[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Najpopularniejszy kierunek UMK jest w Bydgoszczy. 4 tysiące osób złożyło dokumenty na kierunek lekarski Collegium Medicum

Dodano: 19.07.2019 | 16:00

Na zdjęciu: Siedziba Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

Dyskusje o słuszności przyłączenia bydgoskiej Akademii Medycznej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu są wciąż żywe. Starania o utworzenie odrębnego Uniwersytetu Medycznego nie doczekały się jednak aprobaty władz państwowych. Pomimo to, kierunki prowadzone w Collegium Medicum cieszą się olbrzymią popularnością podczas tegorocznej rekrutacji na studia. 

Rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie na UMK zakończyła się 11 lipca o północy. Toruńska uczelnia i bydgoskie Collegium Medicum zaoferowało absolwentom liceów i techników 5,5 tysiąca miejsc na 191 kierunkach. System zanotował 19147 rejestracji – co ciekawe, największą popularnością wśród propozycji uczelni cieszył się kierunek lekarski na Collegium Medicum. Chęć jego studiowania wyraziło aż 4016 osób. Dla porównania, drugim najpopularniejszym kierunkiem w ramach UMK jest prawo, na które zgłosiło się 873.

W czołówce najbardziej obleganych kierunków znalazły się także inne propozycje CM – farmacja (601 chętnych), fizjoterapia (467) i pielęgniarstwo (374). W przeliczeniu na jedno miejsce w bydgoskim kampusie o jedno miejsce na kierunkach farmacja, optyka okularowa z elementami optometrii i kosmetologia walczyło aż sześciu chętnych. – Statystyka nie obejmuje kierunku lekarskiego, na którym nie wyznaczono jeszcze limitu miejsc, ale co roku to właśnie na tym kierunku rywalizacja jest największa – informował 12 lipca uniwersytet.

Wyniki I etapu kwalifikacji na studia podano 16 lipca. Tylko na dwóch kierunkach – audiofonologii oraz terapii zajęciowej – nie utworzono listy rezerwowej. Władze uczelni wyznaczyły ostatecznie 204 miejsca na kierunku lekarskim, lecz trzeba dodać, że numer ostatniej osoby na liście rezerwowej to 911.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
3 lat temu

Trzeba być naprawdę GŁUPCEM lub ZDRAJCĄ swojego miasta Bydgoszczy, by taką perełkę, jaką jest Akademia Medyczna oddać Toruniowi…..

Marcin Erdmann
Marcin Erdmann
3 lat temu

Sami prosili o włączenie w struktury UMK i urosli przy toruńskim uniwersytecie, a teraz lamentuja, że dzieje im się gwałt.