Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nieodśnieżone chodniki zmorą bydgoszczan. Interweniujemy w ZDMiKP

Dodano: 22.01.2018 | 21:19

Mieszkańcy narzekają na brak bieżącego utrzymania chodników w całym mieście.

Na zdjęciu: Chodnik przy ulicy Spornej.

Fot. nadesłane

Jak co roku opady śniegu sprawiają sporo problemów przemieszczającym się po Bydgoszczy. Wiele chodników na terenie miasta nie jest wciąż odśnieżonych, co utrudnia pieszym dojście do pracy czy szkoły. Odpowiadając na liczne zgłoszenia mieszkańców postanowiliśmy zapytać się drogowców o to, czy zadbają o utrzymanie ciągów pieszych.

Codziennie – w drodze do pracy – przechodzę chodnikiem wzdłuż ulicy Spornej. Po opadach śniegu nie został on w ogóle odśnieżony – informuje nas pani Joanna. – Kiedy rozwiązany zostanie problem odśnieżania chodnika przy Twardzickiego (od Bołtucia do Korfantego)? – pyta na facebookowym profilu Fordon na co dzień pan Zbigniew. Kiepsko wygląda też sytuacja z chodnikiem i drogą dla rowerów po wschodniej stronie ulicy Korfantego czy ulicy Skandynawskiej przy Ikei. To tylko nieliczne przykłady braku właściwego utrzymania infrastruktury pieszej po obfitych opadach śniegu. Droga w takich warunkach jest ciężka, a zadeptany śnieg jest często oblodzony, co zwiększa ryzyko upadków i obrażeń ciała.

Naszą interwencję rozpoczęliśmy od zapytania rzecznika prasowego ZDMiKP Krzysztofa Kosiedowskiego o to, za utrzymanie jakich chodników odpowiedzialne jest miasto i czy można spodziewać się ich odśnieżenia.

– Nie wszyscy administratorzy, czy właściciele posesji pamiętają o swoich obowiązkach w czasie zimy, względem pieszych – szczególnie, po opadach śniegu. Miejsca, które znajdują się w utrzymaniu zimowym ZDMiKP są utrzymane. W ramach zimowego utrzymania ulic ręcznie są odśnieżane, przystanki komunikacji miejskiej z najbliższym otoczeniem, schody inne. Nigdy nie posypujemy chodników solą tylko zawsze piaskiem. Odśnieżane są również główne szlaki ścieżek rowerowych – przekazał rzecznik.

Odpowiedź od rzecznika nie była jednak zadowalająca. Zadzwoniliśmy więc do wydziału utrzymania ZDMiKP. Kilkukrotne nieudane próby połączenia się z jednostką świadczą o tym, że ma ona sporo pracy w zimowym okresie. Na nasze pytanie odnośnie ulicy Spornej przedstawiciel wydziału odpowiedział, że chodnik po jej wschodniej stronie znajduje się pod opieką Zarządu Dróg (jego utrzymaniem zajmuje się firma Grot-System) i przekaże on dyspozytorowi zlecenie prac.

Inna sytuacja panuje w Fordonie. Chodniki wzdłuż Twardzickiego i Pelplińskiej (aczkolwiek nie po północnej stronie) utrzymuje Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Według informacji przekazanych nam przez pracownika spółdzielni, odcinek na osiedlu Przylesie i Bohaterów jest już odśnieżony.

Wieczorem sprawdziliśmy, jak podane informacje mają się do rzeczywistości. Odcinek Twardzickiego – po stronie południowej – rzeczywiście jest odśnieżony, ale po północnej nie było widać żadnych śladów prac. Na ulicy Spornej wschodnia strona wciąż nie wygląda tak, jak powinna, podobnie jak chodnik przy ulicy Korfantego. Otrzymaliśmy też informacje o skutym lodem chodniku przy szkole podstawowej nr 9 (ulica Bora-Komorowskiego w Fordonie) – dzieci w drodze na lekcję podtrzymują się nawzajem, aby nie upaść.

Do tematu wrócimy. Prosimy o informacje dotyczące nieodśnieżonych chodników na terenie Bydgoszczy!