Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H -1 • L -3
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaJest wniosek o pozwolenie na budowę buspasa w centrum miasta. „Autobusy pojadą znacznie szybciej”
linia autobusowa nr 60 Bydgoszcz Nowy Rynek
04.03.2018 | 12:52

Jest wniosek o pozwolenie na budowę buspasa w centrum miasta. „Autobusy pojadą znacznie szybciej”

Inwestycja ma zostać zrealizowana w systemie "Zaprojektuj i buduj".

Na zdjęciu: Jedną z linii, która skorzysta na budowie buspasa na Wałach Jagiellońskich, będzie linia nr 60.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoscy drogowcy poinformowali o złożeniu wniosku o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla budowy buspasa na Wałach Jagiellońskich. Inwestycja ma zostać przeprowadzona w trybie „Zaprojektuj i buduj”.

Buspas o długości 300 metrów ma połączyć Nowy Rynek z przystankami autobusowymi zlokalizowanymi w okolicach Zbożowego Rynku i przyczynić się do zwiększenia punktualności komunikacji miejskiej w tym rejonie, szczególnie w godzinach szczytu. W ramach zadania przebudowie ulegnie południowa jezdnia ulicy (w stronę ronda Bernardyńskiego), gdzie przede wszystkim powstanie nowy pas o szerokości 3-3,5 metra (wahania jego szerokości związane są z niewielką rezerwą terenu w miejscu inwestycji). Beneficjentami tego rozwiązania będą pasażerowie aż siedmiu linii kursujących po Wałach Jagiellońskich – nr 51, 52, 55, 56, 58, 59 oraz 60.

Jak zapewnia bydgoski ZDMiKP, przyjęta formuła realizacji zadania (wspomniane „Zaprojektuj i buduj”) pozwoli przyspieszyć prace nad nowym buspasem. – Zwróciliśmy się ponadto o wydanie ZRID wraz z rygorem natychmiastowej wykonalności – mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik drogowców. I dodaje, że równolegle z działaniami formalnymi prowadzone są prace nad projektem wykonawczym.

Budowa buspasa na Wałach Jagiellońskich pochłonie ponad trzy miliony złotych. Znakomita większość tej kwoty, bo ponad 80 procent (suma przekraczająca nieznacznie 2,5 mln zł) trafi na ten cel ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W tegorocznym budżecie miasta zabezpieczono także nieco ponad pół miliona złotych środków własnych.

W najbliższych latach na buspasy Bydgoszczy wyda ponad 20 milionów złotych. Poza ścisłym centrum miasta mają one powstać także na Gdańskiej (na odcinku od ul. Rekreacyjnej do pętli Myślęcinek) oraz na ul. Kolbego na Osowej Górze (od ul. Kormoranów do ul. Grunwaldzkiej). Ponadto, buspas w kierunku centrum jest przewidziany w ramach rozbudowy ulicy Kujawskiej. W tym roku planowany jest także remont buspasa w ciągu ulicy Paderewskiego.


Powiązane treści