Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyPonad stuletni bydgoski budynek wymaga remontu. Znajduje się on na rogu Focha i Gdańskiej
05.06.2023 | 12:27

Ponad stuletni bydgoski budynek wymaga remontu. Znajduje się on na rogu Focha i Gdańskiej

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

Charakterystyczna bydgoska kamienica przy ul. Focha 2 wymaga remontu. Jest ona w użytku od 82 lat.

Secesyjna kamienica Maxa Zweiningera z arkadami znajdująca się przy ul. Focha 2 pilnie wymaga odnowienia. Budynek obecnie nie prezentuje się najlepiej, a każdego dnia stają przy nim setki osób czekających na przejściu dla pieszych.

Budynek powstał w latach 1901-1902 dla Maxa Zweiningera, który był właścicielem manufaktury kapeluszy znajdującej się przy placu Teatralnym. Budynek został zaprojektowany przez bydgoskiego architekta Karla Bergnera. Kiedyś na parterze kamienicy znajdowały się sklepy z kapeluszami i futrami. Później sprzedawano tam cygara, a następnie słodycze. Na koniec powstała tam księgarnia, która funkcjonuje do dziś. Teraz obok niej znajduje się również herbaciarnia z bubble tea.

Obecnie ściany kamienicy są brudne i pomazane przez graficiarzy. Dodatkowo w niektórych miejscach odpadł tynk. W efekcie arkadowe filary, jak i cały budynek, nie prezentują się już tak okazale jak kiedyś.

Przegląd stanu technicznego budynku wykonywany jest cyklicznie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Ostatni miał miejsce w lipcu 2022 roku. Stan techniczny budynku został oceniony jako zadowalający z szacunkowym, ok. 20 % stopniem zużycia przy 82 latach eksploatacji – informuje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich.

Wspólnota Mieszkaniowa w rejonie ul. Focha/Gdańska otrzymała nakazową decyzje na remont elewacji od PINB. Renowacja ma zostać wykonana do końca 2023 roku.

Obecnie trwa zbieranie ofert na wykonawcę prac. Po ostatecznym wyborze i zawarciu umowy z wybraną firmą, będą znane szczegóły w zakresie realizacji robót. Natomiast na ten moment Wspólnota Mieszkaniowa posiada “Projekt remontu ściany frontowej i docieplenia ścian podwórzowych budynku”.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Benc Benc 12
Benc Benc 12
1 rok temu

ponad stuletnia kamienica zbudowana w latach 1901 – 1902 ( 121 lat ) eksploatowana od 82 lat ( czyli od 1941 roku ) nie rozumie, to znaczy że od 1902 do 1941 ( 39 lat ) stała pusta ??? 😉