[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Część jesiennych nasadzeń w Fordonie nie przyjęła się. Uschnięte drzewa będą wymienione na nowe

Dodano: 17.06.2022 | 23:39

Na zdjęciu: Niemal 100 drzew posadzonych przy pętli Niepodległości nie przetrwało zimy i wiosennej suszy. Ratusz obiecuje ich wymianę.

Fot. BB

Jesienią ubiegłego roku w Fordonie, w rejonie pętli Niepodległości i linii tramwajowej wykonano nasadzenia kilkuset drzew. Niestety wiele z nich nie przetrwało zimy i braku opadów. Obecnie w rejonie pętli straszy wiele suchych okazów, ale miasto zapowiada wymianę nasadzeń.

Jesienią 2021 roku bydgoski ratusz poinformował o wykonaniu kilkuset nasadzeń w Fordonie. Tak szeroko zakrojona akcja była przede wszystkim efektem rekompensat przyrodniczych związanych z budową nowego centrum logistycznego na terenach pozachemowskich. – Inwestor został zobowiązany do zasadzenia 478 dorodnych drzew. Efektem będzie szereg zielonych zmian w przestrzeni fordońskich osiedli – przekonywali miejscy urzędnicy. Nasadzenia były prowadzone w listopadzie – przy ulicy Lawinowej na osiedlu Tatrzańskim posadzono glediczje trójcierniowe, a wzdłuż ulicy Andersa (przy torach tramwajowych) i w obrębie pętli tramwajowej Niepodległości pojawiło się 400 sztuk drzew takich jak: dęby bezszypułkowe, brzozy pożyteczne, klony czerwone, glediczje trójcierniowe i sosny czarne.

Na wiosnę, po kilku miesiącach od nasadzeń nastąpiła weryfikacja efektów wielkiej akcji. O ile brzozy czy sosny przyjęły się i wydaje się, że za kilka lat znacząco upiększą fordoński krajobraz, tak pozostałe drzewa posadzone przy pętli Niepodległości nie rosną i straszą wyschniętymi gałęziami. Postanowiliśmy zainterweniować w urzędzie miasta i sprawdzić, czy ratusz zamierza zadbać o wymianę nasadzeń.

Rzecznika prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak odpowiada, że problem uschniętych drzew przy pętli tramwajowej przy pętli Niepodległości był zgłaszany inwestorowi po raz pierwszy wiosną tego roku. – 27 maja zostały przeprowadzone oględziny drzew z udziałem wykonawcy nasadzeń. Ustalono, że 90 sztuk posadzonego materiału roślinnego nie zachowało żywotności – dodaje.

Otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że w rejonie pętli zostaną posadzone nowe drzewa. – Wykonawca został zobowiązany do usunięcia suchych roślin do 10 lipca. Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej wyznaczył termin od 1 września do 15 listopada na wymianę roślinności na nową. Okres trzyletniej pielęgnacji nowej roślinności będzie liczył się od momentu jego wymiany – wyjaśnia rzeczniczka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
3 miesięcy temu

Uschły? A podlewane były ?