Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Naukowcy z UTP i pracownicy lokalnych firm projektują respirator

Dodano: 09.04.2020 | 09:59

Na zdjęciu: Budynek główny kampusu UTP w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy rozpoczęli kolejne działania na rzecz pomocy służbie zdrowia w okresie pandemii koronawirusa. Obecnie we współpracy z bydgoskimi firmami i medykami projektują respirator.

Choroba COVID-19 sprawiła, że respiratory – czyli sprzęty wspomagające bądź zastępujące mięśnie pacjenta w pracy oddechowej – stały się niezwykle potrzebne. Szpitale wciąż zgłaszają na nie zapotrzebowanie, lecz problemem w ich pozyskaniu jest wysoka cena. Koszt jednego respiratora to około 100 tysięcy złotych, a należy też pamiętać, że jego produkcja trwa kilka tygodni.


CZYTAJ TAKŻE: UKW przedłużył zawieszenie zajęć


Próbą ratowania sytuacji związanej z brakiem respiratorów są projekty, inicjowane przez naukowców. Pod koniec marca zespół inżynierów na czele z Mateuszem Janowskim z Krosna udostępnił projekt prostego urządzenia, którego elementy można wydrukować za pośrednictwem drukarki 3D. Działania na rzecz stworzenia prostego aparatu rozpoczęli także naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jak informuje uczelnia, w tym celu został powołany zespół naukowców, przedsiębiorców i ekspertów medycznych, w skład którego wchodzą pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz lokalnych firm CIMAT i MEDSEVEN. Prace odbywają się pod nadzorem dra Roberta Włodarskiego, anestezjologa i zastępcy komendanta szpitala wojskowego w Bydgoszczy.

Warto dodać, że projektem bydgoskich naukowców i specjalistów zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zwróciło się do rektora UTP z prośbą o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji, które będzie można wyprodukować w polskich zakładach. – Obecnie kompletowane są podzespoły umożliwiające budowę prototypu – informuje uczelnia. Przewiduje się, że w najbliższych dniach rozpoczną się próby prototypu respiratora. Po nich UTP chce w jak najkrótszym czasie przekazać dokumentację zainteresowanym firmom.

Przypomnijmy, że bydgoska uczelnia włączyła się w produkcję przyłbic dla lecznic w województwie kujawsko-pomorskim. W tym celu wykorzystywane są posiadane przez UTP drukarki 3D, które umożliwiają powstawanie poszukiwanych przez medyków środków ochronnych.