Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Do trzech razy sztuka? PKP ogłaszają kolejny przetarg na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód

Dodano: 31.01.2022 | 10:18

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać zmodernizowany budynek dworca Bydgoszcz Zachód.

Fot. PKP

PKP S.A. podejmują trzecią próbę znalezienia wykonawcy przebudowy dworca Bydgoszcz Zachód. Poprzednie dwa przetargi zostały unieważnione – do pierwszego nikt się nie zgłosił, a drugi miał błędy formalne.

Planowana od dłuższego czasu przebudowa dworca na trasie kolejowej z Bydgoszczy do Nakła i Piły jest jednym z elementów Programu Inwestycji Dworcowych, dofinansowanego z środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jak podkreślają Polskie Koleje Państwowe S.A., to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskich kolei – do 2023 roku zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw ma zostać około 200 dworców.

Dzięki przebudowie dworzec Bydgoszcz Zachód stanie się bardziej nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Budynek zmieni swoje oblicze, choć zachowa swoją pierwotną bryłę. Renowację przejdzie elewacja, która zyska nową kolorystykę. Przebudowane będzie wejście do dworca, które umieszczono w obrębie wysuniętej w kierunku peronu części budynku, zyskując tym samym zadaszoną powierzchnię przed poczekalnią. Na elewacji planuje się umieszczenie nowoczesnego zegara – przekazuje Bartłomiej Sarna z wydziału komunikacji PKP.

Znaczące zmiany przejdzie też wnętrze dworca. Całkowicie na nowo zostanie zaaranżowana poczekalnia dla podróżnych. – Jasności wnętrzu dodadzą wysokie okna oraz przeszklenie w obrębie wejścia głównego, a także utrzymana w odcieniach bieli kolorystyka ścian, kontrastująca z szarym kolorem posadzki. Całość metamorfozy przestrzeni uzupełni nowoczesne oświetlenie w formie kasetonowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni podróżni znajdą również estetyczne ławki z wyprofilowanym i wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż przy niej zostaną zlokalizowane toalety, które będą wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi tj. np. przewijaki – wylicza Sarna.

Dworzec Bydgoszcz Zachód po przebudowie ma być też bardziej ekologiczny i bezpieczny – zamontowane zostanie energooszczędne oświetlenie LED wraz z automatyką sterującą. Modernizacja obejmuje też ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody zamontowane w budynku urządzenia będą nadzorowane przy pomocy specjalnego systemu. By poprawić bezpieczeństwo podróżnych i pracowników zainstalowane zostaną też nowoczesne zabezpieczenia, a także monitoring.

PKP chcą zmodernizować dworzec Bydgoszcz Zachód. ZOBACZ WIZUALIZACJE

Przebudowa budynku na Flisach miała rozpocząć się jesienią 2021 roku – w lipcu spółka rozpisała przetarg. Miesiąc później okazało się jednak, że do postępowania nie zgłosiła się żadna firma. Kilka tygodni później PKP ogłosiły ponowny przetarg na modernizację dworca Bydgoszcz Zachód. Na początku października dowiedzieliśmy się jednak, że i to postępowanie musiało zostać unieważnione: tym razem jednak nie z powodu braku chętnych, a popełnionych przez kolejową spółkę błędów formalnych. Jak poinformowała Agnieszka Jurewicz z wydziału współpracy z mediami PKP S.A., przyczyną unieważnienia są zmiany prawne, wynikające z wejścia w życie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym.

– Z uwagi na znaczny wzrost cen surowców i materiałów budowlanych wykonawca dokumentacji projektowej opracowuje obecnie aktualizację kosztorysu inwestorskiego w oparciu o aktualne ceny i stawki. Niezwłocznie po uzyskaniu zaktualizowanych kosztorysów i niezbędnych zgód korporacyjnych planujemy ponowne uruchomienie postępowania – wyjaśniała jesienią ubiegłego roku przedstawicielka PKP.

W drugiej połowie stycznia PKP ogłosiły trzecie postępowanie, w którym zamierza wyłonić wykonawcę przebudowy dworca Bydgoszcz Zachód. Firmy budowlane mogą składać oferty do 21 lutego – jak czytamy w dokumentacji przetargowej, zwycięzca będzie miał 47 tygodni na wykonanie prac. Przy ocenie ofert przedstawiciele spółki zarządzającej dworcami będą brać pod uwagę wyłącznie cenę. Zamawiający w celu wyboru oferty najkorzystniejszej może przeprowadzić dogrywkę polegającą na przeprowadzeniu licytacji elektronicznej lub negocjacji cenowych.

Dworzec Bydgoszcz Zachód, leżący w oddaleniu od kompleksu Biznes Parku (czyli bydgoskiej siedziby Atosa) czy zakładu Unilevera nie jest zbyt uczęszczany przez pasażerów. PKP Polskie Linie Kolejowe dopiero planują modernizację szlaku do Piły – w jej ramach projektanci przewidzieli budowę nowego przystanku o roboczej nazwie Bydgoszcz Grunwaldzka. Ma on powstać w rejonie ulic Grunwaldzkiej i Czarna Droga. Inwestycja na linii kolejowej nr 18 jest jednak przewidziana na okres po 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments