Bydgoszcz
13C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 13 • L 12
21C
Pt
14C
Sob
18C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiasto chce większych pieniędzy na halę lekkoatletyczną. „Brak pozytywnej decyzji uniemożliwi budowę w zaplanowanym terminie”
rafal_bruski_prezydent_SG
23.05.2019 | 16:52

Miasto chce większych pieniędzy na halę lekkoatletyczną. „Brak pozytywnej decyzji uniemożliwi budowę w zaplanowanym terminie”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski chce, żeby ministerstwo sportu zwiększyło kwotę dotacji dla hali lekkoatletycznej na Zawiszy.

Fot. Stanisław Gazda

Jest reakcja Rafała Bruskiego na decyzję Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie przyznania Bydgoszczy 15 milionów złotych na budowę hali lekkoatletycznej i strzelectwa sportowego na Zawiszy. W swoim czwartkowym piśmie do ministra Witolda Bańki prezydent wskazuje na konieczność zwiększenia wsparcia, aby móc zachować wcześniej przyjęty harmonogram realizacji inwestycji.

Zobacz również:

Były złota, będą złote. Ministerstwo przyznało 15 mln złotych na budowę hali na Zawiszy

Chodzi o dziewięć milionów złotych, ponieważ ratusz we wniosku do ministerstwa wpisał na budowę nowego obiektu przy ulicy Gdańskiej kwotę dotacji na poziomie 24 mln złotych. Bruski tłumaczy, że decyzja ministerstwa i wcześniejsza deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego („Będziemy zgodnie z naszą obietnicą tworzyli tę halę”) odbyła się „bez uzgodnienia z samorządem”, a z uwagi na „sytuację finansową miasta i wyznaczone priorytety inwestycyjne” brak pełnej kwoty uniemożliwi budowę hali „w zaplanowanym terminie” (czyli do 2021 roku).

Bruski zwraca również uwagę, że na niekorzystny jego zdaniem podział kwoty na kolejne lata. Przypomnijmy, że w tym roku ministerstwo sportu miałoby przekazać miastu na budowę hali tylko milion złotych, w kolejnych dwóch latach – odpowiednio 5 i 9 mln złotych. Prezydent chciałby, aby powiększone wsparcie było rozłożone podobnie jak w przypadku budowy hali Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, która otrzyma 40 mln zł (15 mln zł w 2020 roku, 20 mln zł w 2021 i 5 mln zł w 2022 roku). „Wnioskowana dodatkowa kwota może być przyznana na 2020 lub 2021 rok, analogicznie jak w przypadku hali w Katowicach” – pisze do ministra Bańki.

W przypadku, gdyby resort sportu nie przychylił się do bydgoskiego wniosku, wówczas prezydent Bruski proponuje alternatywne rozwiązanie. „Wnioskuję o przekazanie przyznanej kwoty 15 mln zł na zwiększenie dofinansowania budowanego przez miasto 50-metrowego basenu pływackiego (w tym przypadku miasto chciało 50 mln zł, otrzymało 25 – dod. red.) oraz zabezpieczenie w wieloletnim planie finansowym państwa kwoty 24 mln zł na budowę hali lekkoatletycznej w możliwie najbliższym terminie” – wskazuje Rafał Bruski, prosząc ministra Bańkę o jak najszybszą odpowiedź w tej kwestii.

Decyzja ministerstwa sportu w sprawie aktualizacji planu rocznego Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu nastąpiła w środę. Hala lekkoatletyczna na Zawiszy była jedną z kilku inwestycji, która pojawiła się w ministerialnych dokumentach. Urząd miasta od kilku lat zabiegał o przyznanie dofinansowania na jej rzecz. W ostatnim czasie lobbował za tym również minister w kancelarii premiera Łukasz Schreiber.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści