Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleCzy budynek policji na Toruńskiej opustoszeje? Komisariat Bydgoszcz Szwederowo czeka przeprowadzka
nowa siedziba komisariat Bydgoszcz Szwederowo
23.11.2021 | 07:45

Czy budynek policji na Toruńskiej opustoszeje? Komisariat Bydgoszcz Szwederowo czeka przeprowadzka

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Komisariat Bydgoszcz Szwederowo swoją nową siedzibę ma mieć w budynku przy ulicy Wojska Polskiego, który wcześniej w całości zajmowała komenda miejska.

Fot. Szymon Fiałkowski

Przez ponad siedemdziesiąt lat budynek przy ulicy Toruńskiej 19 stanowił najpierw siedzibę milicji, a obecnie służy policji. Wszystko wskazuje na to, że ten licznik już niebawem się zatrzyma, bo komisariat Bydgoszcz Szwederowo zmieni swój adres.

Póki co, z korytarzy budynku na Babiej Wsi nadal dobiega gwar. Hałas można usłyszeć od czasu do czasu również przy ulicy Wojska Polskiego 4F na Wzgórzu Wolności, gdzie do niedawna w całości mieściła się komenda miejska. Zmiany w obu obiektach przesądziła jednak przeprowadzka pionu prewencji bydgoskiej komendy do wyremontowanego gmachu dawnego sierocińca przy ulicy Chodkiewicza 32. Nastąpiła ona – o czym informowaliśmy – na początku obecnego roku.

Konsekwencją tych zmian były przygotowania do przeniesienia ponad stu funkcjonariuszy komisariatu Bydgoszcz Szwederowo na górny taras miasta. Rozpisano nawet przetarg na wykonanie kompleksowego remontu, który pozwoli im ulokować się obok policjantów z pionu kryminalnego nadal pracujących przy Wojska Polskiego. Wykonawcę prac udało się wyłonić dopiero za drugim razem. Modernizację budynku położonego vis a vis kościoła św. Jadwigi Królowej prowadzi – za niespełna 3,8 miliona złotych – bydgoska firma KWK Construction.

Jak ustaliliśmy, harmonogram remontu zakłada jego zakończenie w kwietniu przyszłego roku. Ale przedstawiciele policji na razie ostrożnie wypowiadają się o terminie przeprowadzki z Toruńskiej. – Będzie to uzależnione przede wszystkim od tego, czy roboty rzeczywiście zostaną wykonane w terminie – zastrzega kom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Potwierdza jednak, że plany przeprowadzki nie uległy (i raczej nie ulegną) zmianie.

To oznacza z kolei, że obiekt na Babiej Wsi po ponad siedmiu dekadach może przestać służyć mundurowym. Jeszcze w 1945 roku budynek przy Toruńskiej 19 stał się siedzibą III komisariatu milicji obywatelskiej. Funkcjonariusze pozostali w nim także po zmianie nazwy formacji na policję. Obecnie gmach znajduje się w jej trwałym zarządzie (to formuła prawna wprowadzona w drugiej połowie lat 90.; oznacza przekazanie budynków, w tym wypadku Skarbu Państwa, właśnie jednostkom państwowym takim jak m.in. policja).

Choć komisariat Bydgoszcz Szwederowo już za kilka miesięcy zmieni swoją lokalizację, to nie ulegnie zmianie jego nazwa. – Rozpiętość terytorialna jednostki także pozostanie niezmienna – zapewnia kom. Słomski. Pod komisariat podlegają obecnie takie osiedla jak: Szwederowo, Górzyskowo i Biedaszkowo, Wzgórze Wolności, Babia Wieś oraz Stare Miasto.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści