Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoDworzec Główny zyska nowego patrona? Minister Schreiber ma propozycję
01.09.2021 | 13:09

Dworzec Główny zyska nowego patrona? Minister Schreiber ma propozycję

Na zdjęciu: Dworzec Kolejowy Bydgoszcz Główna zyska nowego patrona? Łukasz Schreiber proponuje, aby był nim Marian Rejewski.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Czy Marian Rejewski będzie patronem Dworca Bydgoszcz Główna? O takiej propozycji napisał w środę (1 września) szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Upadł za to inny pomysł upamiętnienia wybitnego bydgoszczanina.

Pomysł na upamiętnienie Mariana Rejewskiego miał prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski już w kwietniu proponował, aby wybitnego bydgoszczanina uhonorowano emisją banknotu z jego wizerunkiem. Propozycję włodarza miasta odrzucił jednak Narodowy Bank Polski. – Dostałem pismo z NBP, że lista banknotów i monet kolekcjonerskich na 2022 rok jest już zamknięta. Upamiętniony zostanie więc m.in. zamek w Mosznej i rocznica odkrycia kopalni. Dla Mariana Rejewskiego niestety zabrakło miejsca – napisał Bruski w mediach społecznościowych i przytoczył treść pisma, jakie otrzymał z NBP. Dodał, że w przyszłym roku przypadnie 90 rocznica złamania kodu Enigmy.

Jak w nim czytamy, NBP emituje banknoty kolekcjonerskie zgodnie z rocznym planem emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych, który tworzony jest w oparciu o inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne. – Napływające do NBP inicjatywy emisyjne są przedmiotem opinii Rady do spraw numizmatycznych, organu opiniodawczo-doradczego NBP, a następnie przedkładane są do podjęcia ostatecznych decyzji w NBP – napisała prezydentowi Bydgoszczy dyrektor departamentu emisyjno-skarbowego w Narodowym Banku Polskim Barbara Jaroszek. – Ze względu na ograniczoną liczbę tematów, jakie mogą zostać ujęte w Planie emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych, nie wszystkie inicjatywy mogą być przyjęte do realizacji – dodała Jaroszek.


CZYTAJ WIĘCEJ: Skuteczna interwencja bydgoskich polityków. Wróci nazwa pociągu „Rejewski”


Tymczasem z pomysłem upamiętnienia Mariana Rejewskiego (niedawno uczczono 116. rocznicę jego urodzin), wyszli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, o czym napisał w mediach społecznościowych szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Łukasz Schreiber przekazał, że skierował pismo do prezesa Polskich Kolei Państwowych Krzysztofa Mamińskiego, aby Dworcu Bydgoszcz Główna nadać imię Mariana Rejewskiego. – Postać Mariana Rejewskiego, jako wybitnego bydgoszczanina znanego nie tylko w regionie, ale również w społeczności międzynarodowej, oddanego dla dobra sprawy polskiego patrioty, w pełni zasługuje na patronat nad bydgoskim dworcem kolejowym. Byłoby to wspaniałą okazją dla upamiętnienia Naszego Bohatera, gdyż w 2022 roku obchodzić będziemy 90. rocznicę złamania przez Niego kodu Enigmy – napisał Schreiber w liście do prezesa Mamińskiego.

Sam Schreiber wyraził nadzieję, że ta propozycja spotka się z przychylnym przyjęciem przez zarząd PKP i podziękował radnemu Szymonowi Rogowi za podsunięcie tej inicjatywy.

Do tematu wrócimy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
15 dni temu

Może go nazwać imieniem ministra Schreibera.

Powiązane treści