Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyNowy Port doceniony przez ekspertów od architektury. „To projekt, który warto będzie śledzić” [WIDEO]
16.03.2020 | 11:19

Nowy Port doceniony przez ekspertów od architektury. „To projekt, który warto będzie śledzić” [WIDEO]

Nowy Port – planowana inwestycja AWZ Deweloper w centrum Bydgoszczy – znalazł się w gronie najciekawszych inwestycji w Polsce, zaprezentowanych przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak. To duet architektów, urbanistów i popularyzatorów wiedzy o architekturze, którzy wspólnie tworzą kanał na YouTube „Architecture is a good idea”.

Gajda i Szcześniak od kilku lat tworzą największy w Polsce videoblog o architekturze i sztuce. Kanał „Architecture is a good idea” posiada już ponad 108 tysięcy subskrypcji, a łączna liczba wyświetleń opublikowanych na nich filmów przekroczyła 11 milionów. Za pośrednictwem swojego kanału duet stołecznych architektów omawia walory architektoniczne najciekawszych budynków w Polsce i na świecie, a także prezentuje zagadnienia związane z historią sztuki. Gajda i Szcześniak są też autorami książki „Archistorie”, która była poświęcona przestrzeni miejskiej. Twórcy kanały są uznawani za czołowych polskich ekspertów w dziedzinie architektury i urbanizmu.

W niedawnym filmie na kanale „Architecture is a good idea” Gajda i Szcześniak przedstawili kilka najciekawszych inwestycji, które są realizowane poza Warszawą (m.in. adaptację słynnego krakowskiego „szkieletora” czy budowę Stoczni Cesarskiej w Gdańsku). W komentarzach pod filmem bydgoscy widzowie prosili duet o wypowiedź na temat bydgoskich zamierzeń, m.in. Nowego Portu. To inwestycja bydgoskiego dewelopera AWZ, która powstanie na terenie dawnej Befany, pomiędzy ulicą Obrońców Bydgoszczy, bulwarami nad Brdą i ulicą marszałka Focha. Lokalny inwestor w 2018 roku zakupił zaniedbany teren w sercu miasta od spółki ECE, która niegdyś planowała wybudować tam galerię handlową.


Nowy Port w Bydgoszcz – wizualizacje i opis inwestycji


W maju 2019 roku AWZ zaprezentował koncepcję architektoniczną swojej inwestycji. Wykonała ją renomowana pracownia BBGK Architekci z Warszawy. Wizja zakłada, że dwuhektarowym obszarze pomiędzy ulicami Focha, Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Warmińskiego powstanie kilkanaście budynków, w tym trzy o wysokości ponad 30 metrów. Nowoprojektowany kwartał będzie miał trzy osie komunikacyjne. Przez środek przebiegać będzie nowa aleja, łącząca Focha z ulicą Obrońców Bydgoszczy. Jej charakterystycznym elementem będzie podwójny szpaler drzew. Pod koronami drzew poprowadzone zostaną szerokie chodniki i zatoki wypoczynkowe. W założeniach nowa ulica ma być przestrzenią dla luksusowych butików i punktach usługowych. Na jej zakończeniu od ulicy Focha BBGK Architekci zaplanowali plac, którego tłem będzie budynek Opery Nova. Warto dodać, że sama Focha zyska pierzeje, dzięki czemu wygląd ulicy będzie bardziej spójny. Równolegle do Focha, nowy kwartał przecinać będzie przyjazny pasaż pieszy, bez ruchu samochodowego. Połączy on nadrzeczne bulwary z ulicą Warmińskiego. Nowy deptak ma być przestrzenią publiczną, stanowiącą miejsce spotkań i integracji bydgoszczan.

I etap inwestycji obejmie zabudowę terenu u zbiegu ulic Obrońców Bydgoszczy i Marcinkowskiego. W jego ramach odrestaurowane zostaną zabytkowe pozostałości Befany. Nowa część obejmie zabudowę pierzejową od strony ulicy Obrońców Bydgoszczy i nowej alei oraz dwie wieże w sąsiedztwie Brdy. W etapie tym powstanie ok. 180-200 mieszkań. Budynki będą miały dwie kondygnacje podziemne. – I etap to największy etap Nowego Portu, który obejmie ok. 1/3 całego założenia – mówiła w rozmowie z nami Anna Wydrzyńska, wiceprezes AWZ. Jego realizacja potrwa ok. 2 do 3 lat.


CZYTAJ WIĘCEJ: Trwają przygotowania do startu I etapu Nowego Portu


W opublikowanym w niedzielę, 15 marca drugiej części prezentacji najciekawszych inwestycji w Polsce twórcy „Architecture is a good idea” opowiedzieli o Nowym Porcie. Przedstawiła go Natalia Szcześniak – na początku podkreśliła, że bydgoski projekt jest kolejnym przykładem kompleksu wielofunkcyjnego na terenach poprzemysłowych, który ma przyciągać mieszkańców całego miasta. – To, co jest najbardziej atrakcyjne, to jej położenie. Z jednej strony mamy Stare Miasto z rynkiem pamiętającym średniowieczną lokację, a z drugiej strony mamy zwartą, dziewiętnastowieczną tkankę miejską z wspaniałymi, często secesyjnymi kamienicami. Pośrodku płynie Brda, która wije się bardzo malowniczo, esowato – podkreśliła współtwórczyni kanału. Szcześniak zauważyła, że przy rzece ulokowano już kilka nowoczesnych budynków, a Nowy Port będzie kolejną tego typu realizacją.

– Ta lokalizacja ma ogromny potencjał, by przyciągnąć ludzi i być miejscem skupiającym atrakcje. Wygląda to bardzo atrakcyjnie – to jest projekt, który warto będzie śledzić

– powiedziała Szcześniak. Prezentacja Nowego Portu na kanale „Architecture is a good idea” to kolejna forma promocji nie tylko samej inwestycji, ale i Bydgoszczy – projekt zabudowy terenu dawnej Befany został bowiem zaprezentowany na ubiegłorocznej, międzynarodowej konferencji Element Urban Talks w Krakowie. Bydgoski wątek w filmie Gajdy i Szcześniak spotkał się z dużym odzewem mieszkańców w komentarzach, którzy chwalili duet za docenienie Bydgoszczy, a także wymieniali kolejne przykłady interesujących realizacji architektonicznych w mieście.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści