Bydgoszcz
1C
83% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 2 • L 0
5C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
3C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGdzie po pomoc lekarską nocną i świąteczną?
Pomoc medyczna
29.03.2018 | 14:14

Gdzie po pomoc lekarską nocną i świąteczną?

Na zdjęciu: W niedzielę i święta a także nocą nie będziemy pozbawieni opieki medycznej.

Fot. Stanisław Gazda

W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy zasady korzystania z nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego.

Pomoc świadczona jest punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani. Ubezpieczeni w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki (tam, gdzie mają najbliżej). Informację o tym, gdzie w danym rejonie sprawowana jest nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, pacjent może uzyskać u swojego lekarza POZ, w oddziale wojewódzkim NFZ lub jego delegaturach (w Toruniu i we Włocławku). Wykaz placówek, w których udzielane są świadczenia nocnej i świątecznej opieki można także znaleźć na stronie internetowej nfz-bydgoszcz.pl.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania.

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad: w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych), telefonicznie.

W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18.00 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia (na podstawie zlecenia od lekarza). Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, gdy: nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Numer alarmowy – 999 lub 112 – zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy 999 lub 112. Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić, czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej.

DORAŹNA POMOC STOMATOLOGICZNA

Świadczenia z zakresu stomatologicznej pomocy doraźnej na terenie województwa kujawsko – pomorskiego udzielane są przez następujące placówki:

Bydgoszcz – NZOZ Centrum Medyczne „Ikar”, ul. Szubińska 32, tel. 52 373 22 00,

Inowrocław – Grupowa Praktyka Lekarska s.c. P. Fołta – Martysz, K. Martysz, ul. Poznańska 97, tel. 789 314 472,

W powyższych placówkach świadczenia z zakresu stomatologicznej pomocy doraźnej udzielane są od poniedziałku do piątku od godziny 19.00 do 7.00. W soboty, niedziele i dni świąteczne całodobowo. W ramach stomatologicznej pomocy doraźnej pacjentowi przysługują między innymi takie świadczenia jak: badanie lekarskie stomatologiczne, usunięcie zęba jedno lub wielokorzeniowego, opatrunek leczniczy w zębie stałym lub mlecznym. W ramach powyższego zakresu świadczeń nie przysługuje pacjentowi planowe leczenie stomatologiczne.


Powiązane treści