Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyBudynek MDK nr 5 w Fordonie przejdzie metamorfozę [WIZUALIZACJE]
02.04.2023 | 12:21

Budynek MDK nr 5 w Fordonie przejdzie metamorfozę [WIZUALIZACJE]

Zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy

Budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Fordonie doczeka się remontu. Urząd Miasta Bydgoszczy szuka wykonawcy termomodernizacji obiektu położonego na osiedlu Przylesie. 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 to prowadzona przez miasto Bydgoszcz placówka wychowania pozaszkolnego. Swoją działalność rozpoczął 1 września 1998 roku. Mieści się przy ulicy Krysiewiczowej 8 na osiedlu Przylesie, w budynku dawnego przedszkola, powstałego na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Obiekt jest wykonany według powtarzalnego projektu, wedle którego powstało kilka podobnych placówek na terenie Fordonu – władze MDK podkreślały, że wymaga on ciągłej adaptacji i modernizacji. W ostatnich latach, dzięki środkom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, udało się wybudować nową, plenerową scenę.

Fordoński dom kultury jest znany z działalności kół teatralnych, muzycznych i tanecznych. Ich występy były wielokrotnie nagradzane w rozmaitych przeglądach i konkursach. Ponadto, MDK nr 5 prowadzi także następujące pracownie: plastyczną, ceramiczną (z piecem do wypalania ceramiki), krawiecką, fotograficzną (wraz z ciemnią i studiem) multimedialną, wokalną, przedszkolną, szermierczą czy karate. W podziemiach budynku znajduje się sala kameralna na 80 osób wyposażona w scenę, nagłośnienie i oświetlenie sceniczne.

Budynek MDK nr 5 w Bydgoszczy przejdzie remont. Znamy szczegóły

Bydgoski ratusz od kilku lat przygotowuje się do kolejnej odsłony termomodernizacji placówek oświatowych. Na liście 70 obiektów przeznaczonych do remontu znalazł się fordoński MDK – w 2021 roku wybrano wykonawcę projektu inwestycji. Teraz ratusz szuka firmy, która wykona prace budowlane – ich zakres obejmuje przede wszystkim docieplenie ścian i dachu budynku oraz wymianę drzwi i okien. Wszystko po to, by budynek przynosił jak najmniej strat energii.

Dzięki termomodernizacji obiekt zyska nowe elewacje, ale nie tylko: przewidziano bowiem zmiany także w jego wnętrzu. Obejmują one m.in. adaptację pomieszczeń po byłej kuchni na potrzeby związane ze statutową działalnością MDK – powstaną m.in. sala wokalno-instrumentalna, pokój nauczycielski czy pracownia krawiecka, a także przystosowanie piwnicy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy remont posadzek.

Oferty w przetargu na termomodernizację MDK nr 5 możemy poznać w połowie kwietnia. Przy ich ocenie urząd miasta weźmie pod uwagę tradycyjnie cenę i okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady. Remont ma zostać wykonany do końca 2023 roku.

MDK nr 5 w Bydgoszczy – dalsze plany rozwoju

Położony na osiedlu Przylesie MDK nr 5 chce wykorzystać swoją lokalizację w otoczeniu sosnowego lasku i sporego skupiska mieszkańców. W koncepcji rozwoju jednostki zakłada się kolejne inwestycje: doposażenie sceny plenerowej w instalację elektryczną (obecna nie pozwala na realizację wszystkich możliwych aktywności) i widownię, a także zagospodarowanie terenów zewnętrznych poprzez projekt i budowę treningowej hali szermierczo-tanecznej czy boiska do siatkówki plażowej. MDK chce także stworzyć stację do bookcrossingu (wymiany książek).

Szczególnie istotne dla MDK nr 5 byłoby wykonanie prac związanych ze sceną plenerową, która zgodnie z założeniami BBO powinna służyć mieszkańcom. Placówka w swojej koncepcji rozwoju opisuje chęć uruchomienia projektu/programu „Letnia scena MDK”, umożliwiającego artystyczne prezentacje, działania fordońskich grup nieformalnych, artystów profesjonalnych, amatorów, animatorów kultury w celu wykorzystania sceny plenerowej w okresie od maja do września. Taki projekt mógłby cieszyć się zainteresowaniem wśród mieszkańców Fordonu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Bydgoscy tancerze z MDK nr 5 mistrzami świata!

0 0 votes
Article Rating
Budynek MDK nr 5 w Fordonie przejdzie metamorfozę [WIZUALIZACJE]
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
5 miesięcy temu

Fajnie, a parking przy MDK-u powstanie? Bo nie ma za bardzo jak tam dojechać i zaparkować.

Danny
Danny
5 miesięcy temu

„Fajnie, a parking przy MDK-u powstanie?” Przecież jest 150 metrów dalej p&r! Jeśli dla Ciebie za daleko to zamów taki lub użyj roweru miejskiego lub hulajnogi!

Dorota
Dorota
5 miesięcy temu

Mieszkaniec jak przyjedzie z piracy to nie ma gdzie zaparkowac bo wszedzie stoja samochody przywozace lub czekajace na dzieci .Tragedia