[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nauka za darmo. Nowa szkoła w centrum Bydgoszczy!

Dodano: 18.01.2023 | 15:29

Na zdjęciu: Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności to podstawowy cel, lecz często w drodze do niego można też osiągnąć inne korzyści.

Fot. nadesłane

Możliwość zdobycia nowego wykształcenia oraz praktycznego przygotowania do wykonywania zawodu to podstawa dla osób myślących o przebranżowieniu. Zmiany zachodzące na rynku pracy zachęcają wielu dorosłych do szukania alternatyw na przyszłość. Z myślą o nich w niektórych miejscach wprowadzana jest nauka za darmo. Bydgoszcz to jedno z miast, w których działa między innymi Szkoła dla Dorosłych PASCAL. Co można w niej znaleźć?

Wspomniana placówka mieściła się przez wiele lat w bydgoskim Fordonie. Już niedługo przeniesie się w samo centrum Bydgoszczy. To tam będą realizowane są weekendowe zajęcia dla dorosłych, którzy chcą pogodzić regularną pracę z innymi aktywnościami. Formalnie określa się ją mianem szkoły policealnej, a uczestnicy są nazywani słuchaczami. Przyjrzyjmy się zasadom i możliwościom, które niesie ze sobą edukacja w Szkole Policealnej.

Kierunki dopasowane do potrzeb

Zajęcia prowadzone w ramach szkoły policealnej są bardzo różnorodne. Powstające kierunki dopasowywane są do zapotrzebowania rynku pracy na dane zawody. W szkole PASCAL znajdziesz wiele bezpłatnych kierunków takich jak: opiekun medyczny, technik masażysta, terapeuta zajęciowy, technik sterylizacji medycznej, technik usług kosmetycznych, technik administracji, florysta, podolog i wiele innych atrakcyjnych kierunków. Każde zajęcia prowadzą praktycy, a niezbędne pomoce dydaktyczne przekazywane są za darmo.

Zachętą do podjęcia nauki mogą być też proste zasady rekrutacji. Należy jedynie zgłosić się do szkoły w trakcie rekrutacji, która jest prowadzona aż dwa razy w roku: nabór trwa od kwietnia do końca października oraz od listopada do końca marca. Załatwianie formalności i późniejsza nauka są zdecydowanie mniej stresujące niż w przypadku studiów. Poza tym na kierunkach policealnych nie jest wymagana matura – trzeba posiadać jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Szczegóły dotyczące rekrutacji można poznać na stronie www.pascal.edu.pl/bydgoszcz/.

 

Nie tylko nauka za darmo. PASCAL Bydgoszcz to więcej korzyści

Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności to podstawowy cel, lecz często w drodze do niego można też osiągnąć inne korzyści. Nie chodzi tutaj tylko o zaświadczenia o nauce do wszystkich instytucji i pracodawców. W przypadku Szkoły dla Dorosłych Pascal w Bydgoszczy korzyści jest o wiele więcej! Słuchacz otrzymuje status ucznia i legitymację szkolną oraz może korzystać ze zniżek w różnych punktach na terenie miasta. Słuchacz otrzymuje zniżki u partnerów tj. salony kosmetyczne, księgarnie czy lokale gastronomiczne.

Szkołę wyróżnia też elastyczne podejście do tematu frekwencji na zajęciach, która może wynosić tylko 50%. Dzięki takiej zasadzie osoby, które mają mało czasu lub wymagającą pracę, nie muszą stresować się, że nauka będzie problematyczna lub nie uda się jej ukończyć. – Nie wnikamy w życie naszych słuchaczy i nie wymagamy usprawiedliwień. Traktujemy słuchaczy jak naszych partnerów, dzięki czemu panuje przyjazna atmosfera – wyjaśnia sekretarz szkoły i dodaje, że osoby, które ukończą naukę otrzymują ciekawe oferty pracy i mogą dalej się rozwijać.

 

Dodatkowe możliwości rozwoju dla pełnoletnich

W trakcie nauki w szkole policealnej można korzystać też z innych opcji rozwoju, którymi są między innymi kursy jednoroczne kończące się certyfikatem MEN poświadczającym zdobycie nowych umiejętności. Do wyboru jest aż 20 różnych kursów zawodowe realizowanych w weekendy przez 10 miesięcy.

Przykładowe kierunki rozwoju to: pomoc nauczyciela przedszkola, instruktor ds. terapii uzależnień, rejestratorka medyczna, konsultant ds. dietetyki, specjalista ds. transportu, spedycji i logistyki, specjalista ds. marketingu i reklamy, pomoc apteczna, wizażystka – stylistka, manikiurzystka i wiele innych. Aby z nich skorzystać, wystarczy mieć ukończony 18 rok życia. Takie kursy przeważnie są płatne, jednak w przypadku Szkoły dla Dorosłych Pascal w Bydgoszczy koszt nauki jest konkurencyjny w porównaniu do innych ośrodków kursowych.  Oprócz tego słuchacze Szkoły przy zapisie na płatny kurs korzystają z dużych zniżek.

Kursy można połączyć z nauką w liceum ogólnokształcącym w Bydgoszczy. Dotyczy to też osób dorosłych, które nie ukończyły wcześniej tej szkoły. Pascal też ma w swojej strukturze Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, gdzie można zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę. – Cieszymy się wysoką zdawalnością egzaminów – mówi sekretarz szkoły i dodaje, że jeśli ktoś potrzebuje doradztwa w zakresie wyboru kierunku, to otrzyma je w naszym sekretariacie i będzie mógł ustalić pełną ścieżkę rozwoju.