Bydgoszcz
14C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 15 • L 13
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
10C
Czw
9C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNajpopularniejszy kierunek UMK jest w Bydgoszczy. 4 tysiące osób złożyło dokumenty na kierunek lekarski Collegium Medicum
Collegium Medicum, Jagiellońska - LG (3)
19.07.2019 | 16:00

Najpopularniejszy kierunek UMK jest w Bydgoszczy. 4 tysiące osób złożyło dokumenty na kierunek lekarski Collegium Medicum

Na zdjęciu: Siedziba Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski/archiwum

Dyskusje o słuszności przyłączenia bydgoskiej Akademii Medycznej do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu są wciąż żywe. Starania o utworzenie odrębnego Uniwersytetu Medycznego nie doczekały się jednak aprobaty władz państwowych. Pomimo to, kierunki prowadzone w Collegium Medicum cieszą się olbrzymią popularnością podczas tegorocznej rekrutacji na studia. 

Rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie na UMK zakończyła się 11 lipca o północy. Toruńska uczelnia i bydgoskie Collegium Medicum zaoferowało absolwentom liceów i techników 5,5 tysiąca miejsc na 191 kierunkach. System zanotował 19147 rejestracji – co ciekawe, największą popularnością wśród propozycji uczelni cieszył się kierunek lekarski na Collegium Medicum. Chęć jego studiowania wyraziło aż 4016 osób. Dla porównania, drugim najpopularniejszym kierunkiem w ramach UMK jest prawo, na które zgłosiło się 873.

W czołówce najbardziej obleganych kierunków znalazły się także inne propozycje CM – farmacja (601 chętnych), fizjoterapia (467) i pielęgniarstwo (374). W przeliczeniu na jedno miejsce w bydgoskim kampusie o jedno miejsce na kierunkach farmacja, optyka okularowa z elementami optometrii i kosmetologia walczyło aż sześciu chętnych. – Statystyka nie obejmuje kierunku lekarskiego, na którym nie wyznaczono jeszcze limitu miejsc, ale co roku to właśnie na tym kierunku rywalizacja jest największa – informował 12 lipca uniwersytet.

Wyniki I etapu kwalifikacji na studia podano 16 lipca. Tylko na dwóch kierunkach – audiofonologii oraz terapii zajęciowej – nie utworzono listy rezerwowej. Władze uczelni wyznaczyły ostatecznie 204 miejsca na kierunku lekarskim, lecz trzeba dodać, że numer ostatniej osoby na liście rezerwowej to 911.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Marcin Erdmannroman Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
roman
Gość
roman

Trzeba być naprawdę GŁUPCEM lub ZDRAJCĄ swojego miasta Bydgoszczy, by taką perełkę, jaką jest Akademia Medyczna oddać Toruniowi…..

Marcin Erdmann
Gość
Marcin Erdmann

Sami prosili o włączenie w struktury UMK i urosli przy toruńskim uniwersytecie, a teraz lamentuja, że dzieje im się gwałt.

Powiązane treści