Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 7 • L 4
9C
Wt
10C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONBiznesKujawsko-pomorscy przedsiębiorcy jako jedni z najbardziej zadłużonych i nierzetelnych w Polsce
firma
08.07.2019 | 13:51

Kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy jako jedni z najbardziej zadłużonych i nierzetelnych w Polsce

Ranking rzetelności firm przeprowadzony przez Rzetelną Firmę nie ukazała województwa kujawsko-pomorskiego w najlepszym świetle.

Na zdjęciu: Zdjęcie ilustracyjne

Fot. Archiwum

Każdy z nas chcę załatwiać interesy z porządnymi i kompetentnymi firmami. Rzetelność wśród przedsiębiorców to pewny wskaźnik sukcesu i zdecydowanie wpływa na reputację działalności. Niestety, nasze województwo nie zaskakuje pozytywnie w tym aspekcie, a wręcz zasmuca. Pomimo coraz większej ilości miejsc pracy oraz dynamicznie rozwijającego się biznesu w Bydgoszczy [CZYTAJ WIĘCEJ],  województwo kujawsko-pomorskie zajmuje najniższą pozycje wśród rankingu rzetelności firm przeprowadzonym przez Rzetelną Firmę.

Warto rozpocząć od metodologii przeprowadzanego badania, albowiem wskaźnik rzetelności polskich firm był wyliczany na podstawie trzech czynników:

  1. wielkość łącznego zadłużenia zarejestrowanych na terenie (danego województwa) przedsiębiorstw,
  2. średnie zadłużenie działalności ,
  3. odsetek dłużników wśród przedsiębiorców.

Niestety, nasze województwo zajęło ostatnie miejsce w Wskaźniku rzetelności polskich przedsiębiorstw z zaledwie 5 punktami. Jest to zdecydowanie przygnębiający wynik, w szczególności, że najwyżej punktowane województwo – podkarpackie – otrzymało aż 48 punktów. Świadczy to pogorszeniu się podejściu do przedsiębiorczości w naszym województwie, ale również pokazuję nieporównywalnie prężniejszy rozwój województwa podkarpackiego względem kujawsko-pomorskiego.

Wśród województw z najmniej rzetelnymi firmami znajduje się również województwo śląskie oraz mazowieckie, które uzyskały odpowiednio 8 oraz 13 punktów w rankingu. W danych województwach pogorszenie sytuacji rzetelności wśród przedsiębiorców polskich może być spowodowane wysokim stopniem napływu ludności oraz bardzo wysokim wynikiem pkb per capita – odpowiednio 4. oraz 1. miejsce w tabeli ukazującej PKB na jednego mieszkańca. Jednakże województwo kujawsko-pomorskie nie zajmuje wysokiego miejsca ani wśród miast docelowego zamieszkania, ani wśród rankingu PKB na 1 mieszkańca.

Rzetelna firma

 Źródło: www.krd.pl

W rankingu zadłużonych firm nasze województwo również nie prezentuje się z najlepszej strony. W ogólnym zadłużeniu przedsiębiorstw co prawda jesteśmy w środku stawki, z zadłużeniem wynoszącym 628 mln zł, jednakże jest to uwarunkowane przez dużo mniejszą ilość mieszkańców oraz mniejszym obrotem firm. Dla porównania, przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego są zadłużone na kolosalną liczbę 1,787 mld złotych, natomiast średnie zadłużenie na 1000 firm jest większe w woj. kujawsko-pomorskim niż w woj. mazowieckim – odpowiednio 4,28 mln do 3,31 mln złotych. Także w rankingu zadłużenia na 1000 firm zajmujemy niechlubną ostatnią pozycje, „wyprzedzając” woj. śląskie o 63 miliony zadłużenia na 1000 firm.

W klasyfikacji średniego zadłużenia przedsiębiorcy znów zajmujemy najwyższą pozycje wśród dłużników – średnie zadłużenie przedsiębiorstwa w woj. kujawsko-pomorskim wynosi aż  44,182 złotych, o 5036 złotych większe niż dług następnego województwa, świętokrzyskiego, w którym średnia kwota należności do zapłaty wyniosła 39,102 złotych na przedsiębiorstwo. W rankingu największego odsetka dłużników wśród przedsiębiorców nasze województwo nie zajmuje już co prawda najbardziej niechlubnego miejsca, jednakże wciąż plasuje się w czołówce dłużników. Za województwami śląskim (10,35% zadłużonych firm) oraz dolnośląskim (9,97%) ulokowane zostało woj. kujawsko-pomorskie z odsetkiem 9,68% zadłużonych firm wśród całości przedsiębiorstw.
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/Wskaznik-rzetelnosci-polskich-przedsiebiorstw---najuczciwsi-na-wschodzie-i-poludniu

Źródło: www.krd.pl

Dane statystyki mogą smucić i wprowadzić w szok, jednakże fakty mówią jasne – przedsiębiorstwa w naszym województwie nie należą do najrzetelniejszych. Co ciekawe, przez lata nasze województwo zawsze było usytuowane zazwyczaj pośrodku tabeli.  Co się musiało stać z kujawsko-pomorskimi przedsiębiorstwami, że nagle zostały jednymi z najmniej rzetelnych firm w całej Polsce?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści