Bydgoszcz
21C
Słonecznie
64% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 21 • L 21
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMieszkańcy mają zdecydować o losach Zachodniej Pierzei. Konsultacje w drugiej połowie roku?
29.01.2020 | 15:16

Mieszkańcy mają zdecydować o losach Zachodniej Pierzei. Konsultacje w drugiej połowie roku?

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Historyczny widok na zachodnią pierzeję Starego Rynku. Czy zostanie odbudowana - mają zdecydować mieszkańcy oraz radni.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezydent Rafał Bruski chce, aby podczas głosowania nad tegorocznym Bydgoskim Budżetem Obywatelskim mieszkańcy wypowiedzieli się o losach zachodniej pierzei Starego Rynku. – W zależności od wyników konsultacji albo podejmiemy działania w zakresie jej odbudowy, albo chciałbym, żeby dyskusja o niej nie wracała do końca kadencji – zapowiedział podczas środowej sesji rady miasta.

Prezydent Bruski przedstawił zarówno planowany termin konsultacji – wrzesień oraz październik, a także pytania, na które mieliby odpowiedzieć mieszkańcy. – Muszą być one maksymalnie czytelne i umożliwić udzielenie prostej odpowiedzi – tłumaczył. Punktem wyjścia miałoby być pytanie: „Czy jesteś za budową pierzei Starego Rynku?” (- Wiele osób, tak jak ja, nigdy na żywo nie widziało pierzei, stąd pytanie o budowę, a nie odbudowę – przekonywał Bruski). I, w przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej, miasto oczekiwałoby na wskazanie, czy głosujący jest zwolennikiem historycznego czy nowoczesnego kształtu pierzei.

Zobacz również:

Wschodzi nadzieje na odbudowę Zachodniej Pierzei. Menedżer Śródmieścia prezentuje Ogrody Historii

I już ten ostatni element budził emocje w dyskusji, w której wzięła udział ponad połowa bydgoskich radnych. Jednomyślności bowiem nie było – pojawiły się zarówno głosy wyraźnie aprobujące jedynie odbudowę pierzei w jej kształcie sprzed zburzenia, jak i te negujące potrzebę przeprowadzenia inwestycji . Choćby dlatego, że miasto już wzięło na swoje barki duże projekty jak chociażby modernizację Młynów Rothera. A wiadomo, że warunkiem dla (od)budowy Zachodniej Pierzei byłoby także znalezienie funkcji dla nowych budynków.

Prezydent, który już kilkakrotnie przyznawał, że jest zwolennikiem odbudowy, tym razem podkreśla, że chce pełnić jedynie funkcję „dostarczyciela informacji”. Ale dodaje też, że termin konsultacji byłby nieprzypadkowy. – Chcemy wykorzystać okres głosowania nad BBO, żeby zwiększyć frekwencję – mówił Bruski. Progiem, który pozwoliłby uznać konsultacje za miarodajne, miałoby być 10-15 tysięcy głosów.

Liczbę tę kwestionowali radni PiS, wskazując też na konieczność poniesienia znacznych kosztów w ramach konsultacji. – Moim zdaniem nie jest możliwe pozyskanie 15 tysięcy głosów – wskazywał radny Andrzej Młyński. A Paweł Bokiej przekonywał, że ratusz „przecenia” swoje możliwości masowego dotarcia do mieszkańców. Prezydent Bruski odpowiadał, że jeśli w głosowaniu weźmie udział zbyt mała liczba osób, to również będzie sygnał. – Sygnał, że ludzi być może ten temat nie interesuje – zaznaczył.

Decyzja o przeprowadzeniu konsultacji jeszcze de facto nie zapadła. Doprecyzowane mają być między innymi pytania, które wstępnie zaprezentował Rafał Bruski. Materiały dla mieszkańców miałyby także zawierać wizualizacje Starego Rynku uwzględniające istnienie pierzei oraz – być może – projekty z konkursu architektonicznego przeprowadzonego ponad dziesięć lat temu. Warto przypomnieć, że już w 2014 roku pojawił się plan, aby na rynku postawić rusztowanie z płachtą imitujące Zachodnią Pierzeję. Tego pomysłu nigdy nie wprowadzono jednak w życie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz
Lukasz
1 rok temu

Jestem za. Obecnie rynek to jakieś nieporozumienie.

James
James
1 rok temu

W całej Polsce odnawia się i odbudowuje, nie wspomnę już o Europie, np Drezno czy Lipsk. W Bydgoszczy przez kilka lat odbudowywano fontannę Potop…Plac Teatralny, Zachodnia Pierzeja, to są miejsca, którym trzeba przywrócić dawny blask.

Nemesis
Nemesis
1 rok temu

nie widzę najmniejszego sensu odbudowy pierzei, ani to ładne ani potrzebne a już z pewnością nie poprawi wizerunkowego nieporozumienia na rynku. Pieniędzy nie ma w budżecie więc po co wydawać na bzdury? Lepiej zainwestować w coś co będzie służyć mieszkańcom, a nie marnować pieniądze na przywracanie niepotrzebnych elementów na rynku. Rewitalizować bulwary w kierunku wschodnim > PKS i dalej to miejsce do spacerów nad Brdą i z pewnością podniosłoby atrakcyjność miasta a nie jakaś historyczna zaszłość nikomu do szczęścia niepotrzebna. Nie marnować pieniędzy, budować z głową, bulwary w każdym mieście cieszą się zainteresowaniem w tym turystów a i mieszkańcy mieliby… Czytaj więcej »

Jarosław
Jarosław
1 rok temu

Moim zdaniem niezależnie od przeprowadzanych, co kilka lat remontów, upiększeń i podejmowanych starań o poprawę estetyki tego miejsca to Bydgoski Stary Rynek od czasów powojennych wyglądał i nadal wygląda na wybrakowany. Zachwiane proporcji tej najważniejszej przestrzeni w mieście spowodowane jest po prostu barkiem zachodniej pierzei Starego Rynku. Odbudowa architektury brakującej pierzei uporządkuj i zamknie przestrzeń a tym samym przywróci urok i klimat Starego Rynku znany ze starych fotografii.

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

Zupełnie niepotrzebna inwestycje. Zdecydowanie lepiej zasadzić tam drzewa.

Powiązane treści