Bydgoszcz
21C
Słonecznie
37% wilgotność
Wiatr: 9km/h NNW
H 22 • L 19
14C
Sr
13C
Czw
10C
Pt
12C
Sob
11C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMarsz Normalności w kontrze do Marszu Równości. „Prezydent będzie patronem gejowskiego cyrku”
anna_adamska_krzysztof_drozdowski_marcin_sypniewski_konfederacja_wybory_PE_ED
12.04.2019 | 11:02

Marsz Normalności w kontrze do Marszu Równości. „Prezydent będzie patronem gejowskiego cyrku”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Przedstawiciele Konfederacji (od lewej): Anna Adamska, Krzysztof Drozdowski oraz Marcin Sypniewski zarejestrowali w piątek listę kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Fot. Eryk Dominiczak

Reprezentanci Konfederacji, czyli sojuszu partii prawicowych, w tym KORWiN-a i Ruchu Narodowego, złożyli w piątek podpisy poparcia wymagane do rejestracji listy w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W ostrych słowach skomentowali również objęcie patronatu honorowego nad Marszem Równości przez prezydenta Rafała Bruskiego. – To ośmiesza ten urząd i nasze miasto – podkreślali.

Przypomnijmy – kilka dni temu prezydent Rafał Bruski (choć piórem swojego zastępcy Michała Sztybla) poinformował o objęciu patronatu nad zaplanowanym na 11 maja Marszem Równości organizowanym przez stowarzyszenie Stan Równości. Jak przekonują jego organizatorzy, ma mieć on charakter antydyskryminacyjny, pokazując jednocześnie, że „osoby z tęczową torbą mogą czuć się w Bydgoszczy bezpiecznie”. Zupełnie inaczej na tę inicjatywę patrzą przedstawiciele Konfederacji, którzy przygotowują kontrmanifestację – Marsz Normalności. – Chcemy promować tradycyjny model rodziny, patriotyzm oraz wiarę chrześcijańską – wylicza Marcin Sypniewski, lider partii KORWiN w regionie. Jak dodaje, szczegóły będą znane w ciągu kilku dni, gdyż decyzja o marszu zapadła „spontanicznie”.

Sypniewski skrytykował również prezydenta Bruskiego za objęcie wspomnianego patronatu nad Marszem Równości. – Prezydent miał walczyć z cyrkami, a jeden mamy już w radzie miasta, a drugi odbędzie się 11 maja w centrum miasta – podkreśla. Twierdzi też, że działania Bruskiego „ośmieszają nasze miasto”. – Prezydent nie zastosował się do tego, co zrobili jego partyjni koledzy, którzy nie afiszowali się z tą inicjatywą, a wręcz nie wyrażali na nią zgody – przekonuje. Tak zrobił w ubiegłym roku prezydent Lublina Krzysztof Żuk, podobną decyzję podjął kilkanaście dni temu prezydent Gniezna Tomasz Budasz. W czwartek zmienił ją jednak sąd, który wskazał, że prawo do pokojowych zgromadzeń należy do wolności zapewnionych przez konstytucję.

Zobacz również:

Marsz Równości z patronatem prezydenta. Tęczowe flagi na ulicach miasta

Marcin Sypniewski tłumaczy, że nawet jeśli Rafał Bruski wydał zgodę na sam marsz, to nie powinien firmować go autorytetem prezydenta miasta. Lider KORWiN-a sam jednak stara się o patronat Bruskiego nad Marszem Normalności. – Chcemy skorzystać z identycznych przywilejów – biało-czerwone flagi na trasie, pakiet dla gości. Liczymy, że prezydent zgodnie z regułami demokracji zastosuje się do naszej prośby – przekonuje Sypniewski. – Ale wy demokratami nie jesteście, bo reprezentowania innych poglądów nie chcecie – sugerujemy. – Pan prezydent jego demokratą, a jeśli nim nie jest, to powinien pamiętać, że podatki płacą nie tylko aktywiści gejowscy, ale również inni mieszkańcy miasta – odpowiada Sypniewski. – Czyli demokracja jest wtedy, kiedy nam pasuje? – dopytujemy. – Nasze poglądy nie są ważne. Patrzył pan na program? Ja hołduję zasadzie, że nienawidzę czyichś poglądów, ale zrobiłbym wiele, żeby mógł je głosić – twierdzi kandydat Konfederacji w majowych wyborach do europarlamentu. Ale dodaje też, że prezydent patronuje „pokazom transwestytów”, a sam Marsz Równości to „jaskrawa forma działania radykalnej lewicy”.

Dyskusja o majowych marszach przyćmiła dyskusję o majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. A właśnie w piątek Konfederacja złożyła u komisarza wyborczego podpisy poparcia potrzebne do zarejestrowania listy. – Udało nam się zebrać 15 299 podpisów. Liczymy na nowe rozdanie. Idzie wiatr zmian, my w nim uczestniczymy i chcemy z niego zrobić totalny huragan – zapowiada lider wyborczej listy Konfederacji Krzysztof Drozdowski. – Już jeden huragan miał przejść, po poprzednich wyborach – wskazujemy. – W europarlamencie niewiele można. Ale chcemy tam być, aby walczyć o prawdę historyczną i niezajmowanie się sprawą praworządności w Polsce, gdy w Paryżu palone są opony – przekonuje Sypniewski.

Przedstawiciele Konfederacji sceptycznie odnieśli się do możliwości dołączenia do porozumienia przez Ruch Kukiza. – Znajduje się on w fazie schyłkowej, odeszła od niego spora liczba posłów, wielu działaczy, także w regionie. Gdyby nie start Pawła Skuteckiego w wyborach samorządowych i skłócenie środowisk antysystemowych, mielibyśmy w Bydgoszczy radnych – mówi Marcin Sypniewski. Co ciekawe, na liście Konfederacji znalazła się Anna Malendowicz, czyli… dyrektor biura poselskiego Pawła Skuteckiego. Z kolei Kukiz’15 wystartuje w wyborach do PE z osobnej listy – w środę poinformował o jej zarejestrowaniu.

Lista kandydatów Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego
1. Krzysztof Drozdowski
2. Leszek Posłuszny
3. Juliusz Hoffman
4. Tomasz Mentzen
5. Anna Adamska
6. Joanna Geisler-Grygrowicz
7. Emilia Jawornik
8. Anna Malendowicz
9. Michał Czajkowski
10. Marcin Sypniewski

 

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
DamianP.......MarcinSwiadomyZbigniew Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbigniew
Gość

Buergemeister Berlina, przez wiele lat otwieral takie pochody a teczowa flaga powiewala na ratuszu Berlina i jakos to w niczym nie osmieszalo piastowanego przez niego urzedu. Tylko zakompleksionym Polakom zawsze cos sie nie podoba!!!

Swiadomy
Gość
Swiadomy

Kompleksy nie maja tu nic do rzeczy. Teczowi stali sie ruchem politucznym. Ptezydent mimo ze z jakiejs parti pochodzi powinien ze wzgledu na piastowany urzad starac sie byc apolitucznym. Tymczasem jest duza roznica miedzy toletancja a wspieraniem- popietaniem. Wywueszanie flag to nie oznaka toletancji a poparcia . W ten sposob prezydent pokazuje ze wspiera jakas okteslona opcje a wiec nie jest prezydentem wszystkich bydgoszczan.
Co do kompleksow . Wywueszanie teczowych flag na urzrdach panstwiwych spotyka sie z duza krytyka we wlasciwe wszystkich krajach wiec z Polakami jest wszystko ok.

Marcin
Gość
Marcin

Zbigniew, szacun za dobry trolling :)

P.......
Gość
P.......

Widzę że przedstawiciele Konfederacji to kolejni którzy będą dzielić Polaków i szerzyć nienawiść, brak tolerancji i fobię przed wszystkim co inne. Zawiodłam się na panu Sypniewskim.

Damian
Gość
Damian

Partia Korwina nie zaskoczy już większa glupotą. Równość kiedyś stanie się normalnością, czy ktoś tego chce czy nie. Dyskryminacja i myślenie epoki średniowiecza przeminie wraz z ich pokoleniem. Młodzi ludzie są otwarci, idą do przodu. Brawo Panie Prezydencie!

Powiązane treści