Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz zamawia nowe tramwaje. Na początek – 10 sztuk

Dodano: 16.03.2022 | 13:45

Na zdjęciu: W ramach pierwszej części zamówienia miasto Bydgoszcz chce pozyskać 10 nowych tramwajów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na dostawę 10 sztuk nowych tramwajów z opcją na dostarczenie kolejnych 36 składów. Pierwsze pojazdy mają być gotowe do końca listopada 2023 roku; kolejne miałyby być przekazywane w ciągu dwóch lat od wyrażenia chęci dodatkowych dostaw.

Bydgoski ratusz od dłuższego czasu poszukuje możliwości dofinansowania wymiany taboru tramwajowego. Zgodnie z deklaracją prezydenta Rafała Bruskiego, miasto chce pozyskać 46 nowych składów: 11 krótkich i 35 długich. – Jesteśmy po rozmowach z MZK i taka liczba pozwoli wymienić nam w komplecie tabor na nowy – wskazywał w sierpniu zeszłego roku prezydent Bruski podczas konferencji prasowej poświęconej bydgoskim wnioskom na środki w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (PIS). Wówczas ratusz złożył wniosek bez limitu, na mocy którego chciał otrzymać blisko pół miliarda złotych na zakup nowych tramwajów.

Bydgoszcz zamawia nowe tramwaje. Na początek - 10 sztuk

Zobacz również:

Zajezdnię tramwajową przy Toruńskiej czeka wielka przebudowa. ZOBACZ WIZUALIZACJE

 

Tramwajowa propozycja „bez limitu” przedstawiona przez urząd miasta, podobnie jak poprzednie wnioski w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, również całkowicie przepadła. Na „osłodę” rząd przyznał miastu 25 milionów złotych na zakup nowych tramwajów w ramach środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Decyzję ogłosili na konferencji w urzędzie wojewódzkim ministrowie Waldemar Buda i Łukasz Schreiber – obaj później udali się do ratusza, gdzie spotkali się z Rafałem Bruskim. Ten po zakończeniu spotkania wypowiedział się dla mediów. – My o tych środkach wiedzieliśmy od 29 lipca, bo już wtedy ministerstwo skierowało do czternastu miast w Polsce pismo, że taka rezerwa będzie i że te środki trafią do tychże czternastu miast – mówił.

Mając na uwadze środki z POIiŚ oraz plany ubiegania się o kolejne rządowe i unijne dofinansowania, prezydent Bydgoszczy powołał specjalny zespół, który zajął się opracowaniem umowy ramowej na zakup taboru. Jest ona zawierana w celu udzielania na jej podstawie zamówień cząstkowych.

Wiadomo już, że w pierwszej kolejności Bydgoszcz zamierza pozyskać 10 nowych tramwajów (sześciu długich i czterech krótkich). W suplemencie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej TED (Tenders Electronic Daily), poświęconemu europejskim zamówieniom publicznym, pojawiło się ogłoszenie o postępowaniu prowadzonym przez ZDMiKP. Zakup nowych tramwajów obejmie również pozyskanie specjalistycznego wyposażenia obsługowego, a także udzielenie przez wykonawcę pakietu eksploatacyjno-naprawczego i świadczeń dodatkowych.

Zamówienie zawiera możliwość skorzystania z prawa opcji w zakresie dostawy kolejnych 36 sztuk nowych tramwajów (29 długich oraz siedmiu krótkich) w okresie do 31 grudnia 2029. Pierwsze 10 pojazdów ma wyjechać na bydgoskie tory do końca listopada 2023 roku. Jeśli miasto wyrazi chęć skorzystania z prawa opcji, wykonawca tramwajów ma je dostarczyć w terminie 24 miesięcy od zawiadomienia o uruchomieniu dodatkowego zamówienia.

Z danych umieszczonych w serwisie TED wynika, że termin otwarcia ofert w przetargu określono na 12 kwietnia. Może on jednak ulec zmianie z uwagi na zapytania potencjalnych wykonawców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jack
Jack
1 rok temu

Miasto zamawia 10 tramwajów i dodatkowo chce kupić 36?. Przecież to jest nieporozumienie. Dodatkowe zamówienie przekracza kilkukrotnie zamówienie pierwotne. Czy ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że to jest ruletka? W ten sposób albo straci miasto, albo producent (prawdopodobnie Pesa). Poza tym jak można realnie ocenić wartość zamówionych dodatkowych tramwajów, skoro na przestrzeni tylko ostatniego roku wszystko gwałtownie podrożało. W ZDMiKP pracują ufoludkowie.

Ażej
Ażej
1 rok temu

A wcześniej tramwaje z Chorzowa wytrzymywały dziesiątki lat a te cosik słabe, słabe.