Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoInwestycje w OsielskuKolejny odcinek S5 otwarty. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]
02.01.2020 | 13:12

Kolejny odcinek S5 otwarty. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Piotr Stelmach/Gmina Osielsko

W sylwestrowy wieczór Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad udostępniła kolejny odcinek drogi ekspresowej S5. Kierowcy mogą już korzystać z 15-kilometrowego fragmentu od węzła Bydgoszcz Północ do węzła Bydgoszcz Opławiec.

GDDKiA od kilku miesięcy zapowiadała, że trzeci odcinek S5 w województwie kujawsko-pomorskim zostanie oddany do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem instytucja podkreślała, że kierowcy będą mogli z niego skorzystać w najbliższych tygodniach. Postęp prac na budowie drogi pozwolił jednak na uruchomienie jej 31 grudnia.


CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy odcinek S5 oddany do użytku


W ramach budowy tego odcinka drogi ekspresowej S5 powstały 3 węzły drogowe (Bydgoszcz Północ, Maksymilianowo, Bydgoszcz Opławiec) oraz liczne obiekty inżynierskie, w tym największe obiekty na całej trasie ekspresowej w województwie – 160-metrowy most nad Brdą oraz 227-metrowy wiadukt nad linią PKP w Maksymilianowie. Realizacja tych przepraw była największym wyzwaniem dla wykonawcy – konsorcjum firm Intercor i Trakcja. Zrealizowano też przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników, ścieżek rowerowych i oświetlenia drogowego. Wykonane zostały urządzenia ochrony środowiska, w tym ekrany akustyczne.

Prace na odcinku pomiędzy drogą krajową nr 5 a drogą krajową nr 25 zgodnie z umową będą kontynuowane do połowy 2020 roku. Ale by odcinek północnej obwodnicy Bydgoszczy był w pełni wykorzystany, konieczne jest zakończenie prac na odcinku czwartym – od węzła Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) do węzła Bydgoszcz Błonie (Białe Błota). Podobnie jak przy szóstym odcinku zaawansowanie prac wynosi tam jednak jedynie 60 procent. W przypadku pozostałych trzech odcinków: Nowe Marzy – Świecie Południe (Dworzysko), Świecie Południe – Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) oraz Bydgoszcz Błonie – Szubin drogowcy w listopadzie i grudniu poznali oferty na dokończenie prac. Termin ich realizacji to jednak dopiero połowa 2022 roku.

Warto dodać, że 23 grudnia otwarto odcinek nr 7 – od Żnina do granicy województwa. 25-kilometrowy fragment stanowi zachodnią obwodnicę Żnina. Dzięki temu samochody jadące z Bydgoszczy w stronę Poznania czy nawet Wrocławia (i w przeciwnym kierunku) ominą ulice miasta. Alternatywę zyskali również kierowcy podróżujący zarówno z, jak i w kierunku Damasławka czy Wągrowca. Droga wojewódzka nr 251 jest bowiem połączona z trasą S5 dzięki wspomnianemu węzłowi Żnin Zachód. Kierowcy jadący DW 251 (ulicą Dworcową) od Inowrocławia będą z kolei kierowani na węzeł Żnin Północ (dawniej: Jaroszewo). Dzięki temu zabiegowi odetchnąć mają mieszkańcy bardzo obciążonej dotąd ulicy Aliantów oraz ulic przyległych: Browarowej i Ogrodowej.

Zdjęcia udostępnione dzięki Gminie Osielsko.
Facebook Gminy Osielsko

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Dzisiaj miałem okazję jechać odcinkiem z Maksymiliana do Opławca. Kto podpisał odbiór tej nawierzchni powinien pójść siedzieć razem z wykonawcą. Nawierzchnia tej drogi jest gorsza niż wiele dróg lokalnych. Jedyna zaleta tej drogi to dwa pasy, reszty nie da się nazwać drogą. Wiem, że ta nawierzchnia to nowość w Polsce, ale firma mogła pojechać gdzieś na szkolenie, a nie eksperymentować w Polsce za publiczne pieniądze.

Leszek
Leszek
4 lat temu

Nie wiem czy się chwalić !!Tym że w ogóle powstał ???to tak Żaden odcinek drogi S-5 w Kujawsko-Pomorskiem nie postał w terminie a wręcz z kilkuletnim opóźnieniem a niektórych odcinków nie ma i nie wiadomo kiedy powstaną Czy taka budowa wam odpowiada ??Tyle lat czekaliśmy na rozpoczęcie budowy i jak ją rozpoczęli to porzucili Pytanie czyja jest w tym wina ?????kasy,nieudolności ZDKiA,wykonawcy,rządu ?????a może wszystkich po trochu No ale drogi nie ma i to jest FAKT