Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kolejny etap budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Niebawem prace też na Perłowej

Dodano: 14.12.2021 | 10:44

Na zdjęciu: Od września głównym frontem prac przy budowie nowych mostów Kazimierza Wielkiego jest ulica Fordońska. Przed przebudową skrzyżowania konieczne były prace związane z siecią kanalizacyjną.

Fot. ZDMiKP

Rozpoczyna się kolejny etap prac przy budowie nowych mostów Kazimierza Wielkiego – palowanie gruntu pod realizację przepraw. W ostatnich tygodniach roboty są prowadzone na ulicy Fordońskiej, gdzie powstaje nowa kanalizacja deszczowa.

Wielka inwestycja drogowo-tramwajowa pomiędzy ulicami Fordońską i Toruńską wystartowała pod koniec sierpnia. W połowie września rozpoczął się uciążliwy etap prac na ulicy Fordońskiej: zamknięto skrzyżowanie z Łęczycką wraz z częścią jezdni północnej, a także wprowadzono wahadłowy ruch tramwajowy na odcinku Bałtycka – Szajnochy. Zamknięcie było niezbędne do realizacji przebudowy sieci kanalizacji deszczowej po północnej stronie Fordońskiej. – Ułożonych zostało kilkaset metrów nowych rur, osadzano nowe studnie. Te prace są jeszcze kontynuowane – dodaje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Kolejny etap budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego. Niebawem prace też na Perłowej

Zobacz również:

Zbliża się przebudowa węzła Perłowa. Co się zmieni? Zobacz WIDEO

W obrębie nowych mostów – tramwajowego i drogowego – przeprowadzono prace związane z niezbędnymi wymianami gruntu oraz zabezpieczeniem skarp istniejącej przeprawy. Przełożono też sieci, które kolidowały z budową nowych obiektów – m.in. przebudowano gazociąg. Wykonawca rozpoczął proces palowania, czyli prace związane z fundamentami, na których oprą się przyczółki i podpory nowych mostów. Do tej pory wbito 55 pali, na których zostaną wykonane przyczółki oraz cztery podpory pośrednie. Kolejnym etapem prac mostowych będzie wykonanie ustroju nośnego, czyli płyt obu mostów.

Przypomnijmy, że firma Trakcja w ramach budowy nowych mostów pomiędzy ulicami Fordońska i Toruńską, przeprowadzi też przebudowę 600-metrowego odcinka torowiska wzdłuż ulicy Perłowej oraz skrzyżowania z ulicą Toruńską, wraz z jej odcinkiem od Spokojnej do Perłowej. – Wokół skrzyżowania powstaną między innymi nowe drogi rowerowe. Odnowione zostaną nawierzchnie chodników. Ważnym elementem zmian będzie modernizacja peronów przystankowych – podkreśla rzecznik prasowy ZDMiKP.

Przebudowa ul. Perłowej związana będzie ze wstrzymaniem ruchu tramwajowego na tym odcinku. – Pierwsze prace – przy sprzyjających warunkach pogodowych – mają rozpocząć już na początku przyszłego roku – dodaje Okoński. Informacje o zmianach w organizacji ruchu oraz w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej zostaną podane bliżej początku robót.

Budowa nowych mostów połączona z przebudową torowiska wzdłuż Perłowej to obecnie największa miejska inwestycja. Prace budowlane pochłoną ponad 153 mln złotych, z czego 48 mln to dofinansowanie unijne, a ratusz w ramach wkładu własnego przeznaczy na budowę mostów 15 mln wsparcia otrzymanego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przy Fordońskiej i Łęczyckiej powstał sklep oferujący przysmaki ze Wschodu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pasażer 7
pasażer 7
1 rok temu

To jak tramwaje będą wyjeżdżać z zajezdni? Jak będą jeździć na Górny Taras? Może należałoby najpierw wyciąć chwasty i wpuścić jakąś linię na Babią Wieś? Bo w ten sposób odetniemy Rondo Toruńskie od tramwajów całkowicie.

Jukos
Jukos
1 rok temu

Jaki front robót te dwie koślawe koparki i 4 roboli opartych o łopaty nazywacie frontem

Janusz
Janusz
1 rok temu

We wrześniu zamknęli skrzyżowanie i zrobili koślawe rondo i od tej pory nic się nie dzieje. Udało im się zdemontować stare tory co trwało ratpem kilka dni. Po 3 miesiącach pojawiło się 3 ludzi i jedna koparka.

Basia
Basia
1 rok temu

czy studzienki będą umiejscowione tradycyjnie pod prawe koło?

KOmiX
KOmiX
1 rok temu

@BasiA
Wydaje mi się, że zrobią jak na Artyleryjskiej – raz z prawej strony, raz z lewej, czasami na środku pasa 🙂