Bydgoszcz
22C
Słonecznie
66% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 22 • L 21
29C
Nd
28C
Pon
24C
Wt
25C
Sr
20C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeUmowa na dofinansowanie podpisana. Budowa bazy LPR w Osielsku coraz bliżej
03.04.2019 | 17:08

Umowa na dofinansowanie podpisana. Budowa bazy LPR w Osielsku coraz bliżej

Na zdjęciu: Już niebawem śmigłowce LPR będą startować z nowej bazy w pobliżu Szosy Gdańskiej.

Fot. archiwum

Pod koniec marca wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał kolejną umowę o dofinansowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inwestycja o łącznej wartości ponad 23 mln zł obejmie wybudowanie zapowiadanej od kilku lat bazy dla bydgoskiego LPR w Osielsku.

W 2017 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe kupiło od gminy Osielsko działkę w pobliżu skrzyżowania Szosy Gdańskiej z Krakowską i Jastrzębią (DW 244). Celem tej transakcji była budowa nowoczesnej bazy dla ratowników, którzy obecnie stacjonują na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz. Zamierzenie zostało wpisane w aktualną perspektywę unijną, z terminem realizacji do 2021 roku.

Zobacz również:

Z garnuszka na swoje. LPR odleci z Bydgoszczy do Osielska

O wyborze Osielska zadecydowało to, iż zaproponowana przez władze gminy działka o powierzchni 2 hektarów okazała się terenem w pełni odpowiadającym wymogom LPR pod względem położenia, a także z racji braku przeszkód wokół. Śmigłowiec podczas startu i lądowania nie będzie przelatywał nad osiedlami.

Przygotowania do budowy nowej bazy trwały przez kilkanaście miesięcy. Ale czas oczekiwania na start inwestycji powoli dobiega końca. 28 marca w siedzibie Ministerstwa Zdrowia podpisano umowę o dofinansowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na jej mocy LPR będzie miał do dyspozycji 23 miliony złotych na wybudowanie i modernizację baz w Osielsku, ale też Katowicach, Białymstoku i Szczecinie-Goleniowie. Cały projekt ze względów technicznych podzielono na III etapy. Jego szacowana łączna wartość to 73,6 mln zł.

Jesteśmy dumni z Waszej służby i odwagi ratowania życia. Cieszymy się, że wsparcie ze środków unijnych poprawia jakość i warunki waszej pracy – powiedział wiceminister Sławomir Gadomski. Jak podkreśla resort zdrowia, modernizacja baz LPR jest niezwykle ważna szczególnie w kontekście spełniania standardu tzw. „złotej godziny”, czyli nieprzekraczania 60 minut pomiędzy zdarzeniem a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia.

Jak wynika z planu przetargowego LPR na 2019 rok, postępowanie w sprawie budowy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie gminy Osielsko jest planowane na II kwartał tego roku. Wstępny koszt inwestycji szacuje się na prawie osiem milionów złotych. W składy bazy ma wejść budynek z zapleczem socjalnym i operacyjnym, czyli z magazynami medycznymi i technicznymi, a także własna stacja paliw i hangar dla śmigłowca.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzicho
Zdzicho
2 lat temu

Już widzę jak protestują mieszkańcy jak zaczną im często śmigłowce latać.
Miejsce LPR jest na lotnisku a nie w zabudowie mieszkalnej.

Powiązane treści