Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyTak ma wyglądać nowy most w Bydgoszczy. Zastąpi wysłużoną przeprawę
09.02.2024 | 12:23

Tak ma wyglądać nowy most w Bydgoszczy. Zastąpi wysłużoną przeprawę

Zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto od dłuższego czasu planuje przebudowę mostu w ciągu ulicy Biwakowej w Smukale. Wiemy, jak może wyglądać nowa przeprawa.

Most w Smukale powstał w 1977 roku po włączeniu Smukały w granice Bydgoszczy. Projekt opracowało w 1973 roku Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy. Zastąpił on istniejącą od 1950 roku kładkę dla pieszych – podczas realizacji mostu wykorzystano jej filary żelbetowe. W latach 1992–1993 wymieniono dylatacje oraz wykonano zabezpieczenia antykorozyjne przeprawy – prace widać m.in. na filmie Bydgoszcz w 1992 roku. Prace modernizacyjne przeprowadzono również w 2006 roku.

Aktualny stan techniczny mostu jest zły. ZDMiKP od dawna planuje zastąpienie obecnej przeprawy nową konstrukcją: na początku 2023 roku poinformował on o podpisaniu umów z wykonawcami na przygotowanie dokumentacji koncepcyjnych i projektowych niezbędnych do realizacji czterech inwestycji. Jedną z nich jest przebudowa mostu w Smukale.

– Zależy nam na budowie nowego obiektu wraz z budową dróg dla rowerzystów, które połączą się z powstającą infrastrukturą rowerową w rejonie pętli autobusowej – przekazywał Tomasz Okoński, rzecznik prasowy zarządu dróg. Projekt przebudowy wykona konsorcjum firm BAK z Bydgoszczy i Axial z Dąbrówki; koszt prac to prawie 245 tysięcy złotych. W tegorocznym budżecie miasta znalazły się środki na dokończenie dokumentacji przebudowy.

Jak przekazywał na ostatniej sesji rady miasta zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, projektanci stworzyli dwie koncepcje – z czego jedną z nich przekazano do dalszego projektowana. Wykonano też badania geologiczne i  opracowanie geodezyjne. – Obecnie trwa przygotowanie materiałów do decyzji środowiskowej – zaznaczył wiceprezydent. W prezentacji umieszczono też potencjalny wygląd nowej konstrukcji w ciągu Biwakowej – ma być to obiekt łukowy, jednoprzęsłowy z pasami rowerowymi przy jezdni i szerokimi chodnikami po obu stronach i ławkami umożliwiającymi podziwianie Brdy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
16 dni temu

A kiedy wy w końcu zrobicie kąpielisko? Jeździć się tam nie da, trochę deszczu spadnie i wypłuka każde dziury. A zarząd dróg gada o moście gdzie przynajmniej się da jechać.

Leon
Leon
16 dni temu

Projekt mega fajny tylko nowy most powinien być minimum 4,5 m nad wodą jak inne bydgoskie mosty, a nie jak obecny 2,5 m. Jeżeli budujemy coś raz na 60 lat to powinno się przewidzieć, aby przepłynąć pod nim czymś większym od kajaka.

Mikołaj
Mikołaj
16 dni temu

Dlaczego znowu pasy rowerowe zamiast normalnej DDR po obu stronach? Już widzę jak ludzie nie będą z tych pasów korzystać tylko jeździć chodnikiem, albo jeździć pod prąd. Jak już coś jest budowane, to warto to zrobić porządnie, a prawda jest taka że z tych pasów rowerowych na jezdni ludzi boją się lub nie potrafią korzystać.

Ignac
Ignac
15 dni temu

Co to znaczy wypluka