego, m.in. w miejscu starego przebiegu ulicy. W komunikacie UMB czytamy również, że z uwagi na lokalizację parkingu w obrębie linii wysokiego napięcia nie mogą rosnąć tam wysokie drzewa (pod jej przebiegiem nie powstaną też miejsca postojowe) dlatego znajdzie się tam wjazd na parking oraz zbiornik retencyjny, obsiany łąką kwietną. – Zbiornik nie tylko pozwoli oczyścić wody opadowe ale też rozsączyć je na terenie parkingu. Tym samym nasze działania wpisują się w obecnie powszechnie stosowania rozwiązania proekologiczne – czytamy na stronie bydgoszcz.pl.

Obecnie na zlecenie ZDMiKP powstają także inne parkingi P&R – przy rondzie Maczka, obok kościoła oraz w Myślęcinku. Obie inwestycje także poprzedziły wycinki (by wybudować parking przy pętli Las Gdański, konieczny był wyręb 84 drzew). Wcześniej zakończyła się budowa parkingu przy rondzie Kujawskim. W miejscu wyburzonych kamienic po południowej stronie skrzyżowania ma parkować 140 pojazdów. Trwa też realizacja wpisanego w system P&R parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments