Bydgoszcz
17C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 18 • L 15
27C
Nd
27C
Pon
28C
Wt
24C
Sr
25C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMieszkańcy Fordonu nie mają dostępu do drogi. W sobotę organizują protest
wyszogród fordon
04.10.2018 | 16:53

Mieszkańcy Fordonu nie mają dostępu do drogi. W sobotę organizują protest

Na zdjęciu: Bloki przy ulicy Fordońskiej są pozbawione legalnego dostępu do drogi publicznej.

Fot. BB

Mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych, obejmujących bloki przy ulicy Fordońskiej 412-418 walczą o stworzenie legalnej drogi publicznej, umożliwiającej dojazd do ich domów. Ich zdaniem władze miasta, mimo kierowania do nich licznych pism nie chcą zająć się sprawą. W celu jej nagłośnienia w sobotę organizują protest.

Do istniejących od pół wieku bloków położonych niedaleko Wyszogrodu można dojechać za pośrednictwem drogi gruntowej, wytyczonej na terenie prywatnym – należy on do właściciela działek po upadłej cegielni. Mieszkania zostały sprzedane – niezgodnie z obowiązującymi przepisami – bez dostępu do drogi publicznej. Jak informują lokatorzy budynków przy Fordońskiej, przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych dojazd gruntówką jest niezwykle trudny, zwłaszcza dla służb ratowniczych.

Kłopoty mieszkańców z ulicy Fordońskiej trwają od kilku lat. W 2015 roku wysłali pismo do prezydenta Rafała Bruskiego i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, prosząc o zajęcie się sprawą braku dostępu do drogi publicznej. Według przyjętego rok temu planu zagospodarowania przestrzennego „Fordon-Wyszogród” dojazd do budynków ma odbywać się od ulicy Fordońskiej drogą wewnętrzną oznaczoną symbolem 35.KDW, planowaną w pobliżu siedziby firmy Vaupe, lub 36.KDW, położoną przy bloku Fordońska 418. Plany MPU sprzed trzech lat były jednak nieco inne, a jak na razie nie widać szansy na realizację dróg zapisanych w obecnie obowiązującym planie.

Mimo zapewnień władz, sprawa nie została uregulowana. Lokatorzy mieszkań informują że teren, na którym mogłyby powstać drogi, ma zostać sprzedany deweloperowi. Boją się, że nowy właściciel nie zgodzi się na udostępnienie części działki pod drogę dojazdową.

W związku z brakiem reakcji władz miasta w najbliższą sobotę, 6 października w godzinach 11:45 -13:00 na placu przy blokach na Fordońskiej odbędzie się pikieta mieszkańców. Ma na niej pojawić się m.in. kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy Tomasz Latos i kandydaci na radnych z różnych ugrupowań. Zaproszony został także Rafał Bruski – na razie jednak nie potwierdził swojego przybycia. Mieszkańcy deklarują jednak, że działają apolitycznie, a okres wyborczy ma jedynie pomóc w nagłośnieniu sprawy.

Do tematu wrócimy – czekamy na odpowiedź urzędu miasta w sprawie podjętych działań na rzecz mieszkańców bloków Fordońska 412-418.


Powiązane treści