Bydgoszcz
-11C
79% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -11 • L -11
1C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIGmina Osielsko przekaże dotację na rzecz szpitala zakaźnego
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny_ Floriańska Bydgoszcz - SF (5)
07.04.2020 | 13:45

Gmina Osielsko przekaże dotację na rzecz szpitala zakaźnego

Na zdjęciu: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Radni gminy Osielsko podczas nadzwyczajnej sesji jednogłośnie zgodzili się na przekazanie pomocy finansowej na rzecz szpitala zakaźnego w Bydgoszczy. Placówka otrzyma od gminy 200 tysięcy złotych na zakupy bieżące i inwestycyjne.

Możliwość udzielenia dotacji innej jednostce samorządu terytorialnego regulują zapisy ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z uchwałą, gmina Osielsko udzieli Województwu Kujawsko-Pomorskiemu (czyli organowi założycielskiego szpitala zakaźnym) pomocy finansowej w formie dotacji celowej w wysokości 200 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakupy związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej COVID-19. W dokumencie czytamy, że gmina chce, by dotacja została przeznaczona na zakupy bieżące (ich koszt określono na 65 tysięcy złotych) oraz na zakupy inwestycyjne w wysokości 135 tysięcy złotych. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy finansowej, w tym zasady rozliczenia środków zostaną określone w umowie zawartej pomiędzy gminą a samorządem województwa.

Zobacz również:

W Bydgoszczy powstają Aura Towers. Zobacz wizualizacje inwestycji

Pomoc finansowa dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy na wsparcie związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażeń i choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanym „COVID-19” jest w chwili obecnej niezwykle pożądana, ponieważ w województwie rośnie liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Organem tworzącym dla Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w związku z czym właściwe jest podjęcie uchwały w trybie powołanych przepisów prawa – uzasadniają twórcy uchwały.

Uchwała o przekazaniu 200 tysięcy złotych na rzecz bydgoskiego szpitala została podjęta na nadzwyczajnej sesji rady gminy. Odbyła się ona w trybie zdalnym, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. Radni porozumiewali się za sobą poprzez komunikatory, a głosowali elektronicznie. Na początku sesji przewodniczący rady Benedykt Leszczyński podziękował pracownikom szpitali i służb za zaangażowanie w walce z pandemią.

Jak podkreślił wójt Wojciech Sypniewski, środki z dotacji przeznaczone na inwestycje trafią na pompy przepływowe i system monitorujący pacjentów, a na cele bieżące – na środki ochrony medyków. Uchwała trafi najpóźniej jutro do urzędu marszałkowskiego w Toruniu, co sprawi, że realizacja wydatku nastąpi w przeciągu najbliższych dni.

Już na początku walki z pandemią koronawirusa bydgoski szpital zakaźny apelował o pomoc. Ogromne zużycie środków ochrony osobistej, spowodowane znaczącym wzrostem liczby przyjmowanych pacjentów z podejrzeniem zachorowania na koronawirus SARS-CoV-2 sprawiło, że władze lecznicy prosiły o przekazanie środków ochronnych na rzecz pracowników. Od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego szpital zakaźny otrzymał wsparcie od wielu firm i instytucji – zarówno materialne, jak i finansowe. Przykładowo – założyciele Bydgoskiej Szkoły Wyższej Bożena i Jan Skotarczakowie ufundowali placówce respirator, a zarząd Grupy Kapitałowej Immobile przekazał na jej rzecz 100 tysięcy złotych. Taką samą kwotę przekazała także firma Drobex z Solca Kujawskiego. Władze szpitala dziękowały też za wsparcie wielu innymi podmiotom, m.in. Tele-Fonice Kable, Enea Astorii Bydgoszcz, Kolejowym Zakładom Łączności czy Renexowi.

Według najnowszych statystyk, w województwie kujawsko-pomorskim zakażonych koronawirusem jest 245 osób. 197 osób z nich przebywa w szpitalu. 829 mieszkańców regionu objęto nadzorem epidemiologicznym, zaś w kwarantannie przebywa 13 042 osób. Do badań łącznie pobrano 4502 próbek. Wszystkie dane pochodzące z Ministerstwa Zdrowia oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zbieramy na bieżąco w specjalnym zestawieniu statystyk i wykresów. Będziemy zobowiązani za przekazywanie dalej bezpośredniego linka do zestawienia: bit.ly/Koronawirus_KujPom. Można go również dowolnie zapisywać na swoich komputerach, laptopach czy smartfonach dzięki możliwościom usługi Google Docs (zapis jako PDF czy arkusz kalkulacyjny).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści