Bydgoszcz
-2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H -2 • L -2
2C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNa tym przystanku często dochodzi do potrąceń. ZDMiKP zamontuje próg zwalniający
potracenie_gdanska_chodkiewicza_swing_002_SRzP
09.06.2020 | 13:28

Na tym przystanku często dochodzi do potrąceń. ZDMiKP zamontuje próg zwalniający

Na zdjęciu: Na przystanku Gdańska/Chodkiewicza kilkukrotnie dochodziło do potrąceń i niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych. Jeden z najgroźniejszych wypadków miał miejsce w maju 2018 roku - kierujący toyotą potrącił kobietę, która z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.

Fot. Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

W najbliższych miesiącach ZDMiKP ma zamontować próg zwalniający przed przystankiem tramwajowym Gdańska/Chodkiewicza w kierunku Myślęcinka. Zaawansowane są też prace nad koncepcją budowy przystanków wiedeńskich.

Przystanek Gdańska/Chodkiewicza w kierunku Lasu Gdańskiego to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych w Bydgoszczy – w ostatnich latach doszło tam do kilku potrąceń pieszych wysiadających z tramwaju. W styczniu tego roku kierujący samochodem osobowym potrącił 11-latka, który wysiadał z tramwaju. Chłopak nie odniósł na szczęście poważniejszych obrażeń. Najgłośniejszym zdarzeniem był wypadek w maju 2018 roku – wówczas kierujący toyotą potrącił kobietę, która trafiła do szpitala. Sprawa zakończyła się w sądzie – w pierwszej instancji uznał on kierowcę za winnego spowodowania wypadku i skazał na karę więzienia w zawieszeniu oraz 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

W reakcji na liczne wypadki, miasto – po naciskach ze strony społecznej – zapowiadało na ten rok montaż wyspowego progu zwalniającego na dojeździe do przystanku. Pomimo realizacji innych zapowiadanych elementów spowolnienia ruchu na bydgoskich drogach, na Gdańskiej do tej pory sytuacja nie uległa zmianie. W maju stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych ponagliło bydgoskich drogowców w sprawie progu – w piśmie do p.o. dyrektora ZDMiKP Wojciecha Nalazka organizacja poprosiła o informację o stanie prac nad organizacją ruchu i montażem progu zwalniającego przed przystankiem Gdańska/Chodkiewicza (kierunek Las Gdański). – Apelujemy o jak najszybsze wdrożenie projektu w terenie, bowiem codzienne ryzyko wypadku na tym przystanku grozi tragicznymi skutkami – podkreślał szef stowarzyszenia Paweł Górny.

Zapytaliśmy drogowców o zapowiadany montaż spowalniaczy ruchu.- Mamy gotowy projekt progu i zmiany organizacji ruchu. Chcemy zamontować go w trzecim kwartale tego roku – mówi nam Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Docelowo na ulicy Gdańskiej – od skrzyżowania z Jagiellońską i Focha do Kamiennej – planowana jest budowa przystanków wiedeńskich. Obecnie trwają prace nad niezbędną dokumentacją – wiosną planowano ogłoszenie konsultacji społecznych dotyczących tej inwestycji. – Koncepcja jest już bardzo zaawansowana. Chcemy, by była gotowa już po wakacjach. Oczywiście planujemy konsultacje, ale odbędą się one po zakończeniu prac nad dokumentacją – mówi nam Okoński. Realizacja przystanków wiedeńskich zależy jednak od rozwoju sytuacji epidemicznej, jak i jej – już widocznego – oddziaływania na budżet miasta. – W zeszłym miesiącu wpływu z tytułu PIT spadły o 22 miliony złotych. Łącznie szacuję, że wpływy spadną o 100-150 milionów – mówił wczoraj skarbnik miasta Piotr Tomaszewski.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Nemesis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nemesis
Gość
Nemesis

budowa przystanków wiedeńskich to głupota i wyrzucanie pieniędzy. Takie przystanki są zagrożeniem dla ruchu pojazdów, pasy są tak wąskie, że parę centymetrów w jedną albo drugą i albo spada się wysepki i wiesza na wahaczu, albo oraz się progiem w podwyższenie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych niewiele daje a tylko utrudnia ruch. Przystanki wiedeńskie są ok ale nie w takich warunkach, gdzie dwa pasy ledwo się mieszczą koło siebie. Głupota i tyle…tak po polsku jak zawsze, ktoś się uparł, coś wyczytał i wprowadza, nieważne, że w tych miejscach nie ma warunków i jest to na siłę…

Powiązane treści