Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h NW
H 3 • L 2
8C
Wt
8C
Sr
6C
Czw
4C
Pt
9C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaKiedy wróci Twardowski? Na pewno nie w tym roku
Pan Twardowski Bydgoszcz
22.12.2015 | 09:25

Kiedy wróci Twardowski? Na pewno nie w tym roku

Radny Jarosław Wenderlich (PiS) zainteresował się sprawą figury czarnoksiężnika, której od kilku miesięcy nie możemy oglądać na Starym Rynku.

Na zdjęciu: Rzeźba pana Twardowskiego wyłaniała się dwa razy dziennie z kamienicy na Starym Rynku.

Fot. Pit1233 / Wikipedia (wolna licencja)

Figura legendarnego czarnoksiężnika Jana Twardowskiego latem przestała pojawiać się w oknie kamienicy przy Starym Rynku 15. Powodem tej decyzji był budzący wątpliwości stan techniczny obsługującego ją mechanizmu.

Po niemal dziesięciu latach od premiery uznano, że ruchoma rzeźba nawiązująca do historii z opowiadania Józefa Ignacego Kraszewskiego wymaga remontu. Przegląd techniczny wykazał, że dzieło Jerzego Kędziory może zagrażać osobom, które dwa razy dziennie miały okazję oglądać Twardowskiego na najwyższej kondygnacji kamienicy znajdującej się na wschodniej pierzei rynku.

Sprawą zainteresował się radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Wenderlich. Rzeźba przestała się bowiem ukazywać się mieszkańcom i turystom już w lipcu. I od tamtej pory nie było wiadomo, jaki będzie jej dalszy los. Bydgoski radny zapytał więc o to w jednej z interpelacji.

Z wyjaśnień zastępczyni prezydenta Rafała Bruskiego – Iwony Waszkiewicz wynika, że nieprędko zobaczymy Twardowskiego pozdrawiającego mieszkańców. Obecnie w budynku Galerii Miejskiej bwa przy ulicy Gdańskiej trwają bowiem prace modernizacyjne. A to właśnie ta instytucja odpowiada między innymi za rzeźbę czarnoksiężnika. „Po zakończeniu tych prac (remontu galerii – dod. red.) rozpoczną się konsultacje i naprawy związane z systemem funkcjonowania Twardowskiego” – czytamy w odpowiedzi prezydent Waszkiewicz. Chodzi między innymi o dodatkowe mocowania zabezpieczające całą rzeźbę.

Prace naprawcze mają rozpocząć się dopiero na przełomie stycznia oraz lutego przyszłego roku. Jak długo potrwają – tego na razie nie wiadomo.


Powiązane treści