Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkańcy Nowego Jorku korzystają z systemu ostrzegania stworzonego przez bydgoszczan

Dodano: 01.10.2016 | 13:50

System wzbudził zainteresowanie na całym świecie.

Na zdjęciu: BMC przystosowane jest do współpracy ze wszystkimi rodzajami sieci komórkowych.

Fot. wolny dostęp

BMC (Broadcast Message Center) – tak nazywa się system ostrzegania przygotowany przez polskich programistów z Bydgoszczy. O skuteczności jego działania przekonały się już amerykańskie władze.

To właśnie w Nowym Jorku zdecydowano się na wykorzystanie systemu. Niecałe dwa tygodnie temu (19 września) wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się w tym mieście otrzymali wiadomość o poszukiwaniu zamachowca. Po trzech godzinach mężczyzna został ujęty.

Wysłanie pierwszego „smsowego” listu gończego oraz skuteczność działania systemu wzbudziła zainteresowanie na całym świecie. Program stworzyli pracownicy bydgoskiego oddziału firmy Nokia. Prace nad nim rozpoczęły się w 2008 roku raz z pojawieniem się zapowiedzi regulacji dotyczących powiadamiania o zagrożeniach w Stanach Zjednoczonych. Stworzony w Bydgoszczy moduł BMC pracuje w sieci komórkowej od 2011 roku w Holandii. Jest również wykorzystywany u największych operatorów telefonii w USA, Kanadzie, czy Chile. BMC przystosowane jest do współpracy ze wszystkimi rodzajami sieci komórkowych: CDMA, GSM, UMTS i LTE, włącznie z mikrokomórkami (micro i femto cells).

Jak działa BMC? Za pomocą tego systemu ostrzegania przesyłane są komunikaty tekstowe na telefony komórkowe osób znajdujących się na określonym obszarze. SMS-y wysyłane są błyskawicznie. Takie rozwiązanie pozwala na to, żeby ważne informacje dotarły do tych, którzy są w strefie zagrożenia niebezpieczeństwem, takim jak powodzie, gwałtowne burze, skażenie chemiczne, atak terrorystyczny itd.