Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowy buspas przy Wałach Jagiellońskich oddany do użytku. Kolejne mają powstać niebawem [ZDJĘCIA]
28.06.2019 | 14:13

Nowy buspas przy Wałach Jagiellońskich oddany do użytku. Kolejne mają powstać niebawem [ZDJĘCIA]

Inwestycja trwała niemal rok i pochłonęła blisko 3,5 mln zł.

Na zdjęciu: Dzięki buspasowi, skrócić ma się czas przejazdu autobusów m.in. na linii 51, które kursują na trasie od Czyżkówka do placu Kościeleckich.

Fot. Szymon Fiałkowski

Po blisko roku prac do użytku oddany został buspas poprowadzony wzdłuż Wałów Jagiellońskich. To nie koniec, bo w planach jest budowa kolejnych, m.in. w Myślęcinku czy na Osowej Górze.

Prace wykonała firma Budimex. Buspas prowadzący w stronę ronda Bernardyńskiego ma około trzystu metrów długości. W ramach robót rozbudowane zostały chodniki czy parkingi (m.in. w pobliżu Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe), a na jezdni położony został nowy asfalt. Powstanie buspasa ma też – jak deklarują drogowcy – znacznie skrócić czas przejazdu osób korzystających z linii autobusowych – 35N, 51, 52, 55, 56, 58, 59 i 60. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 3,5 mln zł.

W trakcie robót robotnicy Budimexu natrafili m.in. na światłowody, których nie uwzględniono w dokumentacji projektowej czy na zabytkowe mury oraz niezinwentaryzowane rury. Konieczne było podpisanie między firmą a drogowcami tak zwanego protokołu konieczności. Jest to dokument opisujący wszelkie przeszkody, które pojawiły się podczas prowadzenia robót ziemnych. Pierwotnie planowano, że inwestycja będzie zrealizowana jeszcze w listopadzie ub. roku.

Buspas na Wałach Jagiellońskich nie będzie jedynym, który powstanie w mieście. W najbliższych miesiącach kolejny ma być wybudowany na ul. Gdańskiej (odcinek od ul. Rekreacyjnej do pętli w Myślęcinku). Te roboty również wykona firma Budimex.  Miejsce budowy buspasa jest już powoli przygotowywane. Tam również jednak odkryto kolizję z kanalizacją deszczową. [czytaj więcej]


Gdańska-Myślęcinek_ przygotowania do budowy buspasa - SF

Inny buspas ma powstać na Osowej Górze na ul. Kolbego (na odcinku od Kormoranów do Grunwaldzkiej). Tam prace pierwotnie miały zakończyć się w 2020 r. Ich wykonawca – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia – ma według umowy 30 miesięcy czasu na budowę i wykończenie zlecenia. Całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść ok. 11 mln zł. W planach jest również budowa buspasa na ul. Kujawskiej w ramach prowadzonych tam robót drogowych związanych z budową nowej linii tramwajowej, która ma połączyć ronda Kujawskie i Bernardyńskie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści