Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 24 • L 18
19C
Sr
21C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
26C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTak ma wyglądać nowy kompleks mieszkaniowy w Fordonie. Inwestorem krajowy potentat [WIZUALIZACJE]
MURAPOL 3
13.05.2019 | 22:34

Tak ma wyglądać nowy kompleks mieszkaniowy w Fordonie. Inwestorem krajowy potentat [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Jedna z wizualizacji osiedla, które ma powstać w pobliżu kampusu UTP w Fordonie.

Fot. Materiał udostępniony przez Urząd Miasta Bydgoszczy

Pomiędzy kampusem Uniwesytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie a przyszłym Parkiem Akademickim przy ulicy Rejewskiego ma powstać nowy kompleks mieszkaniowy. Znamy założenia planu ogólnopolskiego dewelopera Murapol. 

Tereny w Fordonie od dłuższego czasu są bardzo atrakcyjne dla deweloperów. Wpływ na boom mieszkaniowy w tej części Bydgoszczy miało otwarcie linii tramwajowej, które nastąpiło w 2016 roku. Nowe połączenia komunikacyjne podniosły atrakcyjność terenów na osiedlu Pałcz czy w okolicach UTP. Aktualnie w Fordonie trwa realizacja 10 inwestycji, a w planach są kolejne cztery. Wśród nich będzie pierwszy w Bydgoszczy kompleks mieszkaniowy ogólnopolskiego dewelopera Murapol. To jeden z najbardziej znanych inwestorów w tej branży – w trakcie 18 lat dotychczasowej działalności zrealizował ponad sto inwestycji, między innymi na Śląsku czy w Krakowie.

Pierwsze zapowiedzi dotyczące planów biznesowych inwestora z Bielska-Białej odnośnie Bydgoszczy pojawiły się w lutym 2016 roku. Murapol podpisał wtedy umowę przedwstępną nabycia działek w okolicy ulic Fordońskiej i Akademickiej. Spółka w sprawozdaniu zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Murapol za pierwsze półrocze 2017 roku zapowiedziała, że zamierza zrealizować w Bydgoszczy 758 lokali. We wrześniu 2017 roku w rejestrze decyzji o warunkach zabudowy Urzędu Miasta Bydgoszczy znalazła się informacja, że spółka Murapol Invest sp. z o.o. GDA II sp. k. otrzymała warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku zamieszkania zbiorowego (akademik). Ma on powstać na działce w pobliżu ulicy Suchej. Poniżej przedstawiamy teren przyszłej budowy – znajduje się on pomiędzy kampusem UTP, a przyszłym Parkiem Akademickim.

Mapa UTP

Plany inwestora związane z terenami w pobliżu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego obejmują jednak zabudowę całej działki. 9 kwietnia spółka powiązana z Murapolem uzyskała decyzję o warunkach zabudowy zespołu siedmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych o pięciu kondygnacjach wraz z infrastrukturą techniczną i układem drogowym. Obecnie rozpatrywany jest wniosek o pozwolenie na budowę tej inwestycji, złożony 26 kwietnia. Na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej pozyskaliśmy dokument, znajdujący się we wniosku o warunkach zabudowy. Przedstawia on planowe zagospodarowanie terenu wraz z wizualizacjami planowanych bloków. Projekt uwzględnia realizacje wspomnianego wcześniej akademiku.

W 2017 przedstawiciele spółki informowali nas, że w pierwotnym kształcie przewidywali budowę osiedla mieszkaniowego na całym terenie, natomiast nie wykluczali częściowej zmiany w kierunku zabudowy akademickiej, z perspektywą na znalezienie inwestora instytucjonalnego na takie obiekty. Ostateczny kształt zabudowy miał zależeć od uprawnień budowlanych uzyskanych w toku właściwych postępowań administracyjnych. Mając wiedzę o tegorocznych postępowaniach, zwróciliśmy się do spółki o komentarz, lecz do tej pory nie uzyskaliśmy żadnych konkretnych informacji.

Warto dodać, że w rejonie inwestycji Murapolu, poza wspomnianym parkiem na terenie glinianek, niebawem rozpocznie się rozbudowa kampusu UTP o nowy budynek dydaktyczny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści