Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Motylowa i inne gruntówki czekają na utwardzenie. Co z inwestycjami na Osowej Górze?

Dodano: 01.02.2022 | 12:48

Na zdjęciu: W najbliższych miesiącach startu robót budowlanych można spodziewać się m.in. na Platynowej, Sowiej czy Koguciej.

Fot. BB/archiwum

Motylowa na Osowej Górze to jedna z kilkuset bydgoskich ulic, które czekają na utwardzenie. Jej pozycja w rankingu, wedle którego drogowcy ustalają kolejność inwestycji, jest niska. Mieszkańcy, wraz z radą osiedla, złożyli do władz Bydgoszczy petycje z kilkudziesięcioma podpisami, która miała przekonać urzędników do podjęcia działań. Na razie pisma nie przyniosły jednak większego efektu. Lepszą informacją dla osowogórzan jest rozpisanie przetargu na utwardzenie Koguciej, Sowiej i Strusiej.

Motylowa znajduje się pomiędzy utwardzonymi ulicami Kormoranów i Dzięciołową. To gruntówka, która wygląda na zapomnianą przez wszystkich – nie ma jej nawet na Google Street View. Kilkudziesięciu mieszkańców Motylowej chce jednak, aby ich ulica posiadała taki standard jak sąsiednie, dlatego od dłuższego czasu walczą o jej utwardzenie. – Ponad 50 lat chodzą w kałużach, a latem w kurzu – mówi przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra Radosław Ginther, który przekazał prośbę wraz z petycją podpisaną przez 69 mieszkańców prezydentowi Rafałowi Bruskiemu.

Motylowa i inne gruntówki czekają na utwardzenie. Co z inwestycjami na Osowej Górze?

Zobacz również:

PKP chcą przebudować dworzec Bydgoszcz Zachód

W piśmie mieszkańcy Motylowej zaznaczyli, że przy ulicy zlokalizowanych jest ponad 50 domów – zamieszkują je również osoby z niepełnosprawnościami poruszające się na wózkach. – Stan naszej ulicy jest fatalny. Podczas okresów bezdeszczowych przejeżdżające samochody wzbijają tumany kurzu, natomiast w trakcie deszczów ulica zamienia się w błotnisty tor przeszkód – podkreślają. Dodali również, że walka o utwardzenie ulicy trwa już 15 lat. – W 2007 roku skierowaliśmy do rady osiedla tożsamy wniosek, pod którym podpisało się 116 osób. W 2010 roku dwóch mieszkańców skierowało kolejne wnioski w tej samej sprawie – czytamy w piśmie. Nie inaczej było w 2021 roku.

Zdajemy sobie sprawę, że istnieje możliwość utwardzenia naszej ulicy w oparciu o program 25/75, ale nie jesteśmy w stanie z niego skorzystać. Mieszkańcy Motylowej to osoby starsze, na emeryturze, których po prostu nie stać na partycypację w kosztach utwardzenia – tłumaczą osowogórzanie. Dodają, że mieszkańcy Motylowej wyłożyli już z własnej kieszeni środki na budowę kanalizacji. Pismo trafiło także do stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych oraz stowarzyszenia Bez Ograniczeń.

Petycja osób zamieszkujących Motylową doczekała się odpowiedzi zastępcy prezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza. Ten przypomniał, że pisma w tej sprawie trafiały do niego także wiosną 2021 roku; potem wyjaśniał zasady funkcjonowania miejskiego programu utwardzenia dróg gruntowych. – Ulica Motylowa nie została wytypowana do realizacji z powodu zbyt niskiej liczby punktów z poszczególnych kryteriów oceny drogi. W I edycji zdobyła łącznie 10 na 20 możliwych punktów, co dało 71. lokatę spośród wszystkich analizowanych ulic i 7. na osiedlu. Przypominam, że do realizacji zakwalifikowały się drogi z sumą minimum 13 punktów – zaznaczył Kozłowicz.

Po aktualizacji kryteriów gruntówki zostały ponownie poddane ocenie. Ta nie była łaskawa dla Motylowej. – Uzyskała ona 24% i była 39. spośród wszystkich ulic na Osowej Górze i 183. w całym mieście – dodał zastępca prezydenta. Do realizacji w ramach wieloletniego programu utwardzania dróg zakwalifikowały się gruntówki, które uzyskały co najmniej 44% z maksymalnej liczby punktów we wszystkich kryteriach. Kozłowicz podkreślił również, że rada osiedla nie wskazała ulicy Motylowej do utwardzenia płytami ażurowymi – zgłoszona została ulica Sztormowa.

Motylowa będzie utwardzona płytami ażurowymi?

Utwardzanie dróg płytami ażurowymi to wprowadzony cztery lata temu tańszy sposób redukowania wieloletnich zaległości w budowie ulic osiedlowych. Do tej pory na zlecenie ZDMiKP ażurami wyłożono kilkanaście ulic – jak wyliczyli drogowcy, tę metodę zastosowano łącznie na sześciu kilometrach dróg. W 2021 roku zaplanowano kolejne tego typu zadania: ich realizację podsumował na ostatniej sesji rady miasta wiceprezydent Kozłowicz. Zgodnie z planem udało się zakończyć realizację sięgacza ulicy Widok, ulic 2 Października i Kameralnej, a także fragmentów ulic Lądowej, Wierzbowej, Zawodzie czy wspomnianej Sztormowej. Wciąż trwa natomiast utwardzenie kolejnego odcinka Widok (między Leszczyna a Kłosowej), Bielskiej (od Cedyńskiej do Izerskiej) czy Średzkiej (od Czerwonego Krzyża do Ostroroga) – obecnie prace zostały wstrzymane z powodu złych warunków atmosferycznych.

Podczas sesji Kozłowicz poinformował również, że w II kwartale tego roku mają rozpocząć się kolejne „ażurowe” inwestycje: utwardzone zostaną ulica Młyńska na Okolu (od Nadrzecznej do dawnego młyna), Szlakowa w Fordonie (od wjazdu do Biedronki do bloku nr 20), Grodziska na Szwederowie (od Nowej do szczytu pawilonu handlowego) oraz Katowicka na Miedzyniu (od Głogowskiej do Żywieckiej).

Jedną z wątpliwości dotyczących utwardzania dróg ażurami jest brak ustalonych kryteriów co do wyboru ulic. O tę kwestię pytaliśmy w 2020 roku rzecznika prasowego zarządu dróg Tomasza Okońskiego. Jak podkreślił, jednym z nich jest utrzymanie ciągłości utwardzanych ulic z innymi istniejącymi drogami twardymi oraz poprawa dojazdu do osiedlowych obiektów użyteczności publicznej.

– Pragniemy dodać, że program utwardzania ulic gruntowych płytami ażurowymi spotkał się od samego początku z bardzo dobrym przyjęciem. Cały czas napływają do nas wnioski o takie działania od mieszkańców z kolejnych ulic gruntowychdodał rzecznik drogowców. Ważną rolę, o czym wspomniał Kozłowicz w odpowiedzi na pismo mieszkańców Motylowej, odgrywają też wnioski rad osiedli. Proces wyboru dróg do budowy dróg z wykorzystaniem płyt wymaga jednak większej transparentności, gdyż mieszkańcy różnych osiedli wielokrotnie zwracali uwagę na „uznaniowość” w doborze ulic.

Wieloletni program utwardzania dróg gruntowych w Bydgoszczy – jak postępuje jego realizacja?

Mieszkańcy Osowej Góry dopytują również o stan realizacji inwestycji, zapowiadanych przez drogowców w ramach kolejnej odsłony wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych. W jej ramach zlecono przygotowanie koncepcji przebudowy 16 ulic: Krynickiej, Kudowskiej, Przyłubskiej, Rajdowej, Wejherowskiej, Gradowej, Wycieczkowej, Odrzańskiej, Bortnowskiego, Gościeradzkiej, Podhalańskiej, Platynowej, Pszczelnej, Sowiej, Koguciej i Strusiej. W 2021 roku koncepcje zostały poddane pod konsultacje społeczne, a w grudniu drogowcy ogłosili przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj na utwardzenie czterech pierwszych ulic: Odrzańskiej, Wycieczkowej, Wejherowskiej i Platynowej.

Jak informowaliśmy w drugiej połowie stycznia, do przetargu zgłosiły się trzy firmy: Strabag, Affabre i Betpol. Wszystkie propozycje przekraczają planowany budżet ZDMiKP na poszczególne zadania. Na ten moment nie zapadły jeszcze decyzje co do rozstrzygnięcia lub unieważnienia przetargu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odrzańska, Wycieczkowa, Wejherowska, Platynowa – szczegóły przebudowy

Dziś (1 lutego) drogowcy ogłosili natomiast postępowanie, które wyłoni wykonawcę (zarówno projektu, jak i prac budowlanych) kolejnych pięciu ulic: Gradowej, Rajdowej, Koguciej, Sowiej i Strusiej. Trzy ostatnie to drogi gruntowe znajdujące się na Osowej Górze. Oferty w przetargu można zgłaszać do 16 lutego: przy ich ocenie zarząd dróg weźmie pod uwagę cenę oraz długość gwarancji na wykonane roboty. – Na realizację zadań firmy będą mieć około 8 miesięcy od daty podpisania umowy – informuje rzecznik prasowy ZDMiKP.

Miasto planuje także kolejną aktualizację kryteriów programu utwardzania. W 2021 roku wiceprezydent Kozłowicz poprosił rady osiedla o uwagi do zasad, tak by drogowcy mogli je wziąć pod uwagę przy tworzeniu wersji 3.0. Propozycje zmian lub korekty zgłosiło jednak tylko pięć rad – obecnie trwają prace nad aktualizacją, która ma wejść w życie w 2023 roku.