Bydgoszcz
10C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 10 • L 10
8C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
11C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaSkuteczna interwencja bydgoskich polityków. Wróci nazwa pociągu „Rejewski”
IC Rejewski_SG (19)
22.01.2019 | 11:21

Skuteczna interwencja bydgoskich polityków. Wróci nazwa pociągu „Rejewski”

Na zdjęciu: Nadaniu nazwy połączeniu Bydgoszczy z Warszawą "Rejewski" towarzyszyła uroczystość na bydgoskim Dworcu Głównym.

Fot. Stanisław Gazda

PKP Intercity odpowiedziało na pismo Rafała Bruskiego w sprawie przywrócenie nazwy „Rejewski” połączeniu kolejowemu z Bydgoszczy do Warszawy. Pociąg ma wrócić do rozkładu jazdy jeszcze w tym roku.

Usunięcie nazwy pociągu „Rejewski” wzbudziło szeroką dyskusję. Przypomnijmy: Od wprowadzonego 9 grudnia ubiegłego roku nowego rozkładu jazdy PKP Intercity pociąg ze stacji Bydgoszcz Główna do stacji Warszawa Zachodnia nie ma już nazwy „Rejewski”. Została ona wybrana przez pasażerów w głosowaniu – pierwotnie pociąg miał nosić nazwę „Enigma”, lecz ostatecznie po naciskach ze strony bydgoszczan patronem pociągu został człowiek, który walczył ze złamaniem kodu niemieckiej maszyny szyfrującej, a nie sama maszyna. Nazwa wryła się już w świadomość bydgoszczan, ale PKP Intercity tłumaczy, że miała ona obowiązywać jedynie przez rok.


CZYTAJ WIĘCEJ: „Rejewski” już nie łączy Bydgoszczy z Warszawą. Dlaczego?


Interwencje w tej sprawie podjął poseł Piotr Król. Jak wyjaśniał w grudniu, umowa na wykorzystanie wizerunku i nazwiska między rodziną Mariana Rejewskiego a PKP Intercity została podpisana na rok. Poseł podjął działania na rzecz przywrócenia nazwy połączenia.

– Poprosiłem dwójkę życzliwych bydgoszczan, mających kontakt z córką Mariana Rejewskiego, by spytali, czy istniałaby możliwość wyrażenia dłuższej zgody, liczonej w latach dla PKP IC. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, a wierzę, że tak, wystąpię do PKP IC o przywrócenie nazwy wybitnego Bydgoszczanina – napisał Król.


CZYTAJ WIĘCEJ: Poseł Król interweniuje w sprawie nazwy pociągu „Rejewski”


Dzień po informacji od parlamentarzysty, działania w sprawie pociągu podjął prezydent Rafał Bruski. Napisał on pismo do prezesa PKP Intercity Marka Chraniuka, prosząc o nadanie jednemu z połączeń pasażerskich sieci Intercity relacji Bydgoszcz-Warszawa stałej nazwy „Rejewski”.

– Kwestie związane z promocyjnymi i wizerunkowymi działaniami tego rodzaju pełnią w Państwa branży funkcje jedynie pomocnicze. Niemniej jednak warto pamiętać o ich znaczeniu dla budowania lokalnej i narodowej tożsamości. Mając bezpośredni kontakt zarówno z bydgoszczanami, jak podróżnymi goszczącymi w naszym mieście, odbierałem wiele pozytywnych sygnałów związanych z funkcjonującą z powodzeniem w minionych miesiącach formą upamiętnienia kryptologa Mariana Rejewskiego. To wielka postać nie tylko dla lokalnej, bydgoskiej historii. Dzięki jego pracy i zdolnościom koszmar II wojny światowej skrócił się w skali globalnej o kilka lat. To ogromna zasługa człowieka, ale także powód dumy dla wszystkich Polaków – godny niezmiennego i konsekwentnego przypominania i promowania. Z góry dziękuję za gest życzliwości i zrozumienia. Niewielkim wysiłkiem możemy przyczynić się do kreowania pozytywnych wzorców historycznej edukacji i patriotycznej odpowiedzialności – stwierdził prezydent.

Dziś Bruski opublikował odpowiedź PKP Intercity. Dyrektor biura rozwoju oferty i produktów Robert Czerniak zapewnił w niej, że od korekty rocznego rozkładu jazdy, planowanej na 9 czerwca jeden z pociągów relacji Bydgoszcz Główna – Warszawa Wschodnia – Bydgoszcz Główna otrzyma nazwę „Rejewski”. Pociąg będzie obsługiwany przez elektryczny zespół trakcyjny ED-160 „Flirt” produkcji firmy Stadler. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, że połączenie będzie funkcjonować jedynie w okresie wakacyjnym, Bruski zapowiedział, że zamierza starać się o utrzymanie nazwy przez cały rok. – Będziemy kontynuować korespondencje, by pociąg został na stałe w rozkładzie – wyjaśnił prezydent.


Powiązane treści