Bydgoszcz
11C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 12 • L 11
14C
Pon
13C
Wt
17C
Sr
17C
Czw
14C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaKrótkie Swingi na trasach do Fordonu. Pasażerowie narzekają na ścisk
Pesa Swing_ tramwaj krótki - SF1 (1)
14.06.2018 | 07:29

Krótkie Swingi na trasach do Fordonu. Pasażerowie narzekają na ścisk

Do naszej redakcji wpływa sporo zgłoszeń od mieszkańców niezadowolonych z obsługi tramwajowej na terenie Fordonu.

Na zdjęciu: Swing jadący w kierunku Fordonu.

Fot. Archiwum

Do naszej redakcji docierają liczne głosy niezadowolenia od mieszkańców Fordonu odnośnie kwestii pojawiającego się na liniach do tej dzielnicy taboru Pesa Swing w krótkiej, trzyczłonowej wersji.

Pierwotnie krótkie Swingi miały wozić pasażerów na liniach nr 1 (Las Gdański – Wilczak) oraz 4 (Glinki – Bielawy). Dodatkowo w dni wolne jeden z pojazdów kierowany był też na linię nr 8 (Kapuściska – Rycerska). Tymczasem pasażerowie tramwajów informują, że tego typu tabor jeździł na fordońskiej linii nr 10, później natomiast zaczął realizować kursy na linii nr 5. Są to linie o dużej liczbie pasażerów, szczególnie w godzinach porannego i popołudniowego komunikacyjnego szczytu, co powoduje, że podróżni najczęściej muszą jeździć w dużym ścisku. – To, co wyprawia się po godzinie 15:00 w tym tramwaju, jest nie do opisania, ludzie podróżują jak szproty w puszce – nie ukrywa niezadowolenia pani Anna, mieszkanka jednego z fordońskich osiedli.

W tej chwili trójczłonowe Swingi kursują na liniach nr 1, 4 oraz na stałe na linii 5. Wcześniej w dni powszednie pojawiały się też na „10”, ale obecnie kursują na niej jedynie w weekendy. ZDMiKP tłumaczy, że taki przydział taboru jest spowodowany testami. Krótkie Pesy są obecnie puszczane na różnych trasach o różnych parametrach i w różnych godzinach. Zarząd dróg przyznaje, że zarejestrowane przez nich podczas przejazdów testowych obserwacje pokrywają się z opiniami pasażerów.

– Jednym z wielu elementów tworzenia oferty przewozowej dla pasażerów są systematyczne obserwacje i kontrole. Na ich podstawie dostosowujemy ofertę do zaobserwowanych oczekiwań i potrzeb w ramach środków finansowych, którymi dysponujemy na komunikację miejską – wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy bydgoskich drogowców.

Zatem mieszkańcy Fordonu korzystający z linii nr 5 wciąż muszą się liczyć z tym, że ich kursy będą realizowane krótkim Swingiem. Na razie, ze względu na zasady umowy ze spółką Tramwaj Fordon, nie można skierować ich do obsługi mniej obciążonej linii nr 7, gdzie kursują dłuższe pojazdy.

Powiązane treści