[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wiosną mieszkania rosną [RAPORT O INWESTYCJACH MIESZKANIOWYCH]

Dodano: 29.03.2019 | 08:52

Na zdjęciu: Budowa I etapu Osiedla Uniwersyteckiego w Fordonie. Obejmuje on realizację trzech z piętnastu planowanych obiektów. Łącznie powstanie w nich ponad 500 mieszkań.

Fot. BB

W 2018 roku bydgoski Wydział Administracji Budowlanej wydał 67 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Dla porównania – w analogicznym okresie w Lublinie wydano ich 54, a w Białymstoku – 36. Boom na budowę nowych mieszkań trwa. Co ważne, kilka inwestycji obejmuje realizacje kilkuhektarowych kompleksów z kilkunastoma budynkami. Przedstawiamy wiosenny raport o najważniejszych inwestycjach w Bydgoszczy – nie tylko tych realizowanych, ale też planowanych.

Miłośnicy architektury z niecierpliwością wyczekują wizualizacji zagospodarowania terenu po dawnej Befanie. W minionym roku zostały one przejęte przez bydgoskiego dewelopera AWZ (na MetropoliaBydgoska.PL informowaliśmy o tym jako pierwsi). Inwestor planuje wypełnić teren po fabryce budynkami mieszkalnymi z funkcjami usługowymi. Obchodzący w tym roku 20. lecie istnienia AWZ zamierza uczcić okrągły jubileusz interesującym projektem, sygnowanym przez renomowaną pracownie architektoniczną z Warszawy. Inwestor zakłada wykorzystanie zapisów planu miejscowego, dopuszczających zabudowę terenu w głębi działki do 36 metrów oraz realizację nowych ulic pomiędzy Focha i Obrońców Bydgoszczy oraz bulwarami i Warmińskiego. Taki układ urbanistyczny stworzy zupełnie nowe kwartały miasta. Nieoficjalne doniesienia na temat jakości architektonicznej budynków są optymistyczne, ale na ujawnienie projektu „nowego serca Bydgoszczy” musimy jeszcze poczekać.

Realizowanie wielkich inwestycji na sporych terenach, które można ukształtować zgodnie z najnowszymi trendami to kierunek widoczny już w działaniach innych bydgoskich deweloperów. CDI Konsultanci Budowlani buduje obecnie drugi etap Platanowego Parku – w powstającym budynku znajdzie się 195 mieszkań. Niebawem ruszą prace nad trzecim etapem, lecz wcześniej nastąpi przygotowanie terenu pod kolejne obiekty w ramach inwestycji. W tym roku nastąpi bowiem wyburzenie ostatnich hal fabryki Makrum, znajdujących się od strony ulicy Sułkowskiego.

Wiosną mieszkania rosną [RAPORT O INWESTYCJACH MIESZKANIOWYCH]

Zobacz również:

Tak będzie wyglądał biurowiec IPN przy Grudziądzkiej

Platanowy Park to niejedyna inwestycja spółki z Grupy Kapitałowej Immobile. W ubiegłym roku zaprezentowała ona Osiedle Uniwersyteckie – kompleks, w ramach którego powstanie aż 15 budynków. Inwestycja została zlokalizowana w pobliżu kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie, na działce pomiędzy ulicą Akademicką a Strzeleckiego. Aktualnie trwa budowa pierwszych trzech budynków, w których znajdzie się 108 mieszkań. Jak podkreśla CDI, Osiedle Uniwersyteckie to największa inwestycja mieszkaniowa w tej części miasta od wielu lat.

Innym wielkim osiedlem, które w najbliższych latach ma powstać w Bydgoszczy, jest BociaNowe. Koncepcje zagospodarowania terenów poprzemysłowych przy ulicy Rycerskiej poznaliśmy wiosną zeszłego roku. Inwestor – Moderator Inwestycje wciąż znajduje się jednak na etapie przygotowań do startu budowy. W międzyczasie jednak zaprezentował kolejny projekt – kompleks Avia, który powstanie w miejscu garaży przy ulicy Horodelskiej. W pierwszym etapie powstanie 80 mieszkań. Ale to nie koniec planów Moderatora – spółka zakłada też zabudowę posiadanych terenów przy ulicy Powstańców Wielkopolskich i Przyłęckiej.

Wspomniany wyżej Fordon staje się ziemią obiecaną bydgoskich deweloperów. Atrakcyjna cena gruntów i efekt związany z otwarciem linii tramwajowej sprawił, że od 2016 roku we wschodniej części miasta rozpoczęto realizację kilkunastu budynków. Poza Osiedlem Uniwersyteckim trwa budowa Nowoczesnego Fordonu (na terenie po dawnej papierni przy Fordońskiej inwestują firmy Rodźko i Skorbud), Activ Parku Budstol Invest (powstaje drugi z czterech planowanych budynków) czy kolejnych obiektów w ramach Osiedla Pod Skarpą Jakon Invest. Ponadto Ebud kończy prace nad drugim budynkiem For You przy Andersa (w pobliżu zajezdni Łoskoń), a na laurach nie spoczywa też FSM, która buduje kolejny blok na Gryfa Pomorskiego i kontynuuje prace na osiedlu Szybowników.

W planach są kolejne inwestycje: nowy blok Folwarku przy SP 65, budynek Ogbudu na Kasztelance, zabudowa terenów przy Wyszogrodzie przez Lem-Bud i Jakon, a także realizacja budynków przez Arkada Invest przy ulicy Produkcyjnej. Deweloper znany z budowy wieżowca Balaton na Bartodziejach w ubiegłym roku kupił od miasta atrakcyjną działkę w pobliżu Starego Fordonu, rzut beretem od powstającego kompleksu Nowoczesny Fordon. Sytuacje na lokalnym rynku może zmienić zapowiadane od miesięcy wkroczenie ogólnopolskiego gracza – Murapolu, który posiada działki pomiędzy UTP a przyszłym Parkiem Akademickim.

W ostatnich latach inwestycje mieszkaniowe coraz częściej powstają na obszarach poprzemysłowych, kompletnie zmieniając oblicze ich najbliższej okolicy. Nie inaczej będzie w przypadku terenów przy ulicy Toruńskiej – trwa bowiem intensywna rozbiórka obiektów Coca-Coli. Na ich miejscu mają powstać kolejne mieszkania Optal Development, a także firm PUBR i Strobud. Firma APRO Investment planuje natomiast zabudowę obszaru nieukończonego stadionu przy ulicy Żwirki i Wigury, a także działki po dawnym markecie przy ulicy Gajowej.

Impulsem do inwestowania w mieszkania jest też dobre sąsiedztwo. Mimo że do powstania kampusu Akademii Muzycznej jest jeszcze daleka droga, to okolice jej przyszłej siedziby już teraz są wielkim placem budowy – przy ulicy Chodkiewicza trwa realizacja ostatniego budynku City Parku IQ Development (w planach jest zabudowa obszaru bliżej ogródków działkowych) a na działkach tuż obok przyszłego kampusu swoją inwestycje realizuje Budlex.

Kolejnym miejscem, które w najbliższych latach zyska nowe życie dzięki inwestycjom mieszkaniowym będzie teren wzdłuż ulicy Fordońskiej, pomiędzy mostem Pomorskim a Kazimierza Wielkiego. Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje bowiem nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. To reakcja na wnioski inwestorów, którzy na pasie pomiędzy Brdą a Fordońską chcą postawić nowe budynki. Jednym z nich jest właściciel kompleksu biurowego Optimum Park, który na posiadanym przez siebie terenie rozważa realizację mieszkaniówki. Zamierzenia deweloperów to kolejny sygnał dla miasta, że czas realnie pomyśleć o realizacji kolejnego odcinka bulwarów nad Brdą oraz o kładce na wysokości ulicy Perłowej z zejściami nad rzekę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments