Bydgoszcz
1C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 1 • L 0
3C
Czw
4C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaProgi i separatory mają zapobiec tragediom. Jakie inwestycje w bezpieczeństwo planuje miasto?
próg zwalniający dworcowa ZDMiKP
14.01.2020 | 11:16

Progi i separatory mają zapobiec tragediom. Jakie inwestycje w bezpieczeństwo planuje miasto?

Na zdjęciu: Próg zwalniający na ulicy Dworcowej ma ograniczyć zapędy kierowców jadących ze zbyt dużą prędkością.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podał, gdzie zamontował i gdzie planuje wprowadzić rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Tylko odpowiednie rozwiązania infrastrukturalne mogą zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i prowadzących pojazdy – podkreślają aktywiści, opierając się na opracowaniach naukowych oraz przykładach dobrych praktyk, jak rozwiązania zastosowane w Jaworznie. W tym mieście przez prawie dwa lata nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku.

Przeprowadziliśmy potężny proces inwestycyjny. Przebudowaliśmy najbardziej niebezpieczne odcinki drogowe. Spotkało się to z negatywnym przyjęciem przez kierowców, ale przyniosło bardzo pozytywne efekty. Zorientowaliśmy się, że od kilkunastu miesięcy nie spotykamy się z policjantami i nie robimy żadnych analiz wypadków. Zaczęliśmy zadawać pytania – ile mieliśmy wypadków śmiertelnych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Okazało się, że żadnego. Ten stan trwał przez 19 miesięcy, co jest ewenementem na skalę Polski – mówił w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL Tomasz Tosza, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.

By uspokoić ruch, władze miasta w województwie śląskim zastosowały rozwiązania, takie jak wyniesione przejścia i skrzyżowania oraz szykany i zawężenia pasów ruchu do jednego. To sposoby znane z krajów zachodnioeuropejskich, które są stosowanie również w Bydgoszczy. Skalę ich wprowadzania na bydgoskie drogi w minionym roku przedstawił zarząd dróg.

Niestety, w wielu wypadkach zastosowanie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo jest efektem zdarzeń drogowych. Tak było w przypadku montażu progów wyspowych przed skrzyżowaniem Gajowej z Głowackiego – latem w wyniku zderzenia dwóch aut zginął tam pieszy, który został przygnieciony przez znak drogowy staranowany przez jeden z pojazdów. Progi wyspowe zamontowano też na Gajowej przy szkole oraz na ulicy Jesionowej. Progi podrzutowe zamontowano na ulicy Mogileńskiej (Glinki) Na ulicach Lelewela i Grabowa (Leśne) powstały wyniesione przejścia dla pieszych oraz separatory na ulicy Wojska Polskiego.

Jedną z niedawnych inwestycji w poprawę bezpieczeństwa jest montaż progu wyspowego i separatorów na ulicy Dworcowej, przed skrzyżowaniem z ul. Matejki. To efekt działań Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Transportu Publicznego. Stowarzyszenie, wespół ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych nakłania władze do kolejnych działań na rzecz uspokojenia ruchu i poprawy jakości przestrzeni na Dworcowej. Na ulicy znajduje się 67 legalnych miejsc parkingowych, a i tak na Dworcowej około 50% aut parkuje nielegalnie, poza wyznaczonymi miejscami. Społecznicy zwracają też uwagę na brak ławek i poprawę wykorzystania 54 donic, które mogłyby posłużyć jako środki uspokojenia ruchu.

Zobacz również:

Bydgoski apel do Całbeckiego w sprawie kolei. Marszałek odpowiada

ZDMiKP podkreśla też, że po remoncie ulicy Pod Skarpą na jej odcinku zamontowano nowe progi zwalniające. Początkowo zastosowano też esowanie jezdni poprzez postawienie szykan, ale ZDMiKP zdemontował je na prośbę prezydenta Rafała Bruskiego. W piątkowym wywiadzie dla „Expressu Bydgoskiego” włodarz Bydgoszczy uzasadniał tę decyzję brakiem wyjaśnień drogowców co do montażu tego rozwiązania.

W trakcie realizacji jest montaż separatorów w rejonie skrzyżowania Gdańska – Cieszkowskiego – Słowackiego oraz na chodniku przed budynkiem Wyższego Seminarium Duchownego na ulicy Grodzkiej – tam mają one wyznaczyć odpowiednią szerokość przejścia dla pieszych, gdyż w tym rejonie jest ono notorycznie zastawiane przez samochody. Ponadto, na ulicy Bluszczowej na Miedzyniu poza jednym już istniejącym progiem zwalniającym zostaną zamontowane jeszcze dwa. – Jutro nasi pracownicy jadą wyznaczyć dokładne miejsce montażu – podkreśla rzecznik drogowców Tomasz Okoński.

ZDMiKP podaje także, że na ulicach Głowackiego, Hetmańskiej, Opławiec, Wyzwolenia i Hutniczej trwa instalacja słupków elastycznych z folią odblaskową.

W pierwszym okresie 2020 roku planowany jest montaż dwóch progów wyspowych na ulicy Pod Blankami; to samo rozwiązanie pojawi się także na ulicy Ujejskiego nieopodal przedszkola, na Żeglarskiej przy szkole podstawowej, a także na ulicy Gdańskiej przy przystanku tramwajowym Chodkiewicza – tu warto dodać, że w tym miejscu doszło do kilku potrąceń pieszych wysiadających z tramwaju – do jednego z nich doszło kilka dni temu, a zdarzenie z 2018 roku jest tematem sprawy sądowej. Ponadto, na ulicy Zimorodkowej (Osowa Góra) i Nowej na Szwederowie mają pojawić się progi liniowe.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści