Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Osiedle BociaNowe niebawem wystartuje. Moderator złożył wniosek o pozwolenie na budowę kompleksu

Dodano: 21.08.2019 | 13:32

Na zdjęciu: Nowy kompleks mieszkaniowy powstanie na zdegradowanych terenach poprzemysłowych w rejonie Bocianowa.

Fot. BB

Po półtora roku od zaprezentowania wstępnych koncepcji Moderator Inwestycje przygotowuje się do startu budowy kompleksu Osiedle Bocianowe. Deweloper oczekuje na pozwolenie na budowę dla inwestycji, która ma odmienić obszar północnego Śródmieścia. Za jej ostateczną wizję odpowiada bydgoska pracownia architektoniczna.

Inwestycja bydgoskiego dewelopera na terenach poprzemysłowych w obrębie ulicy Rycerskiej i Pomorskiej jest planowana od 2017 roku. Wtedy to Moderator złożył wniosek o hali dawnego dworca towarowego, znajdującego się obok pętli Rycerska. Dowiedzieliśmy się, że wiążę się to z zamierzeniami budowy nowego kompleksu mieszkaniowego. W lutym 2018 roku inwestor wybrał w konkursie jego nazwę – Osiedle BociaNowe.

Osiedle BociaNowe niebawem wystartuje. Moderator złożył wniosek o pozwolenie na budowę kompleksu

Zobacz również:

Moderator pokazał koncepcje na Osiedle BociaNowe

W kwietniu 2018 roku przedstawiono dwie wstępne koncepcje zagospodarowania terenu na Bocianowie. Jedną stworzyła warszawska pracownia WXCA, a drugą bydgoska pracownia Archhouse, która zaprojektowała m.in. budynek River Tower. Po ponad roku od prezentacji wizji BociaNowego i wykonaniu szeregu analiz władze Moderatora zdecydowały o wyborze koncepcji architektów z Bydgoszczy.

Projekt został przygotowany przez Archhouse, ale podlegał ewolucji w tym czasie. Po wielu rozmowach, dyskusjach, wybraliśmy naszym zdaniem najlepszy wariant – podkreśla Małgorzata Dysarz, specjalistka ds. PR Moderator Inwestycje. Nowy kształt budynków zostanie zaprezentowany już niebawem – deweloper ustala bowiem jeszcze szczegóły kampanii promocyjnej inwestycji.

Na początku sierpnia spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Cztery z nich mają być połączone garażem podziemnym, a jeden ma posiadać wbudowane garaże. W ramach wniosku Moderator ubiega się też o zgodę na realizację niezbędnego układu komunikacyjnego i zewnętrznej infrastruktury technicznej obejmującej: drogi wewnętrzne, chodniki, zieleń, małą architekturę i instalacje zewnętrzne, a także o pozwolenie na rozbiórkę istniejących budynków gospodarczych.

Uzgodnienia formalno – prawne na trudnym poprzemysłowym terenie w ścisłej miejskiej zabudowie nigdy nie są proste i trwały kilkanaście miesięcy,  ale  większość mamy już za sobą. Teraz czekamy na pozwolenie na budowę. Jak tylko je otrzymamy, rozpoczynamy budowę – podkreśla Dysarz.

W trakcie ubiegłorocznej prezentacji koncepcji osiedla podkreślano, że Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowuje plan miejscowy dla terenu Bocianowa. Zakładał on m.in. przedłużenie ulicy Chocimskiej do ulicy Zygmunta Augusta. Nowy plan miał wpłynąć na kształt osiedla, ale jak się dowiedzieliśmy prace nad nim wciąż trwają. Moderator przyjął więc inną ścieżkę działania.

– Wniosek o pozwolenie na budowę złożyliśmy na podstawie posiadanej decyzji o warunkach zabudowy. Zakładamy, że pozwolenie na budowę uzyskamy przed wejściem w życiem MPZP

– informuje przedstawicielka Moderatora.

W ramach inwestycji nastąpi wyburzenie hali dawnego dworca towarowego, pełniącej do niedawna funkcję magazynów – nie jest jednak wykluczone, że pozostawiona zostanie jej część, znajdująca się najbliżej pętli Rycerska. Moderator zamierza za to odnowić budynek administracyjny składu celnego, znajdujący się na samym froncie przyszłego osiedla. – W budynku dawnego Urzędu Celnego aktualnie trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Ilość śmieci, którą wywieźliśmy jest naprawdę niewiarygodna. Decyzja co do sposobu użytkowania jeszcze nie zapadła – mówi Dysarz.

Obecnie hala przy Rycerskiej została oddana we władanie artystom. Przez ostatnie półtora roku zrealizowano tam 16 projektów artystycznych – m.in. wykonano graffiti na ścianach znajdujących się od strony bocznicy kolejowej. W tej chwili obiekt zamienił się w… studio filmowe, w którym powstają do „Kwiatu Paproci” – filmu realizowanego przez Fundację Czarny Karzeł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments