Bydgoszcz
16C
Niebo głównie zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 3km/h WNW
H 18 • L 15
17C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaKoncerty Bedoesa i Afromental oraz niedziela z Moniuszką. Znamy majówkowy plan atrakcji na Wyspie Młyńskiej
16.04.2019 | 15:05

Koncerty Bedoesa i Afromental oraz niedziela z Moniuszką. Znamy majówkowy plan atrakcji na Wyspie Młyńskiej

Na zdjęciu: Repertuar tegorocznych koncertów w ramach majówki na Wyspie Młyńskiej trafi w gust zarówno młodszej, jak i starszej publiczności.

Fot. ST

Bydgoski raper Bedoes, trio Waglewskich i Afromental wystąpią podczas Bydgoskiej Majówki na Wyspie Młyńskiej. Podczas długiego weekendu majowego w sercu miasta odbędzie się też wydarzenie upamiętniające 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Koncerty na Wyspie zaplanowano na 2 i 3 maja. To kontynuacja pomysłu sprzed roku – wtedy na zrewitalizowanym obszarze w centrum miasta zagrali Bisz, Pawbeats, Grubson czy Enej. Miasto w tym roku także postawiło na artystów, których utwory są słuchane przez młode pokolenie, zachowując przy tym lokalny akcent. Największą gwiazdą pierwszego dnia imprezy będzie bydgoszczanin Bedoes. To pochodzący z osiedla Bartodzieje raper, który w ostatnich latach zyskał wielką popularność. Swoją karierę zaczął od publikowania pojedynczych utworów oraz mixtapeów w Internecie. W 2016 roku dołączył do wytwórni SBM Label (wówczas SB Maffija), stworzonej przez znanych warszawskich wykonawców – Solara i Białasa. Niespełna 21-letni Bedoes ma na koncie dwa albumy wydane we współpracy z Kubim Producentem: „Aby śmierć miała znaczenie” (złota płyta) i „Kwiat Polskiej Młodzieży” (platynowa płyta). Do największych hitów rapera należą takie utwory jak „Gustaw”, „05:05” czy „Janosik”, nagrany wraz z Golec u’Orkiestrą.

Koncerty Bedoesa i Afromental oraz niedziela z Moniuszką. Znamy majówkowy plan atrakcji na Wyspie Młyńskiej

Zobacz również:

Czwarty krąg Opery Nova będzie mieć taras widokowy

Koncert Bedoesa odbędzie się o godzinie 21:00. Wcześniej – bo o 19:00 – na scenie pojawi się trio rodziny Waglewskich – Wojciech wraz z synami Piotrem i Bartoszem. Wojciech Waglewski to wokalista, producent, aranżer i gitarzysta. Udzielał się w zespole Osjan, współpracował ze Zbigniewem Hołdysem czy Michałem Urbaniakiem. Popularność przyniosły mu występy w zespole Voo Voo, którego jest liderem. Jego syn Piotr jest znany szerszemu gronu jako raper Fisz. Rozpoczął on swoją działalność muzyczną pod koniec lat 90. w zespole RHX. Potem zaczął nagrywać albumy we współpracy ze swoim bratem Bartoszem – znanym jako producent Emade. Ich stylistyka łączy różne gatunki muzyczne – jazz, elektronikę czy soul.

3 maja na Wyspie wystąpią: bydgoski zespół Sielska (godzina 18:00), znany z występu w show Must Be The Music zespół GooseBumps (godzina 19:30) oraz gwiazda wieczoru – Afromental. Zespół, w którym obecnie występują Tomson, Śniady, Baron, Lajan i Torres to prawdziwa mieszanka wybuchowa i jedna z najlepszych ekip koncertowych w kraju. Nagrali cztery albumy, wszystkie znakomicie przyjęte i nagradzane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Koncert Afromental odbędzie się o godzinie 21:00.

Tak jak informowaliśmy wcześniej, na koniec długiego weekendu – w niedzielę, 5 maja – Wyspa Młyńska i amfiteatr przy Operze Nova będzie miejscem obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Będzie to element ogólnopolskich wydarzeń upamiętniających 200. rocznicę urodzin kompozytora. – Zaczynamy o 12:00 koncertem w amfiteatrze koło opery. Będzie to przekrój „Halki” w wykonaniu zespołów Opery Nova. Po godzinie przenosimy się na Wyspę, gdzie wystąpią chóry akademickie, męskie i dziecięce. Zagra też Steve Nash, czyli interpretacja Moniuszki elektronicznie. Przy pomocy kilku DJ-ów i kwartetu smyczkowego pokaże zupełnie nowe podejście do jego twórczości – podkreślał dyrektor Opery Nova Maciej Figas.

O godzinie 17:00 w amfiteatrze nad Brdą odbędzie się kolejny występ zespołów bydgoskiej Opery – tym razem wykonają one przekrój ze „Strasznego Dworu”. Ale oprócz uczty dla melomanów, na Wyspie będzie czekać też uczta dla miłośników jedzenia. Podczas „Biesiady Moniuszkowskiej” będzie można spróbować zdrowej żywności, oferowanej przez producentów z regionu. Poza Operą, w przygotowanie obchodów zaangażowała się Akademia Muzyczna. – Sądzę, że będzie to dzień dla każdego. Naszym zamierzeniem było zorganizować festyn dla wszystkich mieszkańców – mówiła Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, koordynator obchodów roku Moniuszki w województwie.

Ponadto, 1 maja – w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – na Wyspie Młyńskiej odbędzie się Bydgoska Majówka Obywatelska. Podczas niej organizatorzy chcą nie tylko przypomnieć o randze tego dnia dla kraju, ale też zachęcić do udziału w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. O programie wydarzenia opowiedział dyrektor biura promocji bydgoskiego ratusza Łukasz Krupa.

Zaczniemy mocnym akcentem – o 12:00 wspólnie odśpiewamy Odę do Radości i zaprosimy wszystkich mieszkańców do wspólnego zdjęcia z drona z ogromną flagą Unii Europejskiej. Później organizatorzy przewidzieli jeszcze szereg innych atrakcji – powiedział Krupa. Wśród nich będą m.in. częstowanie zupą i tortem oraz występy artystyczne. Natomiast 3 maja – w święto Konstytucji – przewidziano inscenizacje historyczną upamiętniającą jej uchwalenie. Odbędzie się ona o godzinie 13:00. – Inscenizacja będzie połączona z występem orkiestry bydgoskiego „Elektronika”, wspólnym odśpiewaniem hymnu. Będą pokazy szermierki i rozdawanie egzemplarzy Konstytucji – dodał dyrektor biura promocji. Warto dodać, że 2 i 3 maja, już od godziny 11:00 na Wyspie będzie można skorzystać z oferty foodtrucków.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments