Niezwykły warsztat na Jezuickiej. Pracownia ma wykorzystać kreatywność bydgoszczan
Dodano: 08.05.2019 | 14:58Na zdjęciu: Konferencja prasowa w warsztacie Pracownia.
Fot. BB
Pracownia Makerspace to nowe, niezwykłe miejsce na Starym Mieście. Jest to warsztat, w którym można zrealizować swoje kreatywne pomysły – nie tylko rzemieślnicze, ale też z zakresu sztuk wizualnych. Oficjalne otwarcie Pracowni odbędzie się w piątek, 10 maja, w godzinach od 10:00 do 22:00, podczas tzw. Local Info Day.
Pracownia to przestrzeń kreatywna dla wszystkich rzemieślników, wytwórców, projektantów i majstrów. W pomieszczeniu, znajdującym się w kamienicy przy ulicy Jezuickiej 20-22 powstał bogato wyposażony warsztat pozwalający na stworzenie wielu ciekawych projektów. Pracownia to jednak nie tylko zakład – to przede wszystkim miejsce spotkań przedstawicieli różnych branż. Pozwala to na wymianę kontaktów, ale też wzajemnego przekazywania wiedzy.
Dotychczas w Pracowni przeprowadzono warsztaty modniarskie, biżuteryjne, decoupage, krawieckie, z szydełkowania, lutowania, programowania 3D, grafiki, robotyki czy stolarskie. Ponadto odbyły się też dwie edycje Bydgoskiego Targu Rzemiosła. Poza warsztatami, Pracownia chce też prowadzić zajęcia pomagające młodym ludziom w założeniu własnego biznesu.
Jak podkreśla menedżer Pracowni Konrad Kamiński, pomieszczenie przy Jezuickiej podzielone jest na kilka części. Sercem warsztatu jest główna sala, w której zwyczajowo znajduje się duży stół. – Można w niej jednak prowadzić spotkania czy wykłady – podkreślił Kamiński. Z pozoru niewielka przestrzeń może pomieścić nawet 50 osób. Drugą strefą jest strefa warsztatowa, wyposażona w nowoczesne urządzenia wyłamujące się ze schematu tradycyjnego rzemieślnictwa, takie jak laserowa grawerka, drukarki 3D czy ploter laserowy. Do pełnego rozruchu strefy warsztatowej potrzebne jest wykonanie nowej instalacji elektrycznej. Ma to nastąpić jednak w najbliższym czasie.
Zobacz również:
Pokaz mody na Długiej, wystawa pocztówek, otwarte sklepy. Przed nami kolejna Niedziela Handlowa w sercu Bydgoszczy
W kolejnym pomieszczeniu ulokowano szwalnię. Kamiński zaznacza jednak, że to tylko tymczasowe zagospodarowanie tego lokum. – W planach jest jeszcze studio fotograficzne – mówił. Studio ma służyć wszelkiego rodzaju start-upom, które poszukują miejsca do przeprowadzenia sesji fotografii produktowej, ale nie tylko. – Okazało się, że dużo osób potrzebuje miejsca, gdzie można nagrywać filmy na YouTube – sygnalizował menedżer. I także tej funkcji ma służyć lokal, położony pod adresem Jezuicka 20. Kamiński zapowiedział też, że w najbliższym czasie zaadaptowane zostanie też podwórko lokalu – prace nad nim prowadzą studenci UTP.
Pracownia powstała dzięki Forget Heritage – trzyletniego projektu realizowanego w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Interreg Europa Środkowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków unijnych. Jego głównym celem jest promocja współpracy miast Europy Środkowej w ramach innowacyjnych identyfikacji, zrównoważonych modeli współpracy publiczno-prywatnej i ochronie zabytków poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego.
– Projekt dotyczy dobrego zastosowania i wykorzystania budynków historycznych, często położonych w centrach miast. Z tym wszystkie miasta mają mniejszy lub większy kłopot, ponieważ ta zabudowa powstawała w czasach innej rzeczywistości gospodarczej i była inaczej wykorzystywana – mówiła zastępca prezydenta Bydgoszczy Maria Wasiak.
Warto wspomnieć, że Pracownia włączy się aktywnie w zaplanowaną na 12 maja Niedzielę Handlową na Starym Mieście i Śródmiesciu – w sobotę i niedzielę na Jezuickiej odbędą się warsztaty z tworzenia biżuterii i dekoracji butów (obowiązują na nie wcześniejsze zapisy).
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024