Bydgoszcz
21C
Słonecznie
46% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 22 • L 18
22C
Wt
24C
Sr
27C
Czw
21C
Pt
21C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeUmowa na dofinansowanie podpisana. Budowa bazy LPR w Osielsku coraz bliżej
Śmigłowiec LPR
03.04.2019 | 17:08

Umowa na dofinansowanie podpisana. Budowa bazy LPR w Osielsku coraz bliżej

Na zdjęciu: Już niebawem śmigłowce LPR będą startować z nowej bazy w pobliżu Szosy Gdańskiej.

Fot. archiwum

Pod koniec marca wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał kolejną umowę o dofinansowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inwestycja o łącznej wartości ponad 23 mln zł obejmie wybudowanie zapowiadanej od kilku lat bazy dla bydgoskiego LPR w Osielsku.

W 2017 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe kupiło od gminy Osielsko działkę w pobliżu skrzyżowania Szosy Gdańskiej z Krakowską i Jastrzębią (DW 244). Celem tej transakcji była budowa nowoczesnej bazy dla ratowników, którzy obecnie stacjonują na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz. Zamierzenie zostało wpisane w aktualną perspektywę unijną, z terminem realizacji do 2021 roku.

Zobacz również:

Z garnuszka na swoje. LPR odleci z Bydgoszczy do Osielska

O wyborze Osielska zadecydowało to, iż zaproponowana przez władze gminy działka o powierzchni 2 hektarów okazała się terenem w pełni odpowiadającym wymogom LPR pod względem położenia, a także z racji braku przeszkód wokół. Śmigłowiec podczas startu i lądowania nie będzie przelatywał nad osiedlami.

Przygotowania do budowy nowej bazy trwały przez kilkanaście miesięcy. Ale czas oczekiwania na start inwestycji powoli dobiega końca. 28 marca w siedzibie Ministerstwa Zdrowia podpisano umowę o dofinansowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na jej mocy LPR będzie miał do dyspozycji 23 miliony złotych na wybudowanie i modernizację baz w Osielsku, ale też Katowicach, Białymstoku i Szczecinie-Goleniowie. Cały projekt ze względów technicznych podzielono na III etapy. Jego szacowana łączna wartość to 73,6 mln zł.

Jesteśmy dumni z Waszej służby i odwagi ratowania życia. Cieszymy się, że wsparcie ze środków unijnych poprawia jakość i warunki waszej pracy – powiedział wiceminister Sławomir Gadomski. Jak podkreśla resort zdrowia, modernizacja baz LPR jest niezwykle ważna szczególnie w kontekście spełniania standardu tzw. „złotej godziny”, czyli nieprzekraczania 60 minut pomiędzy zdarzeniem a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia.

Jak wynika z planu przetargowego LPR na 2019 rok, postępowanie w sprawie budowy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na terenie gminy Osielsko jest planowane na II kwartał tego roku. Wstępny koszt inwestycji szacuje się na prawie osiem milionów złotych. W składy bazy ma wejść budynek z zapleczem socjalnym i operacyjnym, czyli z magazynami medycznymi i technicznymi, a także własna stacja paliw i hangar dla śmigłowca.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zdzicho Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zdzicho
Gość
Zdzicho

Już widzę jak protestują mieszkańcy jak zaczną im często śmigłowce latać.
Miejsce LPR jest na lotnisku a nie w zabudowie mieszkalnej.

Powiązane treści