Mieszkańcy mają zdecydować o losach Zachodniej Pierzei. Konsultacje w drugiej połowie roku?
Dodano: 29.01.2020 | 15:16Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Historyczny widok na zachodnią pierzeję Starego Rynku. Czy zostanie odbudowana - mają zdecydować mieszkańcy oraz radni.
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Prezydent Rafał Bruski chce, aby podczas głosowania nad tegorocznym Bydgoskim Budżetem Obywatelskim mieszkańcy wypowiedzieli się o losach zachodniej pierzei Starego Rynku. – W zależności od wyników konsultacji albo podejmiemy działania w zakresie jej odbudowy, albo chciałbym, żeby dyskusja o niej nie wracała do końca kadencji – zapowiedział podczas środowej sesji rady miasta.
Prezydent Bruski przedstawił zarówno planowany termin konsultacji – wrzesień oraz październik, a także pytania, na które mieliby odpowiedzieć mieszkańcy. – Muszą być one maksymalnie czytelne i umożliwić udzielenie prostej odpowiedzi – tłumaczył. Punktem wyjścia miałoby być pytanie: „Czy jesteś za budową pierzei Starego Rynku?” (- Wiele osób, tak jak ja, nigdy na żywo nie widziało pierzei, stąd pytanie o budowę, a nie odbudowę – przekonywał Bruski). I, w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej, miasto oczekiwałoby na wskazanie, czy głosujący jest zwolennikiem historycznego czy nowoczesnego kształtu pierzei.
Zobacz również:
Wschodzi nadzieje na odbudowę Zachodniej Pierzei. Menedżer Śródmieścia prezentuje Ogrody Historii
I już ten ostatni element budził emocje w dyskusji, w której wzięła udział ponad połowa bydgoskich radnych. Jednomyślności bowiem nie było – pojawiły się zarówno głosy wyraźnie aprobujące jedynie odbudowę pierzei w jej kształcie sprzed zburzenia, jak i te negujące potrzebę przeprowadzenia inwestycji . Choćby dlatego, że miasto już wzięło na swoje barki duże projekty jak chociażby modernizację Młynów Rothera. A wiadomo, że warunkiem dla (od)budowy Zachodniej Pierzei byłoby także znalezienie funkcji dla nowych budynków.
Prezydent, który już kilkakrotnie przyznawał, że jest zwolennikiem odbudowy, tym razem podkreśla, że chce pełnić jedynie funkcję „dostarczyciela informacji”. Ale dodaje też, że termin konsultacji byłby nieprzypadkowy. – Chcemy wykorzystać okres głosowania nad BBO, żeby zwiększyć frekwencję – mówił Bruski. Progiem, który pozwoliłby uznać konsultacje za miarodajne, miałoby być 10-15 tysięcy głosów.
Liczbę tę kwestionowali radni PiS, wskazując też na konieczność poniesienia znacznych kosztów w ramach konsultacji. – Moim zdaniem nie jest możliwe pozyskanie 15 tysięcy głosów – wskazywał radny Andrzej Młyński. A Paweł Bokiej przekonywał, że ratusz „przecenia” swoje możliwości masowego dotarcia do mieszkańców. Prezydent Bruski odpowiadał, że jeśli w głosowaniu weźmie udział zbyt mała liczba osób, to również będzie sygnał. – Sygnał, że ludzi być może ten temat nie interesuje – zaznaczył.
Decyzja o przeprowadzeniu konsultacji jeszcze de facto nie zapadła. Doprecyzowane mają być między innymi pytania, które wstępnie zaprezentował Rafał Bruski. Materiały dla mieszkańców miałyby także zawierać wizualizacje Starego Rynku uwzględniające istnienie pierzei oraz – być może – projekty z konkursu architektonicznego przeprowadzonego ponad dziesięć lat temu. Warto przypomnieć, że już w 2014 roku pojawił się plan, aby na rynku postawić rusztowanie z płachtą imitujące Zachodnią Pierzeję. Tego pomysłu nigdy nie wprowadzono jednak w życie.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022