Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa Astoria coraz bliżej. Ruszył przetarg na prace budowlane

Dodano: 03.02.2018 | 17:18
Astoria Bydgoszcz kompleks

Basen ma zostać otwarty na początku 2020 roku.

Na zdjęciu: Projekt architektoniczny jest dziełem Iwonny Wencius-Kowalskiej oraz Gennadii Donetsa.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił przetarg na budowę basenu przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Bydgoszczy. 

Postępowanie rozpoczęło się 1 lutego – to kolejny krok, przybliżający realizację pływalni olimpijskiej w Bydgoszczy. Powstanie ona na miejscu zburzonego w zeszłym roku kompleksu Astorii, na który składała się hala sportowa i basen. Wizualizacje nowego obiektu pojawiły się we wrześniu 2016 roku – autorem projektu jest Iwonna Wencius-Kowalska oraz ukraiński architekt Gennadii Donets.


CZYTAJ WIĘCEJ: Astoria w nowej odsłonie. Miasto pokazuje projekt kompleksu [WIZUALIZACJE]


Ratusz starał się uzyskać jak największe dofinansowanie na budowę nowego basenu. Ostatecznie, zamiast wnioskowanych 50 milionów złotych, Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało środki w wysokości 25 milionów. Władze miasta zdecydowały się jednak zwiększyć wkład własny i zapewniły mieszkańców, że budowa Nowej Astorii będzie realizowana zgodnie z planem i zakończy się do 31 stycznia 2020 roku. Całość inwestycji ma kosztować 100 milionów złotych.

W ramach nowego kompleksu powstanie 10-torowy basen o długości 50 metrów, z którego korzystać będą przede wszystkim sportowcy i uczniowie bydgoskich szkół. Zostanie on wyposażony w ruchomy pomost oraz mechanizm umożliwiający zmianę głębokości dna. Dzięki temu obiekt ma też służyć celom rekreacyjnym czy treningom nurków. Na trybunach basenu będzie mogło zasiąść 450 osób. Poza pływalnią, w budynku znajdzie się również sala rozgrzewkowa, siłownia, odnowa biologiczna czy hangary na kajaki.

Wykonanie prac budowlanych, zgodnie z dokumentacją przetargową, obejmuje realizację basenu wraz z niezbędnymi instalacjami, przebudowę zjazdu z ul. Rejtana, wykonanie nowego oświetlenia ulic Rejtana i Królowej Jadwigi wraz z likwidacją części dotychczasowych lamp, budowę zatoki autobusowej z wiatą przystankową przy ul. Królowej Jadwigi (prawdopodobnie oznaczać to będzie utworzenie postulowanego od lat przystanku w tym miejscu) oraz zjazdów publicznych z tej ulicy. Według planu, roboty mają zakończyć się 29 listopada 2019 roku. Później basen przejdzie odbiory techniczne.

Chętnych do wykonania prac i ich oferty cenowe poznamy 16 kwietnia – aktualnie jednak wiele terminów otwarcia ofert (m. in. na wykonanie prac w budynku Teatru Kameralnego czy Młynach Rothera) jest przedłużanych ze względu na konieczność odpowiedzi na szereg pytań uczestników postępowań. Największe znaczenie przy wyborze wykonawcy Nowej Astorii będzie miała cena – 60%. Pozostałe kryteria to odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady (20%) i doświadczenie kierownika budowy (20 %). Urzędnicy chcą zaprosić do przetargu maksymalnie 20 oferentów.


CZYTAJ WIĘCEJ: Znamy harmonogram budowy basenów w Fordonie i na Miedzyniu. Osiedle Leśne musi poczekać


Kompozycja elewacji budynku łączy ze sobą szklane, bezramowe powierzchnie ze ślepymi częściami szkieletu budynku wykonanymi z architektonicznego betonu. Część z nich zostanie zakryta stalowymi płytami cortenowymi. Przed budynkiem, od strony rzeki powstanie taras, w którym będą znajdowały się pomieszczenia z bezpośrednimi wyjściami na nabrzeżny bulwar. Wnętrza basenu również będą wykonane z elementów stalowych i płyt cortenowych. Projektanci uwzględniają też stworzenie w holu budynku „zielonych ścian” w formie pionowych klombów. Na dachu budynku w rejonie głównego wejścia sugeruje się rozmieszczenie niewielkich drzew w donicach.

W kondygnacjach podziemnych obiektu przewidziano zaplecze techniczne basenu oraz hangary i pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania wypożyczalni kajaków. Na parterze powstanie strefa wejściowa, basen wraz z zapleczem przebieralniowo-natryskowym oraz pomieszczenia administracyjne. W szatniach damskiej i męskiej zostanie ulokowane 237 szafek. Na pierwszym piętrze znajdzie się widownia, strefa sportowa – obejmująca siłownię i fitness, punkt gastronomiczny, sala konferencyjna oraz biura.

W północno-zachodniej części działki projektowany jest parking na 60 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Od strony ul. Królowej Jadwigi powstanie 21 miejsc postojowych (w tym 3 przeznaczone dla niepełnosprawnych). Teren ma być ogrodzony – planuje się stworzenie czterech bram – od strony szatni letniej i wjazdów z ulic: Sobieskiego, Rejtana i Królowej Jadwigi. Płot okalający basen ma być w kolorze szarym. Projektanci zasugerowali, że chodniki wokół obiektu mają być wykonane z kostki betonowej.

Warto dodać, że w tym roku przygotowana zostanie też wielowariantowa koncepcja dotycząca zagospodarowania terenu wokół Nowej Astorii. W najbliższych miesiącach zostanie ona zaprezentowana mieszkańcom i poddana konsultacjom społecznym. 

Błażej Bembnista