Kandydaci KO zaczynają kampanię. Kobiak chce likwidacji PFRON, Zwiefka apeluje do Bogdanowicza
Dodano: 28.08.2019 | 13:19Na zdjęciu: Wtorkowa konferencja Tadeusza Zwiefki i Andrzeja Kobiaka odbyła się na terenie Przystani Bydgoszcz.
Fot. BB
Na ponad miesiąc przed wyborami parlamentarnymi kandydaci startują z kampanią wyborczą. Pierwszą konferencję prasową zorganizowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej – ubiegający się o reelekcję senator Andrzej Kobiak i „jedynka” na bydgoskiej liście Koalicji do Sejmu Tadeusz Zwiefka.
Kobiak – senator obecnej kadencji i kandydat Koalicji Obywatelskiej w tegorocznych wyborach do izby wyższej parlamentu – zadeklarował na wtorkowej konferencji, że będzie prowadził działania na rzecz zmian w prawie o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. – Jest potrzebna kompletnie nowa ustawa. Aktualna ma ponad 40 lat i była już nowelizowana kilkadziesiąt razy – stwierdził parlamentarzysta. I dodał, że obecnie, pomimo ogólnego spadku bezrobocia, tylko 20% niepełnosprawnych ma stałe zatrudnienie.
Senator podał swoje pomysły, dotyczące sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – Chciałbym znieść formę dopłat do pracy osób niepełnosprawnych, ale w zamian za to zwolnić i niepełnosprawnych, i zatrudniające ich firmy z wszelkich danin – proponuje Kobiak. Ponadto uważa on, że zakłady pracy chronionej nie powinny płacić podatku na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Co więcej, senator jest zwolennikiem całkowitej likwidacji PFRON. – Uważam, że ta instytucja bardziej przeszkadza, niż pomaga zatrudniać osoby niepełnosprawne – dodał Kobiak. Według niego, kwestiami dotyczącymi pracy osób niepełnosprawnościami powinno zajmować się ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. Senator nie chce też, by lekarze orzecznicy nie dostawali informacji o tym, czy dana osoba jest zatrudniona.
Zobacz również:
Brejza powalczy o Senat
Były europoseł Zwiefka jest kandydatem KO do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Startuje z pierwszego miejsca na liście – wcześniej miał je zająć Krzysztof Brejza, ale wobec decyzji o starcie wojewody Mikołaja Bogdanowicza do senatu Brejza ma powalczyć z przedstawicielem rządu o mandat w okręgu inowrocławskim. Zwiefka zaczął swoją wypowiedź od pytania do Bogdanowicza, kiedy do gmin poszkodowanych w wyniku nawałnicy z 2017 roku trafią środki z Europejskiego Funduszu Solidarności.
– Jeszcze jako europoseł, wraz z moimi kolegami z województwa pomorskiego podjąłem starania o zainteresowanie Unii Europejskiej tym dramatem, a po drugie – przymusić, bo tak to muszę określić, polskie władze do wystąpienia z wnioskiem o wsparcie unijne w ramach Europejskiego Funduszu Solidarności – stwierdził Zwiefka.
Jak powiedział kandydat KO na posła, z uruchomionych w zeszłym roku 12 milionów euro wsparcia unijnego, aż 5 milionów trafiło do województwa kujawsko-pomorskiego. – Rozdział tych środków jest bardzo precyzyjny. Mogą być skierowane na odtworzenie infrastruktury trwałej, uszkodzonej w wyniku wichury. Tym zajmuje się wojewoda kujawsko-pomorski – zaznaczył były europoseł.
Gdzieś pokątnie słyszymy, że te pieniądze są uruchamiane. Ale nie wiemy w jaki sposób i na co są przeznaczone
– zakomunikował kandydat. I zaapelował do Bogdanowicza, aby powiadomił mieszkańców powiatów dotkniętych nawałnicą z 2017 roku o tym, w jaki sposób pieniądze z budżetu UE są przekazywane do samorządów.
Zwiefka – były dziennikarz TVP – wyraził też swój sprzeciw wobec tzw. repolonizacji mediów oraz nazywaniu mediów publicznych mediami narodowymi. – Za tą nazwą kryje się kolejna możliwość manipulowania – stwierdził.
Obaj politycy zapowiedzieli już następne spotkania z mediami, na których będą prezentować kolejne elementy swoich programów wyborczych.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024