Bydgoszcz
6C
Opady
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 7 • L 6
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNa UTP powstał pierwszy w Bydgoszczy i regionie masowy punkt szczepień. Startuje 20 kwietnia
16.04.2021 | 14:07

Na UTP powstał pierwszy w Bydgoszczy i regionie masowy punkt szczepień. Startuje 20 kwietnia

Na zdjęciu: Punkt szczepień powstał w budynku głównym fordońskiego kampusu UTP.

Fot. Szymon Fiałkowski

Pierwszy pilotażowy punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Bydgoszczy zostanie uruchomiony we wtorek, 20 kwietnia na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie. Powstał on przy współpracy uczelni, urzędu miasta i przychodni Bajka. Miasto jest gotowe na otwarcie kolejnego powszechnego miejsca szczepień w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, ale czeka na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie.

Pierwotne założenia ratusza dotyczące masowych punktów szczepień zakładały, że na terenie Bydgoszczy powstanie aż dziewięć miejsc wykonywania zabiegów, pozwalających na wykonywanie 18 tysięcy szczepień tygodniowo. Punkty miały zostać uruchomione 19 kwietnia, lecz w mijającym tygodniu urzędnicy poinformowali, że decyzją rządu w Bydgoszczy mogą one powstać w dwóch lokalizacjach. – Na spotkaniu wojewody z samorządowcami uzyskaliśmy informację, że w Bydgoszczy, decyzją rządu, uruchomione zostaną dwa punkty szczepień powszechnych – w Fordonie (w SP 65) oraz w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczymprzekazał magistrat we wtorkowym komunikacie prasowym. 

Ostatecznie pierwszy w Bydgoszczy i całym województwie kujawsko-pomorskim pilotażowy punkt masowych szczepień przeciwko COVID-19 powstał na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie przy ulicy Kaliskiego 7, a konkretnie w budynku głównym uczelni (wejście od parkingu przy ulicy Kaliskiego). Jak podkreśliła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, został on zorganizowany przy współpracy UTP, ratusza oraz przychodni Bajka jako operatora medycznego.

– Punkt zostanie uruchomiony we wtorek, 20 kwietnia. Pozwala on na wykonywanie 700 szczepień dziennie

– przekazała Waszkiewicz. I dodała, że o możliwości startu pilotażowej lokalizacji zabiegów ratusz dowiedział się w środę. Z uwagi na to, że jest to jak na razie pierwszy i jedyny taki punkt w regionie, miasto, przede wszystkim ze względów logistycznych, podjęło decyzję o zmianie jego lokalizacji z SP 65 na kampus UTP. – Punkt powstał w dwa dni, przy zaangażowaniu wielu osób. Podzieliliśmy się naszymi zadaniami: miasto poza ogólną organizacją zapewnia pomoc w postaci oddelegowania 10 strażników miejskich i pracowników z bydgoskich szkół w celu obsługi punktu. Zapewniamy też boksy, w których będą wykonywane zabiegi oraz środki ochrony osobistej – powiedziała zastępczyni Rafała Bruskiego.

Rektor UTP prof. Marek Adamski zaznaczył, że jego uczelnia od początku pandemii pomaga w walce z koronawirusem. – Szyliśmy maseczki i produkowaliśmy przyłbice dla medyków i szkół. Teraz odpowiedzieliśmy na apel miasta i przychodni Bajka – podkreślił przedstawiciel uniwersytetu. O szczegółach funkcjonowania powszechnego miejsca szczepień powiedział prezes przychodni Bajka Karol Jankowski. Podkreślił on, że pracownicy placówki mają już doświadczenie w wykonywaniu zabiegów.
Wchodzimy na wyższy poziom szczepień. Przyłączamy się do tego, aby jak najszybciej zaszczepić społeczność i wygrać walkę z koronawirusem. W punkcie szczepień na UTP będzie pracować pięć zespołów. Jeśli dostawy preparatów się zwiększą, rozszerzymy ich liczbę. Na ten moment każdy zespół będzie miał możliwość zaszczepienia ok. 20 pacjentów w ciągu godziny – powiedział. Pierwsze dwa tysiące szczepionek, jakie dotrą do punktu w Fordonie, to preparaty firmy Moderna.

Punkt będzie podzielony na kilka stref: przy wejściu weryfikacją osób na liście zajmą się strażnicy miejscy. Następnie pacjenci będą kierowani do dużej auli, pełniącej funkcję strefy ankiet. Po zabiegu będą oni mogli się do strefy poszczepiennej. Na terenie UTP będzie funkcjonował też gabinet lekarski. Miejsce powszechnych szczepień w Fordonie będzie czynny codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Zasady zapisów na szczepienia pozostają bez zmian – może to zrobić przez ogólnopolską infolinię 989, internetowe konto pacjenta bądź bezpośrednio w Przychodni Bajka.

Wiceprezydent Waszkiewicz deklaruje, że miasto jest w gotowości do uruchomienia drugiego masowego punktu szczepień w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym przy ulicy Gdańskiej (tam przez pięć dni w tygodniu miałoby być wykonywane 6 tysięcy zabiegów), ale na ten moment Narodowy Fundusz Zdrowia nie podjął decyzji o jego otwarciu. – Spodziewamy się, że nastąpi ono w maju. Do tego czasu przygotujemy go pod kątem logistycznym – zapewniła zastępczyni prezydenta.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści