Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 14 • L 13
17C
Sob
12C
Nd
16C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNie będzie debaty o Uniwersytecie Medycznym. Przynajmniej na razie
CM UMK Jagiellońska
30.03.2016 | 10:22

Nie będzie debaty o Uniwersytecie Medycznym. Przynajmniej na razie

Zaplanowana na połowę kwietnia debata została odwołana.

Na zdjęciu: Nadal nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Collegium Medicum UMK.

Fot. LG/archiwum

Nie odbędzie się zaplanowana na 14 kwietnia debata ws. powstania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. We wtorek samorząd studencki CM UMK poinformował o odwołaniu wydarzenia.

Podczas spotkania zorganizowanego w Artego Arenie ze studentami mieli spotkać się m.in. prof. Andrzej Tretyn oraz prezydent Rafał Bruski. We wtorek przedstawiciele samorządu studenckiego poinformowali jednak o odwołaniu debaty. – W tym momencie nie chcemy wypowiadać się na temat przyczyn decyzji. Zapewniamy jednak, że  nie były one zależne od nas – tłumaczy nam Marcin Szurek, członek samorządu studenckiego CM UMK. –  Konieczność odwołania debaty również nas zaskoczyła, ale zrobimy wszystko, żeby dać szansę zabrać głos w tej ważnej sprawie także studentom – dodaje.

Na razie nie są jeszcze znane ani forma, ani nowy termin spotkania. Dalszą gotowość do uczestnictwa w nim wyraził prezydent Bruski, który we wtorek zwrócił się z listem do posłów z całego kraju o wsparcie i jednolite stanowisko w sprawie utworzenia uczelni, zaś 6 kwietnia ma się spotkać z ministrem zdrowia Konstantym Radzwiłłem. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin otrzymał podobną propozycję. – „Minister Jarosław Gowin nie odpowiedział na zaproszenie. Prezydent Rafał Bruski wykorzystuje każdą okazję, by wspierać inicjatywę mieszkańców regionu. Liczymy, że posłowie reprezentujący Bydgoszcz będą również aktywni i spróbują wpłynąć na zmianę stanowiska ministra Jarosława Gowina” – tłumaczył we wtorek koordynator Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej UMB, Michał Sztybel.

W piątek projektem ustawy zajmą się posłowie. Pierwsze czytanie zaplanowano na godzinę 9:30 (pierwotnie na 11), a w stolicy ma być obecny także prezydent Bruski. Przedstawiciele samorządu studenckiego nie uzależniają organizacji spotkania od decyzji polityków. – Chcemy dać szansę na rozmowę i wyrażenie swojej opinii na ten temat studentom. Bez względu na to, jaką decyzję podejmie parlament – mówi Szurek.


Powiązane treści