Bydgoszcz
18C
Niebo głównie zachmurzone
34% wilgotność
Wiatr: 6km/h NNE
H 18 • L 17
17C
Nd
16C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
20C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowe informacje o zamkniętym przejściu przy mostach nad Brdą. Czy będzie ponownie otwarte?
Brda_ Unii Lubelskiej Bydgoszcz - SF (6)
12.04.2019 | 18:34

Nowe informacje o zamkniętym przejściu przy mostach nad Brdą. Czy będzie ponownie otwarte?

Na zdjęciu: Przejście obok mostów kolejowych służyło wielu bydgoszczanom.

Fot. SF

Przejście obok mostów kolejowych nad Brdą może być zamknięte przez dłuższy czas – informuje dyrektor ZDMiKP. W tle zaskakującego wygrodzenia popularnego ciągu pieszo-rowerowego bydgoscy drogowcy negocjują z kolejarzami przejęcie terenów, obejmujących dojście do przeprawy. Pomiędzy instytucjami wywiązał się jednak spór, tyczący się przede wszystkim odpowiedzialności za naprawę uszkodzonej skarpy.

Przypomnijmy: Na początku kwietnia, bez wcześniejszej zapowiedzi, PKP S.A. zamknęło przejście dla pieszych przez mosty kolejowe nad Brdą, łączące Okole z ulicą Unii Lubelskiej i okolicami Dworca Głównego. Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przyczyną zamknięcia był zły stan skarpy obejmującej ciąg pieszy prowadzący na most. Jednak z oświadczeń, publikowanych zarówno przez bydgoskich drogowców, jak i PKP S.A. da się wywnioskować, że obie strony spierają się o to, kto ma być odpowiedzialny za przywrócenie przejścia do użytku. ZDMiKP wyraziło chęć przejęcia gruntów sąsiadujących z mostami, ale tylko wtedy, jeżeli kolejarze wykonają naprawy na terenie skarpy. PKP za to stwierdziło, że drogowcy nie zadeklarowali podjęcia pilnych działań mających na celu utrzymanie tego ciągu komunikacyjnego.

Zobacz również:

Spór o przejście przy mostach kolejowych nad Brdą. PKP i ZDMiKP obwiniają się nawzajem

Nagłe zamknięcie popularnego ciągu pieszego wywołało spore zaskoczenie wśród mieszkańców. Natychmiastową reakcje w tym temacie podjęli lokalni aktywiści: dr Grzegorz Kaczmarek i Adam Dziura. Zaraz po zamknięciu przejścia skierowali oni do ZDMiKP pisma w tej sprawie, pytając o przyczyny i czas trwania utrudnień.

W odpowiedzi, udzielonej bydgoskim społecznikom dyrektor ZDMiKP Jacek Witkowski potwierdza, że przejście przy mostach kolejowych zostało zamknięte przez PKP S.A. ze względu na zły stan techniczny. Podkreśla, że dojścia do przeprawy stanowią własność Skarbu Państwa i w obecnym stanie prawnym ZDMiKP nie ma podstaw do żadnych żądań. – Jednakże, zostało wysłane pismo do PKP S.A. z propozycją przejęcia gruntów niezwiązanych z infrastrukturą kolejową. Zbiegło się to z podobną propozycją ze strony PKP S.A. – pisze Witkowski. Jak czytamy, pismo od kolejarzy wpłynęło do zarządu dróg 4 kwietnia.

W odpowiedzi na pisma Dziury i Kaczmarka Witkowski stwierdził, że ZDMiKP „podejmuje próbę ustalenia warunków porozumienia, na mocy którego miasto Bydgoszcz mogłoby przejąć grunty„. Jednak warunkiem urzędników jest doprowadzenie dojścia do mostu do stanu, który umożliwi jego użytkowanie. O konieczności poprawy stanu skarpy już w marcu pisał do kolejarzy zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji drogowych Maciej Gust.

W odniesieniu do istniejących ciągów pieszych, stoimy na stanowisku, że konieczne są dalsze rozmowy z uwagi na fakt, że przyjęto w Polsce zasadę oddawania gruntów i nieruchomości Skarbu Państwa na własność samorządom po doprowadzeniu ich do dobrego stanu technicznego, zgodnego z obowiązującymi regulacjami prawa. Rozważamy przejęcie tych ciągów na własność lub w zarządzanie i utrzymanie co najmniej po usunięciu stanów awaryjnych w miejscach, w których mają one miejsce – podkreślił w piśmie z 6 marca, adresowanym do bydgoskiego Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK Gust.

Z dalszej części korespondencji Witkowskiego do Dziury i Kaczmarka wynika jednak, że ten proces może potrwać, a PKP dąży do wygaszenia przejścia. Pierwszym symptomem problemów związanych z udostępnieniem przejścia były ustalenia, które padły podczas rozmów pomiędzy przedstawicielami ZDMiKP, PKP Polskie Linie Kolejowe i PKP S.A. w lutym tego roku. Według spółek kolejowych, ciąg pieszy przebiegający przez most przez Brdę stanowił ciąg technologiczny dla obsługi PKP, który stał się jednak uczęszczany przez mieszkańców. – W obecnej sytuacji przejście dla pieszych jest zbędne dla celów PKP i stanowisko PKP jest takie, że może być zamknięte – czytamy w notatce ze spotkania. Podobny ton jest zawarty w piśmie szefa bydgoskich drogowców.

Z przykrością musimy jednak podać, że funkcjonowanie przejścia dla pieszych na moście przez Brdę leży wyłącznie w interesie miasta Bydgoszcz, a nie spółek kolejowych, co wynika z przesłanej nam korespondencji. Możemy więc przypuszczać, że w związku z zaangażowaniem WINB (Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – przyp. red.) w sprawę zamknięcia przejścia, ponowne otwarcie dla użytkowników nie będzie w najbliższym czasie możliwe – kończy odpowiedź Jacek Witkowski.

O kwestie związaną z przejściem zapytaliśmy też drugą stronę, czyli PKP S.A. Jak informuje nas Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego spółki, PKP są otwarte na współpracę w zakresie przekazania miastu ciągu pieszego łączącego ulicę Czarna Droga z Zygmunta Augusta. – Mając na uwadze aspekt społeczny, dla ponownego uruchomienia przejścia proponujemy wydzierżawienie od PKP SA i za zgodą PLK działek lub ich części, na których jest usytuowany wspomniany chodnik. PKP SA nie planują remontu przejścia, z racji tego, że nie jest ono publicznym ciągiem pieszym, ale drogą technologiczną – podkreśla przedstawicielka wydziału prasowego spółki.

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AleksJanbanas Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
banas
Gość
banas

A swoją drogą, nikt nie dbał o to przejście,, teraz larum bo zamknięte. Szkoda!! Fajne miejsce, uczęszczane. Czas ogarnąć ten temat,, tyle lat działało, niech nadal służy mieszkańcom i turystom!!

Jan
Gość
Jan

Ale kto się martwi zwykłymi ludźmi idącymi do pracy.

Aleks
Gość
Aleks

Byłem na spacerze w tych okolicach w poniedziałek, 3ciego czerwca. Zamiast płotków postawili mur! Teraz to już klapa, nie będzie tego przejścia.

Powiązane treści