Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa baza LPR w gminie Osielsko. Trwa przetarg na jej budowę

Dodano: 22.05.2019 | 10:02

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie gminy Osielsko.

Fot. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło przetarg na budowę bazy na terenie gminy Osielsko. Nowe miejsce stacjonowania ratowniczych śmigłowców powstanie tuż obok drogi krajowej nr 5, w obrębie Żołędowa.

Plany powstania nowej bazy dla bydgoskiego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (obecnie stacjonującego na terenie bydgoskiego lotniska) sięgają 2017 roku. Dwa lata temu instytucja kupiła od gminy Osielsko działkę przy drodze krajowej nr 5, w obrębie Żołędowa. A konkretnie – teren w pobliżu skrzyżowania z ulicą Krakowską i Jastrzębią, niemalże naprzeciwko hotelu i restauracji Western.

Nowa baza LPR w gminie Osielsko. Trwa przetarg na jej budowę

Zobacz również:

Umowa na dofinansowanie bazy LPR podpisana

Pod koniec marca tego roku wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał kolejną umowę na dofinansowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zawierającą również środki na realizację nowoczesnej bazy dla bydgoskich ratowników. Dzięki podpisaniu umowy LPR mógł ogłosić zapowiadany na drugi kwartał 2019 roku przetarg na budowę obiektu.

O wyborze Osielska zadecydowało to, że zaproponowana przez władze gminy działka o powierzchni 2 hektarów w pełni odpowiadała wymogom LPR pod względem położenia – głównie z racji braku przeszkód wokół niej. Jednym z kluczowych czynników było bowiem oddalenie bazy od większych skupisk budynków mieszkalnych.

Postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych rozpoczęło się 30 kwietnia. Według jego zapisów prace obejmą budowę bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Na terenie w pobliżu Żołędowa powstanie budynek socjalno-techniczny z hangarem dla śmigłowców, strefa startu i lądowania śmigłowca, płyta przedhangarowa wyposażona w przesuwnicę umożliwiającą przetransportowanie śmigłowców do hangaru i stacja paliw lotniczych z podziemnym zbiornikiem.

Obiekt będzie w całości ogrodzony. Inwestycja obejmie też budowę drogi dojazdowej z drogi krajowej nr 5 oraz systemu dróg wewnętrznych z miejscami parkingowymi. W związku z tym, że baza ma mieć możliwość wykonywania operacji lotniczych zarówno w dzień, jak i w nocy, zainstalowany zostanie również system świetlny podejścia do lądowania.

Realizacja inwestycji wraz z odbiorami technicznymi ma potrwać 12 miesięcy. Przy wyborze wykonawcy największe znaczenie będzie mieć cena (60% wagi); pozostałe czynniki to termin realizacji bazy (25%) i gwarancja (15%). Termin otwarcia ofert obecnie wyznaczony jest na 24 maja. Wstępny koszt inwestycji szacuje się na prawie osiem milionów złotych.