Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Nowe parkomaty w Bydgoszczy. Poznaliśmy oferty

Dodano: 15.11.2023 | 12:58

Na zdjęciu: Dotychczasowe parkomaty zostaną zdemontowane.

Fot. Eryk Dominiczak/archiwum

Poznaliśmy oferty w przetargu na zainstalowanie parkomatów wraz z serwisem, utrzymaniem i pobieraniem opłat za parkowanie w latach 2023 – 2033.  Dwie z nich mieszczą się w zaplanowanym budżecie.

Ogłoszony przetarg sprawi, że z bydgoskich ulic znikną wysłużone urządzenia, z których niektóre (produkcji Siemensa) mają już blisko 20 lat. Wykonawca od dnia podpisania umowy będzie miał cztery miesiące na ustawienie parkomatów w nowej strefie parkowania, a następnie dwa miesiące kolejne na wymianę istniejących w centrum miasta. Będzie też zobowiązany do utrzymania i serwisowania nowych urządzeń przez 10 lat.

Dwie oferty w budżecie

Zamówienie zostało podzielone na część podstawową i opcję, które różnią się np. liczbą dostarczonych parkomatów. Na zamówienie podstawowe miasto przygotowało 38,7 mln zł. W środę, 15 listopada poznaliśmy oferty w przetargu.

Zgłosiły się cztery podmioty, a w budżecie mieszczą się dwa – City Parking Group z Grudziądza, które proponuje nieco ponad 27 mln zł (+22 mln za realizację opcji) oraz PM3D S.A. z ulicy Fordońskiej w Bydgoszczy z ofertą na 33,9 mln zł (+28,5 mln za opcję). W budżecie wyraźnie nie zmieściły się KBU Sp. z o.o (63 mln + 57 mln zł za opcję), a także konsorcjum Indigo Polska S.A. oraz Hectronic Polska Sp. z o.o. (69 mln + 65 mln zł).

Rozstrzygnięcie przetargu powinniśmy poznać w ciągu najbliższych paru tygodni.

Będą zdalnie sprawdzać, czy zapłacono za postój

Nowe urządzenia pojawią się zarówno w nowej, jak i istniejącej strefie płatnego parkowania. Będą bardziej funkcjonalne niż obecne – pozwolą na płacenie nie tylko gotówką, ale też kartą. Będzie w nich można również wnieść opłatę dodatkową za brak biletu. Zasilanie będzie odbywało się przez akumulatory i panele słoneczne.

Czytaj także: Pęknięcie przed mostem Pomorskim. Naprawa ma potrwać wiele dni

Parkomaty będą wydawać bilet na wskazany numer rejestracyjny pojazdu. Dzięki temu będzie można w przyszłości zdalnie sprawdzać, czy auto ma opłacony postój, co funkcjonuje już w wielu miastach.

W ramach przetargu zostanie przygotowany także nowy e-sklep, który pozwoli mieszkańcom łatwo zakupić abonament w strefie płatnego parkowania. Zaplanowano także demontaż istniejących tablic z informacją parkingową.

0 0 votes
Article Rating
Nowe parkomaty w Bydgoszczy. Poznaliśmy oferty
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
13 dni temu

Znieść płatne parkowanie dla mieszkańców Bydgoszczy! Przecież płacimy podatki z których utrzymuje się miasto!