Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Myślęcinek obchodzi swoje urodziny! Największy park miejski w Polsce skończył 50 lat [ZDJĘCIA]

Dodano: 15.10.2022 | 17:04

Na zdjęciu: Myślęcinek skończył 50 lat!

Fot. Robert Sawicki, Urząd Miasta Bydgoszczy

Pół wieku temu rozpoczęły się pierwsze prace w celu stworzenia największego w Polsce parku miejskiego. Obecnie jest on również jednym z największych parków w Europie, a jego powierzchnia jest ponad dwa razy większa niż Central Park w Nowym Jorku.

Myślęcinek powstał w 1972 roku, kiedy przyjęto plan zagospodarowania Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Został zaprojektowany przez architekta krajobrazu prof. Edwarda Bartmana i dr inż. Aleksandra Pietrzaka. Już w roku utworzenia parku odbyły się w nim dożynki, w których udział wzięło 45 tys. osób z całej Polski.

Leśny Park Kultury i Wypoczynku “Myślęcinek” jest największym parkiem miejskim w Polsce i jednym z największych w całej Europie. Ma 830 ha i jest to ponad dwa razy więcej od powierzchni Central Parku w Nowym Jorku.

Jest to dobre miejsce do spacerów, przejażdżek rowerowych, a także do jazdy konnej. Znajduje się tam również ogród botaniczny o powierzchni 60 ha. Jest on otwarty przez cały rok i wstęp do niego jest wolny. Rośnie w nim 820 gatunków roślin, w tym ok. 500 gatunków to rośliny dziko rosnące. Myślęcinek zajmuje 5% powierzchni całego miasta. Zbiorniki wodne mają łączną powierzchnię 18,5 ha, co stanowi 2% powierzchni parku.

W Myślęcinku znajdują się również naturalne atrakcje, takie jak stawy czy ptasia wyspa, na której osiedliły się olbrzymie kolonie rybitw i mew śmieszek. Park jest też miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia. Na Polanie Różopole odbywają się koncerty, festiwale, pikniki, wydarzenia sportowe i zjazdy. Jest to również dobre miejsce na rodzinne pikniki.

Znajduje się tam też las, liczne wzgórza i jary, które pozwalają na aktywny wypoczynek. Na terenie parku istnieje również Centrum Edukacji Ekologicznej i zoo. Myślęcinek posiada kilometry ścieżek pieszo-rowerowych, z których chętnie korzystają rowerzyści, rolkarze, biegacze i spacerowicze. Mile widziane są tam również zwierzęta, które mogą swobodnie biegać po otwartych przestrzeniach.

Myślęcinek oferuje również atrakcje sezonowe. Zimą można tam pojeździć na nartach, a latem pograć w golfa. Na fanów zewnętrznych aktywności czeka również wakepark, park linowy i boisko do siatkówki plażowej.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz Szafrański
Tadeusz Szafrański
11 miesięcy temu

Piękne widoki i tereny rekreacyjne ale brakuje palmiarni czy ogrodu zimowego.