Bydgoszcz
14C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 15 • L 13
15C
Wt
15C
Sr
14C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowy profesor na UKW. Pracuje na wydziale historycznym
13.05.2021 | 09:49

Nowy profesor na UKW. Pracuje na wydziale historycznym

Na zdjęciu: Dr hab. Dariusz Dąbrowski został przez Prezydenta RP mianowany profesorem.

Fot. mat. prasowe UKW

Kolejny pracownik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego może pochwalić się tytułem profesora. Jak poinformowała uczelnia, w drugiej połowie kwietnia Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia dr. hab. Dariuszowi Dąbrowskiemu, profesorowi uczelni.

Prof. Dariusz Dąbrowski jest mediewistą, pracownikiem Wydziału Historycznego, kierownikiem Katedry Nauk Pomocniczych Historii. Jest absolwentem LO im. Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie, zaś na UMK ukończył studia historyczne w 1990 r. i w zakresie muzealnictwa w 1995 r. Również na UMK, pod kierunkiem prof. Janusza Bieniaka, obronił pracę doktorską „Polityka małżeńska Romanowiczów, książąt halicko-wołyńskich”. Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego pracuje od 2001 r. Tu też w 2009 r. obronił rozprawę habilitacyjną pt. „Genealogia Mścisławowiczów. Pierwsze pokolenia (do początku XIV wieku)” wydaną w Krakowie w 2008 r.


CZYTAJ TAKŻE: UKW ORGANIZUJE KOLEJNE SPOTKANIE REKRUTACYJNE


Główne nurty zainteresowań badawczych prof. Dąbrowskiego to dzieje polityczne i społeczne oraz kultura i sztuka średniowiecznej Rusi, genealogia Rurykowiczów, historia muzealnictwa i turystyka kulturowa, szczególnie w odniesieniu do rodzinnej ziemi chełmińskiej.

Jest autorem pięciu monografii. Wraz z międzynarodowym zespołem, w ramach serii „Monumenta Poloniae Historica nova series” (t. XVI) wydał „Kronikę halicko-wołyńską. (Kronikę Romanowiczów)”. Wspólnie z Adrianem Jusupoviciem z IH PAN w Warszawie dokonał tłumaczenia tego źródła na język polski (wydane w Krakowie w 2017 r.). Opublikował w kilku językach, w 10 krajach, ponad 120 prac naukowych. Jest inicjatorem ukazującej się w Krakowie serii „Monografie Pracowni Badań nad Dziejami Rusi UKW w Bydgoszczy”. Kierował trzema grantami (w tym międzynarodowymi) oraz był wykonawcą w kilku kolejnych. Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Międzynarodowej Asocjacji Ukrainistów i Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Prywatnie prof. Dariusz Dąbrowski jest miłośnikiem włoskiej opery barokowej i hardcore’u.

W ostatnich tygodniach informowaliśmy o dwóch innych pracownikach UKW wyróżnionych tytułem profesorskim – byli to dr hab. Hanna Liberska uhonorowana tytułem profesora nauk społecznych oraz dr hab. Sławomir Zonenberg, który również został profesorem nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści